Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po muzeum będzie... muzeum

Renata Napierkowska
Lada dzień ma się rozpocząć remont elewacji budynku przy placu Klasztornym, w którym miało swoją siedzibę Muzeum im. Jana Kasprowicza. Po remoncie znów w tym miejscu będzie... muzeum.

Lada dzień ma się rozpocząć remont elewacji budynku przy placu Klasztornym, w którym miało swoją siedzibę Muzeum im. Jana Kasprowicza. Po remoncie znów w tym miejscu będzie... muzeum.

<!** Image 2 align=right alt="Image 132689" sub="Gmach byłego inowrocławskiego muzeum jest obecnie w opłakanym stanie. Opustoszałe pomieszczenia, odrapane ściany i brudne szyby odstraszają swoim wyglądem. Niebawem jednak placówka ma znów tętnić życiem. / Fot. Renata Napierkowska">- Pamiętam, jaka toczyła się walka o to, by jak najszybciej zakończył się remont Pałacu Mieszczańskiego przy ulicy Solankowej. Tyle było hałasu, że przeprowadzka przebiega za wolno, a tymczasem od dawna Muzeum im. Jana Kasprowicza funkcjonuje w nowym miejscu, a ten gmach jak stał pusty, tak stoi. Przechodziłem tamtędy niedawno i nic się tam nie dzieje - twierdzi nasz Czytelnik.

Niebawem jednak opustoszały gmach znów ma tętnić życiem. Lada dzień ma się rozpocząć remont elewacji budynku. Odnowione i na nowo zagospodarowane zostanie wnętrze dawnego muzeum.

- Zostały już rozstrzygnięte przetargi na wykonanie tych robót. Roboty zaczną się w najbliższych dniach. Położymy nową elewację i rozbudujemy wejście, pomieszczenia wewnątrz zostaną natomiast wyremontowane od piwnic po piętro - zapowiada zastępca prezydenta Inowrocławia, Ireneusz Stachowiak.

<!** reklama>Mimo że prace jeszcze się nie rozpoczęły, to już są plany, jak zagospodarować odzyskane pomieszczenia. W piwnicach, gdzie dawniej były przechowywane eksponaty, teraz utworzone zostanie muzeum górnictwa.

- Ściany zostaną wyłożone solą, utworzymy imitacje chodników, tak by osoby zwiedzające miały wrażenie, że znalazły się w prawdziwym korytarzu kopalni. Będą tam także fotografie, filmy i inne pamiątki związane z okresem, gdy w Inowrocławiu wydobywano sól. Będzie też wagonik, strój górniczy oraz inne eksponaty - wylicza wiceprezydent Stachowiak.

Osoby, które mają w swoich zbiorach jakieś pamiątki związane z działalnością kopalni, mogą je dostarczać do szefowej IDK-u Grażyny Ozorowskiej, a na pewno znajdą się one na wystawie. Na pierwszym piętrze ma powstać galeria, gdzie będą organizowane wystawy czasowe. Władze miasta prowadzą też rozmowy z kardynałem Józefem Glempem, który chciałby część pamiątek związanych z jego osobą i pobytem na Kujawach przekazać do nowego muzeum.

Otwarcie placówki zaplanowano na przyszły rok. 4komentuj:

www.express.bydgoski.pl/inowroclaw

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!