Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pies mądrala

Tadeusz Oszubski
Najnowsze badania naukowców dowodzą, że psy są inteligentniejsze niż dotąd zakładano. Potrafią liczyć, posługują się złożonym językiem i wciąż się uczą, nabywając nowych umiejętności.

Najnowsze badania naukowców dowodzą, że psy są inteligentniejsze niż dotąd zakładano. Potrafią liczyć, posługują się złożonym językiem i wciąż się uczą, nabywając nowych umiejętności.

<!** Image 2 align=right alt="Image 132189" sub="Według ustaleń kanadyjskiego psychologa, dr Corena, owczarki niemieckie należą do najbardziej inteligentnych psów">Opublikowane na początku sierpnia tego roku wyniki badań dr. Stanleya Corena, psychologa z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, dowodzą, że psy liczą co najmniej do pięciu i mogą zrozumieć znaczenie od 150 do 250 słów wypowiadanych przez człowieka.

Dr Coren bada psy od wielu lat.Najnowsze, kompleksowe ustalenia, które oparł na własnych badaniach oraz innych ekspertów, wykazały, że przeciętny pies potrafi rozwiązywać liczne skomplikowane problemy i że jego psychika jest bardziej podobna do ludzkiej niż zwyczajowo się zakłada.

Intelektualne zdolności psa są pod wieloma względami podobne do tych, jakie wykazuje dwuletnie ludzkie dziecko - tak twierdzi dr Coren.

<!** reklama>Najistotniejsze wyniki Coren uzyskał podczas badania zdolności intelektualnych grupy liczącej ponad 200 psów. Ustalił wówczas, że przeciętny pies może nauczyć się rozumienia znaczenia około 165 słów oraz znaków wykonywanych gestami. Najmądrzejsze z psów w badanej grupie rozumiały znaczenie nawet 250 słów i znaków. Coren twierdzi, że najinteligentniejsze są owczarki szkockie, niemieckie oraz labradory. Analizy zarówno Corena, jak i wielu innych badaczy dowiodły też, że większość psów potrafi liczyć do 5.

Pionierem badań nad matematycznymi zdolnościami psów jest dr Robert Young z Brazil’s Pontifical Catholic University of Minas Gerais w Belo Horizonte. Z jego długofalowych badań wynika, że psy potrafią liczyć przynajmniej do 10. Young zakłada, że wynika to ze stadnego trybu życia ich dzikich przodków. Psy licząc mogły ustalać liczebność sprzymierzeńców i wrogów w stadzie.

Z kolei badania dr Friederike Range z Uniwersytetu Wiedeńskiego, których wyniki opublikowano przed rokiem, dowodzą, że psy myślą abstrakcyjnie. Range przeprowadziła testy z udziałem psów, którym pokazywała na ekranie komputera zestawy fotografii. Na zdjęciach były krajobrazy albo psy. Zwierzęta miały wskazywać zdjęcia tylko z jednej kategorii.

Badaczka, aby wykluczyć wpływ człowieka na decyzje podejmowane przez psy, nauczyła czworonogi posługiwania się ekranem dotykowym komputera. Najpierw psy były nagradzane smakołykami za wskazywanie wyłącznie zdjęć psów. Potem zmieniono fotografie psów i krajobrazów na inne. Psy nadal wskazywały zdjęcia swych krewniaków, choć przedstawione na nich zwierzęta różniły się rasami i wielkością. Wreszcie dr Range zaprezentowała czworonogom nieznane im wcześniej fotografie psów, wmontowane w zdjęcia krajobrazów oraz fotografie samych pejzaży. Zwierzęta poradziły sobie z tym problemem. Wybierały zdjęcia, na których były psy „wklejone” w krajobraz.

- Wyniki badań dowodzą, że psy potrafią nauczyć się abstrakcyjnych pojęć, w tym przypadku znaczenia pojęcia „pies” - powiedziała dziennikarzom dr Friederike Range.

Nie jest łatwo, jak się okazuje, prowadzić badania nad psami, bo te czworonogi są świadome tego, że ktoś je obserwuje. To z kolei wpływa na to, co psy robią. Tę zależność odkryli niemieccy naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku, kierowani przez dr. Josepha Calla. Ci eksperci uznali, że psy doskonale wiedzą, kiedy naukowcy je obserwują i od tego uzależniają swoje zachowanie. Zespół dr. Calla stwierdził też, że psy pamiętają rozmaite zdarzenia ze swego życia i te doświadczenia wykorzystują do rozwiązywania problemów w nowych sytuacjach.

Mowa szczeknięć

Z kolei badania prowadzone przez dr Yin dowiodły, że dzięki inteligencji i wyobraźni psy wytworzyły skomplikowany język, którym się posługują.

Ekspertci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis (UKD), kierowani przez dr Sophię Yin, weterynarza i badaczkę zachowań zwierząt, ustalili, że psy przekazują sobie informacje szczeknięciami, wydawanymi w określonym tempie i o rozmaitej wysokości dźwięku.

Zdaniem kalifornijskich uczonych, podstawy psiego języka powstały, bo psy są zwierzętami społecznymi. Czworonogi te pochodzą od wilków i rozwinęły ewolucyjnie umiejętności swych przodków. Ponieważ są bardzo inteligentne i mają wyobraźnię, złożony język stanowi oczywistą konsekwencję wszystkich tych czynników.

Fakty

Red - oswobodziciel

Za przykład nabywania nowych umiejętności służyć może zachowanie Reda, psa ze schroniska dla zwierząt w Londynie. Gdy w schronisku pojawił się Red, doszło do serii niewyjaśnionych przypadków wypuszczania zwierząt z klatek. Personel schroniska zamontował kamery. Ujawniły one, że to Red otwierał klatki zamknięte na zasuwy i haczyki, by uwolnić siebie i swoich pobratymców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!