Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemne magazyny gazu "Domasławek" w pow. żnińskim. RDOŚ Bydgoszcz pozwala na budowę

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Kopalnia "Damasławek" wyposażona będzie w niezbędną infrastrukturę, także naziemną.
Kopalnia "Damasławek" wyposażona będzie w niezbędną infrastrukturę, także naziemną. Marek Weckwerth / Archiwum GP
To będą strategiczne dla Polski magazyny gazu przesyłanego ze Świnoujścia. Powstają w Świątkowie w pobliżu Janowca Wielkopolskiego wraz z infrastrukturą wodno-solankową niezbędną do obsługi.

Przedsięwzięcie polega na budowie Podziemnego Magazynu i Kopalni Soli Damasławek, zlokalizowanego w wysadowym złożu soli kamiennej „Damasławek” w miejscowości Świątkowo (powiat żniński, gm. Janowiec Wielkopolski). Regionalny dyrektor ochrony środowiska Szymon Kosmalski wydał właśnie decyzję orzekającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla wariantu WI (preferowanego) tej inwestycji. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.

- Dyrektor wydał decyzję środowiskową dla tej inwestycji plus dla infrastruktury niezbędnej do obsługi magazynów. Wydał ją na podstawie ustawy z 2019 roku o strategicznych inwestycjach w sektorze naftowym – wyjaśnia nam Anna Gondek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Ustawa określa zasady przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym.

Przyrodę trzeba chronić

W decyzji dyrektor ustalił, że jest to zamierzenie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i dlatego określił istotne warunki korzystania ze środowiska w realizacji i eksploatacji kopalni, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.

To też może Cię zainteresować

Dla ograniczenia oddziaływania hałasu, drgań i zanieczyszczeń powietrza, uciążliwe prace budowlane związane z wykorzystywaniem ciężkiego sprzętu polecił prowadzić wyłącznie w porze dziennej.

W decyzji zawarto także wiele innych i bardzo szczegółowych wymogów związanych z ochroną środowiska, w tym kompensację wyciętych drzew, ustawienia budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy.

Gaz z Baltic Pipe

Inwestorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, który odpowiada za budowę strategicznego systemu przesyłowego z terminalu LNG w Świnoujściu w głąb Polski, w tym do Podziemnych Magazynów „Damasławek”.
Gaz pochodzić będzie w dużej części ze Skandynawii i przesyłany gazociągiem Baltic Pipe.

Kopalnia „Damasławek” ma magazynować ok. 1 mld metrów sześciennych gazu, co ma stanowić ok. 5 proc. rocznego zapotrzebowania kraju na ten surowiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podziemne magazyny gazu "Domasławek" w pow. żnińskim. RDOŚ Bydgoszcz pozwala na budowę - Gazeta Pomorska