https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nitro-Chem zamyka rok. Były nowe inwestycje, ale też odwołanie prezesa i śledztwo prokuratury

Maciej Czerniak
Były wielkie inwestycje, ale też zawirowania wokół obecnego i byłego zarządu Nitro-Chemu w mijającym roku. Spółka robi bilans, my przypominamy o tym, co się działo wokół niej
Były wielkie inwestycje, ale też zawirowania wokół obecnego i byłego zarządu Nitro-Chemu w mijającym roku. Spółka robi bilans, my przypominamy o tym, co się działo wokół niej Polskapress/zdjęcie ilustracyjne
To był burzliwy rok dla czołowego producenta amunicji, strategicznie ważnej dla NATO spółki działającej w Bydgoszczy. Nie brakowało nowych inwestycji. Były też liczne zawirowania, w tym zmiany w zarządzie i postępowanie warszawskiej prokuratury.

- W 2024 roku uruchomiono dwie nowe inicjatywny rozwoju zdolności produkcyjnych, wychodząc tym samym naprzeciw oczekiwaniom rynku zbrojeniowego - dowiadujemy się z komunikatu zamieszczonego na stronie bydgoskiego Nitro-Chemu S.A.

"Dzięki nowoczesnej i zautomatyzowanej instalacji do elaboracji amunicji artyleryjskiej metodą ślimakowania zwiększono zdolności w zakresie elaboracji pocisków 120 mm oraz 155 mm" - czytamy w informacji podsumowującej mijający rok. I dalej: "Poszerzono tym samym możliwości elastycznego oferowania usług elaboracji głowic bojowych i amunicji artyleryjskiej różnych kalibrów, zarówno na potrzeby Wojska Polskiego, jak i klientów z państw sojuszniczych".

Nitro-Chem zwiększył zatrudnienie

Portfolio wykonanych inwestycji uzupełnia instalacja do odzysku TNT z ścieków produkcyjnych. "Głównym celem projektu było zminimalizowanie strat technologicznych powstających w procesie oczyszczania surowego trinitrotoluenu i w efekcie zmniejszenie kosztów eksploatacji zakładowej podczyszczalni ścieków" - dowiadujemy się z komunikatu.

W podsumowaniu napisano także: "Nowe inwestycje oraz pełne wyposażenie technologiczne do elaboracji amunicji artyleryjskiej, min, bomb lotniczych a także głowic rakiet świadczą o tym, że „Nitro-Chem” jest nie tylko centrum elaboracji amunicji w Polsce, ale także jednym z istotnych ośrodków zbrojeniowych w państwach NATO".

Więcej zatrudnionych

W całym 2024 roku firma zwiększyła zatrudnienie o 10 proc. A jako jedno z największych wyzwań władze wskazują "inicjatywy mające na celu minimalizację negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko naturalne, a tym samym wpisujące się w ideę zrównoważonego rozwoju". 

Z początkiem 2024 r. z kolei spółka „Nitro-Chem” podjęła kroki, aby usunąć odpady porzucone na nielegalnych składowiskach w Chabielicach i miejscowości Czarna. Wszelkie działania, które spółka w tym zakresie podejmuje mają na względzie odpowiedzialność i troskę o ochronę środowiska naturalnego i minimalizację wpływu na nie.

Nowe kontrakty

Jednym z ważniejszych wydarzeń tego roku było podpisane kolejnych zamówień na dostawy trotylu z firmą Paramount Enterprises International (PEI).

"Polski trotyl zostanie przeznaczony na potrzeby realizacji zamówień w ramach amerykańskich rządowych programów uzbrojenia na rok 2026" - czytamy w informacji spółki. - Podpisanie kolejnych zamówień stanowiło potwierdzenie, że „Nitro-Chem” S.A. to solidny partner biznesowy, który od ponad 20 lat z powodzeniem i z sukcesami współpracuje w zakresie bezpieczeństwa  militarnego, realizując światowe kontrakty na najwyższym poziomie.

Zmiany w zarządzie i śledztwo

W mijającym roku nie brakowało jednak również zawirowań wokół firmy, o których informowały media. Tak było na przykład ze zmianą w zarządzie.

- 17 grudnia 2024 roku Rada Nadzorcza Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” S.A. odwołała Piotra Kasprzaka z funkcji prezesa zarządu. Decyzję w powyższym zakresie Rada Nadzorcza podejmuje bez konieczności jej uzasadnienia - potwierdza Joanna Żarnowska, rzeczniczka firmy.

W drugiej części wypowiedzi Joanny Żarnowskiej znajduje się się nawiązanie do pytania o powody odwołania dotychczasowego prezesa. Wiadomo, że pełniącym obowiązki szefa firmy został członek zarządu, Arkadiusz Miszak.

Postępowanie warszawskiej prokuratury

Wcześniej informowaliśmy, że śledczy Wydziału ds. Wojskowych w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zabezpieczyli 7 mln zł na majątku osób, które miały brać udział w przestępczym procederze w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia z siedzibą w Zielonce.

Wiadomo, że zarzuty w sprawie mają 22 osoby, łącznie podejrzewane o dokonanie 141 przestępstw. W gronie osób podejrzanych są byli członkowie zarządu Zakładów Chemicznych Nitro-Chem S.A. i funkcjonariusze oraz pracownicy Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z siedzibą w Zielonce.

Na szkodę Nitro-Chemu

- Większości podejrzanych przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledztwo ma charakter rozwojowy. Prokuratura systematycznie przedstawia zarzuty kolejnym osobom, a także uzupełnia zarzuty obecnym podejrzanym, w oparciu o gromadzony nowy materiał dowodowy - mówi prok. Piotr Skiba, rzecznik prasowy stołecznej prokuratury okręgowej.

Postępowanie ma charakter "wielowątkowy i wielotomowy", a jego przedmiotem są w szczególności: przestępstwa polegające na działaniu na szkodę Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” S.A. z siedzibą w Bydgoszczy oraz innych Spółek Skarbu Państwa, wystawianie i używanie poświadczających nieprawdę faktur, oszustwa, przestępstwa korupcyjne, przestępstwa przeciwko środowisku oraz przestępstwa karnoskarbowe.

- Jednym z wątków śledztwa są umowy zawarte pomiędzy Zakładami Chemicznymi „Nitro-Chem” S.A. z siedzibą w Bydgoszczy a Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia z siedzibą w Zielonce na wykonanie pozornych usług badań naukowych na poligonach wojskowych, których faktycznym celem była utylizacja poprodukcyjnych odpadowych materiałów wybuchowych pochodzących ze Spółki Nitro-Chem poprzez ich detonację - dodaje prok. Skiba. - Wysadzeń dokonano na kilku poligonach wojskowych w kraju.

W latach 2017-2018 w ćwiczeniach poligonowych, w trakcie których dokonywano detonacji uczestniczyli żołnierze 6 Brygady Powietrzno-Desantowej z siedzibą w Krakowie.

W toku śledztwa przesłuchano kilkuset świadków, w tym wielu żołnierzy 6 Brygady Powietrzno-Desantowej z siedzibą w Krakowie", czytamy też w odpowiedzi z prokuratury. Oprócz zabezpieczenia majątkowego, wobec większości podejrzanych zastosowano "środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe w łącznej wysokości ponad 680 000 zł".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski