Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piaskownica w kuwecie, czyli czym zająć dziecko w domu

Marta Mikołajska
Miejskie placówki kulturalne podpowiadają rodzicom, jak kreatywnie zorganizować czas dzieciom.
Miejskie placówki kulturalne podpowiadają rodzicom, jak kreatywnie zorganizować czas dzieciom. Dariusz Bloch
Pomysłów na zapewnienie dzieciom zajęcia na czas przymusowej przerwy od szkoły czy przedszkola jest mnóstwo. Wystarczy uruchomić wyobraźnię lub... posłuchać naszych ekspertów.

- Dzieci w wieku szkolnym, kiedy rodzice pracują, mogą poświęcić czas na zdalną edukację. Szkoły przygotowują dla swoich uczniów materiały, z których należy korzystać, by nie mieć później zaległości. Jednak poza obowiązkami powinniśmy zadbać także o to, by nasze pociechy się nie nudziły, spędzając całe dni przed telewizorem czy smartfonem - mówi Grażyna Salemska, kierowniczka klubu Odnowa w Bydgoszczy. - W internecie np. istnieje bardzo dużo poradnikowych filmików, np. dla młodych majsterkowiczów czy pokazujących sztukę origami. Może to być dobry początek na budowanie w dziecku nowych zainteresowań.

"Powiem ci coś miłego"

Jak dodaje nasza rozmówczyni, warto zatrzymać się dłużej przy grach i zabawach, które pomogą rodzicom zintegrować się z dzieckiem, pomóc w wyrażaniu emocji czy zacieśnić więzi. Jednym z takich pomysłów jest odgrywanie scen. Na kartce zapisujemy nazwy zwierząt, postaci lub uczuć i wcielamy się np. w rolę osoby, która przeżywa określoną emocję.
- W ten sposób można odgrywać różne role. Wszystko ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Jedną z form takiej pantomimy może być też odegranie scenki pokazującej bajkę lub postać z bajki, używając jedynie gestów, ewentualnie przedmiotów - tłumaczy Grażyna Salemska.
Inną zabawą, którą wymienia, jest "Powiem ci coś miłego". Polega ona na tym, że każdy po kolei siada na specjalnie przygotowanym "tronie", a pozostali mówią kolejno na jej temat miłe (ale prawdziwe!), rzeczy.
Zabawy, które pozwolą dziecku rozwijać słownictwo, to np. zabawa w słowa lub literki. W przypadku pierwszej, ktoś wymyśla temat przewodni, np. dom. W ciągu minuty dziecko musi wypowiedzieć jak najwięcej słów określających rzeczy znajdujące się w mieszkaniu. Podobna jest zabawa w literki: jedna osoba wybiera literę, a kolejna musi wypowiedzieć jak najwięcej słów zaczynających się na nią.
- Oprócz zabaw integracyjnych czy edukacyjnych, warto zadbać też o kondycję dziecka. W sieci można znaleźć filmiki z gimnastyką korekcyjną - co jest ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy tyle się słyszy o wadach postawy - czy np. takie, które pokazują techniki relaksacyjne - wymienia Grażyna Salemska.

Ważne: dbać o pasje dziecka

- Prowadzę zajęcia taneczne. I choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że trudno jest poprowadzić takie formy na odległość, okazuje się, że tak naprawdę można znaleźć na to bardzo dużo sposobów. To nowa sytuacja, do której teraz musimy się przystosować - przekonuje Beata Rewolińska, instruktorka tańca, choreografka w Pałacu Młodzieży, prowadząca zespół taneczny Brax. - Na przykład, udało mi się nadrobić rzeczy, na które wcześniej nie miałam czasu. Umawiam się z trenującymi dziewczynkami na forach. Rozmawiamy o historii tańca, osobach, które miały dla tej dziedziny bardzo duże znaczenie, o teatrach tańca. Oglądamy filmiki, później je komentujemy. Wyznaczyłam tancerkom dzienny limit ćwiczeń.

Domowy tor przeszkód

Swoje propozycje przekazują także pracownicy Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
- Jednym z moich własnych, bardzo skutecznych pomysłów, aby zająć na dłużej 3-letnie dziecko, jest domowa piaskownica. Wystarczy do tego mieszanka dowolnej mąki, oleju i startej kolorowej kredy. Do tego duża kuweta i namiastka piaskownicy w domu gotowa – mówi Marta Idczak z Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wśród innych propozycji, pracownicy MCK-u wymieniają także np. planszówki, tworzenie z plasteliny i modeliny czy domowy tor przeszkód, który będzie połączeniem sportu i zabawy.
- Tutaj w ruch idą wszelkie krzesła, pufy, materace, koce itp. To świetna zabawa dla dużych i małych, a do tego zapewni trochę potrzebnego ruchu - przekonuje nasza rozmówczyni. - Innym dobrym pomysłem jest wspólne pieczenie ciasta czy babeczek, a nawet pomoc w przygotowaniu obiadu – starsze dzieci mogą choćby kroić produkty czy odmierzać potrzebne ich ilości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera