Pięć medali wioślarzy na Pucharze Świata

Redakcja
Wioślarki LOTTO Bydgostii, mistrzynie Europy w dwójce podwójnej Natalia Madaj (z lewej) i Magdalena Fularczyk-Kozłowska
Udanie rozpoczęli sezon polscy wioślarze. We Włoszech zdobyli aż pięć medali, a w sumie aż osiem osad popłynęło w finale A. Na najwyższym stopniu podium stanęły wioślarki LOTTO Bydgostii.

W Varese rywalizowało 15 osad biało-czerwonych zarówno te, które wywalczyły już kwalifikacje, jak i te które będą o nie walczyły na koniec maja w Lucernie. Znakomicie zaprezentowały się dwójki podwójne Natalia Madaj i Magdalena Fularczyk-Kozłowska (obie LOTTO Bydgostia) wygrały pewnie, prowadząc od startu do mety 7.19,82 min. Drugie miejsce zajęły Holenderki 7.21,36, a trzecie Dunki 7.25,47. Bardzo dobrze popłynęły w finale A Monika Ciaciuch (LOTTO Bydgostia), Maria Springwald , Joanna Leszczyńska i Agnieszka Kobus. Nasza czwórka podwójna odniosła zwycięstwo w czasie 6.36,34. Polki wyprzedziły ubiegłoroczne brązowe medalistki mistrzostw świata Holenderki 6.36,47. Dwa kolejne miejsca zajęły - Ukrainki 6.39,37 i Brytyjki 6.39,52.

Znakomity start miała również męska dwójka podwójna. Wygrali znakomici Chorwaci 6.33,10, a nasi - Dawid Grabowski i Dominik Czaja - uplasowali się na drugiej pozycji 6.35,73. Trzecia była Szwajcaria 6.36,33.

Męska ósemka zdobyła brązowy medale. Startowały tylko cztery osady. Polacy uzyskali czas 5.46,44. Wygrała Holandia 5.42,72 przed Włochami 5.53,72. Polska płynęła w składzie: Mikołaj Burda (LOTTO Bydgostia), Krystian Aranowski (Zawisza), Piotr Juszczak (Zawisza), Michał Szpakowski ( Zawisza), Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński, Robert Fuchs i sternik Daniel Trojanowski (Zawisza).

W czwórce podwójnej wśród mężczyzn wygrała Rosja 6.02,18 przed Kanadą 6.04,92 i Polską 6.08,25.

Nasza osada wystąpiła w składzie: Wiktor Chabel, Mateusz Biskup, Dariusz Radosz (Bydgostia) i Mirosław Ziętarski.

W klasyfikacji medalowej wygrała Holandia 3-3-1 przed Polską 2-1-2, Chorwacją 2-1-0, RPA 2-0-2, Kanadą 1-3-0 i Chinami 1-2-1. W klasyfikacji punktowej zwyciężyła Holandia 51 pkt, przed Polską 38 i RPA 28.

Pozostałe wyniki Polaków w finałach A: skiff wagi lekkiej - 5. Joanna Dorociak i skiff 5. Natan Węgrzycki-Szymczyk; 6. dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet - Weronika Deresz (WTW Warszawa) i Martyna Mikołajczak (LOTTO Bydgostia).