Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plany Bydgoszczy dotyczące nowej infrastruktury rowerowej. W lutym konsultacje dotyczące stojaków

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
W tym roku mają zakończyć się prace m.in. przy budowie fragmentu Wielkiej Pętli Fordonu, drogi wzdłuż ulic Wierchowej i Geodetów.
W tym roku mają zakończyć się prace m.in. przy budowie fragmentu Wielkiej Pętli Fordonu, drogi wzdłuż ulic Wierchowej i Geodetów. Arkadiusz Wojtasiewicz
W 2023 r. w Bydgoszczy powstało ok. 10 km nowych tras rowerowych, w tym wzdłuż ul. Smukalskiej, Jeździeckiej, bulwarów nad Brdą, nad Wisłą w Starym Fordonie oraz kontrapasy w Śródmieściu. W najbliższym czasie planowane jest zlecenie budowy ok. 6 kilometrów tras.

We wtorek (30 stycznia) w bydgoskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono stan infrastruktury rowerowej w mieście oraz opowiedziano o najbliższych planach dotyczących budowy infrastruktury rowerowej.

– Obecnie mamy już ok. 160 km różnego rodzaju infrastruktury rowerowej w Bydgoszczy, z tego 137,5 km dróg rowerowych (w tym pasów i kontrpasów). Bardzo ważnym elementem w infrastrukturze rowerowej jest również kontraruch rowerowy. Wyznaczaliśmy w ostatnich czasach ok. 20 km takich ulic – powiedział Maciej Gust, zastępca Dyrektora ds. inwestycji drogowych w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

W najbliższych miesiącach ma zakończyć się budowa drogi rowerowej przy nowych mostach nad Brdą (zaplanowano połączenie w kierunku bulwarów) oraz odcinek Wielkiej Pętli Fordonu wzdłuż ulic Wierchowej i Geodetów. Przed przetargiem jest budowa fragmentu od Doliny Śmierci w kierunku ul. Rataja (1,2 km). W planie jest przygotowanie dokumentacji dla kolejnych odcinków. Ponadto w mieście ma zostać dobudowany ma zostać brakujący odcinek drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244 od ul. Biwakowej w kierunku mostu na Brdzie.

Na przełomie I i II kwartału 2024 r. planowane jest ogłoszenie przetargu w trybie projektuj i buduj na trasy rowerowe na ul. Sułkowskiego na Osiedlu Leśnym, na ul. Kieleckiej na Zimnych Wodach oraz ul. Sudeckiej na Osiedlu Tatrzańskim. Realizacja zadań, które konsultowano w ubiegłym roku, może rozpocząć się pod koniec 2024 r. Wraz z modernizacją torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej w okolicach zajezdni zbudowana zostanie ścieżka rowerową na docinku od Kazimierza Wielkiego do ul. Równej.

Dalsza perspektywa

Nowa trasa rowerowa ma powstać na bulwarach Brdy pomiędzy ul. Krakowską i Żabią (1,6 km gotowe w połowie 2026 r.), a w dalszej perspektywie do mostu Kazimierza Wielkiego (1,2 km – mają zostać zlecone roboty). Przygotowywana jest dokumentacja środowiskowa dla budowy odcinka drogi rowerowej wzdłuż ul. Fordońskiej od ul. Sochaczewskiej do Wiślanej – inwestycja wiąże się z budową kładki nad magistralą węglową.

Wybrano wykonawcę prac projektowych dla nowych dróg rowerowych od ul. Łęczyckiej, przez Curie Skłodowskiej, Moniuszki, Sieńki, Markwarta, Krasińskiego i Gdańskiej (ok. 4,5 km). W przetargu zgłosiła się tylko jedna firma – Infra – Centrum Doradztwa. Wykonawca będzie miał 15 miesięcy od momentu podpisania umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej. Efekt końcowy najwcześniej będzie można zobaczyć w 2028 roku.

Miasto ma zabezpieczone środki na rozpoczęcie prac nad kolejnymi dokumentacjami niezbędnymi do budowy infrastruktury pieszo-rowerowej m.in. wzdłuż ulic, które mają zapewnić spójność dróg rowerowych w ramach Metropolii Bydgoszcz:

  • Kolbego (Kormoranów-granica miasta),
  • Pod Skarpą (Zamczysko-granica miasta ),
  • Petersona (odc. ProNatura-zakres rozbudowy drogi ekspresowej S10),
  • Wyzwolenia (odc. Sudecka-Brzegowa).

Bezpieczne parkowanie

W lutym miasto przeprowadzi konsultacje społeczne celem wytypowania najbardziej oczekiwanych miejsc pod stojaki rowerowe. Te lokalizacje będę opiniowane przez różne instytucje i jednostki, m.in. przez Zespół ds. polityki rowerowej Miasta Bydgoszczy – poinformowała Dorota Boroń, naczelnik Wydziału Inżynierii Ruchu z ZDMiKP. Nowych poręczy, przy których będzie można zaparkować rower będzie 500.

Poprzednim razem, gdy ustawiono taką liczbę stojaków, miejsca były ściśle powiązane ze wskazaniami mieszkańców. Tym razem lokalizacje mają być bardziej weryfikowane, aby nie dochodziło do sytuacji, że część z nich stoi pusta.

– Też zauważyliśmy, że niektóre stojaki, o które mieszkańcy wnioskowali, nie są wykorzystywane. Jako strona społeczna widzimy to i będziemy sygnalizowali możliwość przeniesienia niektórych z nich – stwierdził Wojciech Bulanda, radny miasta oraz przedstawiciel Bydgoskiej Masy Krytycznej.

W marcu ruszy trening do organizowanej przez Bydgoszcz szóstej edycji Rowerowej Stolicy Polski. Rywalizacja samorządów z całego kraju tradycyjnie rozpocznie się 1 czerwca. W ramach zabawy planowana jest m.in. organizacja pięciu rajdów, w tym dwóch nocnych. Do tegorocznej edycji dołączyło już 38 samorządów, a wciąż zgłaszają się kolejne.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera