Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politycy odgrzewają pomysł utworzenia nowego Wydziału Lekarskiego w Bydgoszczy. Jakie są szanse?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Na zwołanej w poniedziałek (6 lutego) konferencji prasowej prof. Świątkowski (od lewej) i poseł Szopiński poinformowali, że wystosowali apel do ministra zdrowia oraz ministra edukacji i nauki o przyznanie na rok 2023 obligacji skarbowych na stworzenie warunków do utworzenia w Bydgoszczy Wydziału Lekarskiego w oparciu o strukturę bydgoskich publicznych uczelni na uniwersyteckim poziomie.
Na zwołanej w poniedziałek (6 lutego) konferencji prasowej prof. Świątkowski (od lewej) i poseł Szopiński poinformowali, że wystosowali apel do ministra zdrowia oraz ministra edukacji i nauki o przyznanie na rok 2023 obligacji skarbowych na stworzenie warunków do utworzenia w Bydgoszczy Wydziału Lekarskiego w oparciu o strukturę bydgoskich publicznych uczelni na uniwersyteckim poziomie. Małgorzata Pieczyńska
Czy w Bydgoszczy powstanie nowy Wydział Lekarski w oparciu o strukturę bydgoskich uczelni publicznych? Temat nie jest nowy, ale do ministra zdrowia oraz ministra edukacji i nauki właśnie trafił apel o przyznanie środków na ten cel.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

od 16 lat

Apel wystosowali poseł Jan Szopiński (Nowa Lewica) oraz prof. dr hab. nauk med. Maciej Świątkowski, przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Polityki Zdrowotnej Rady Miasta Bydgoszczy.

- Moment jest dobry, bo w piątek (3 lutego) prezydent RP podpisał ustawę budżetową na 2023 r. - mówi poseł Jan Szopiński. - Mamy w Polsce przykłady kształcenia lekarzy na uniwersytetach ogólnych np. w Kielcach, Opolu czy Rzeszowie. Od 1 października br. taki wydział będzie też na Uniwersytecie Warszawskim. W związku ze zmianami ustawowymi kształcenie medyczne jest możliwe nie tylko na uniwersytetach medycznych, ale też ogólnych i uczelniach zawodowych, więc trzeba z tej szansy skorzystać. Jednak pieniądze na start są tu kluczowe. Rektorzy mogli nawet nie wiedzieć, że jest szansa na pozyskanie środków na ten cel.

Apel do ministra zdrowia oraz ministra edukacji i nauki

Na zwołanej w poniedziałek (6 lutego) konferencji prasowej prof. Świątkowski i poseł Szopiński poinformowali, że wysłali apel do ministra zdrowia oraz ministra edukacji i nauki o przyznanie na rok 2023 obligacji skarbowych na stworzenie warunków, zgodnie z wymogami prawnymi i ekonomicznymi, do utworzenia w Bydgoszczy Wydziału Lekarskiego w oparciu o strukturę bydgoskich publicznych uczelni na uniwersyteckim poziomie. Taki wydział miałby powstać w ramach UKW lub Politechniki Bydgoskiej, albo jako wydział międzyuczelniany.

- Nie wskazujemy jeszcze konkretnej uczelni. Na razie pytamy ministrów o możliwości i warunki przyznania w 2023 r. obligacji skarbowych na powstanie takiego samodzielnego Wydziału Lekarskiego - zaznacza poseł Szopiński.

- Potencjał intelektualny i baza są - przekonuje prof. Świątkowski. - Założenie jest takie, że Wydział Lekarski Uczelni Uniwersyteckiej miałyby zajmować się rozwojem nauk medycznych oraz kształceniem lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów w oparciu o zakłady teoretyczne uczelni, a także bogatą sieć bydgoskich szpitali, w tym Regionalne Centrum Onkologii, Wojewódzki Szpital Dziecięcy, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny, szpitale resortowe: wojskowy i MSWiA, szpitale uniwersyteckie - Jurasza, Biziela, a ponadto zlokalizowane w Bydgoszczy prosektorium Anatomii Prawidłowej.

Nowy Wydział Lekarski były odpowiedzią na braki kadrowe w ochronie zdrowia

Powołanie nowego Wydziału Lekarskiego miałoby być też odpowiedzią na duże braki kadrowe w ochronie zdrowia.

- W Polsce przypada 2,4 lekarza na 1000 mieszkańców, podczas, gdy w Czechach 4,1, a w Niemczech 4,4 - przytaczał statystyki poseł Szopiński. - Obecnie mamy w kraju 140 tys. lekarzy z czego 25 proc. jest w wieku emerytalnym. Brakuje 50 tys. lekarzy różnych specjalizacji.

Z kolei prof. Świątkowski dodaje: - Utworzenie Wydziału Lekarskiego w strukturze bydgoskich uczelni będzie też rozwiązaniem lokalnego sporu związanego z likwidacją w 2004 r. Akademii Medycznej w Bydgoszczy i utworzenia na jej majątku Collegium Medicum UMK w Toruniu. Poza tym w uchwalonej przez samorząd Miasta partycypacyjnej aktualizacji strategii rozwoju Bydgoszczy do 2030 r. mieszkańcy na pierwszym miejscu widzą rozwój Bydgoszczy, jako silnego ośrodka uniwersyteckiego z obecnością nauk medycznych.

Poseł Latos: Sprawę najpierw trzeba dogłębnie przedyskutować z rektorami

Zdaniem posła Tomasza Latosa (PiS), przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia, pomysł nie jest nowy i do tematu trzeba podejść inaczej.

- Zwoływanie konferencji prasowej, by pochwalić się inicjatywą z nikim nieskonsultowaną jest nie na miejscu. Najpierw wypadałoby zapytać rektorów bydgoskich uczelni, co tym sądzą - mówi poseł Latos. - Od ponad pół roku wspólnie z ministrem Łukaszem Schreiberem prowadzimy zaawansowane rozmowy w tej sprawie. Kilkakrotnie uczestniczyłem w spotkaniach z udziałem UKW i Politechniki Bydgoskiej, a także rozmawialiśmy z ministrami Czarnkiem i Niedzielskim. Jak ta inicjatywa będzie przygotowana, poinformujemy opinię publiczną. Razem z ministrem Schreiberem jesteśmy za powołaniem nowego Wydziału Lekarskiego w Bydgoszczy, ale trzeba jeszcze sprawę dogłębnie przedyskutować z rektorami. Poza tym kilka tygodni temu było spotkanie, które zorganizował prof. Świątkowski. Dlaczego rektorzy na nie nie przyszli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo