Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów. Obserwować je można już teraz, jednak ich maksymalna liczba pojawiać się będzie na niebie od 11 do 14 sierpnia. Ile takich meteorów można się wówczas spodziewać? W szczytowym momencie - tzw. apogeum -szacuje się, że na nieboskłonie będzie można zauważyć 110 zdarzeń na każdą godzinę obserwacji. To oznacza, że przez godzinę patrzenia w niebo zauważymy 110 meteorów, spalających się w atmosferze.
Perseidy 2019 - 180 meteorów w apogeum
Maksimum roju Perseidów (apogeum) przypadnie w tym roku w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy to spektakl na nieboskłonie będzie najbardziej ciekawy. W tę noc spalić się w atmosferze może nawet 180 meteorów.
W noc poprzedzającą apogeum oraz następującą po niej (11 na 12 i 13 na 14 sierpnia) również panować będą dobre warunki do obserwacji spadających Perseidów.
RADA: Najwięcej spadających meteorów obserwuje się przed świtem. Właśnie wtedy radiant jest najwyżej nad horyzontem.
Spadające meteoryty. W które miejsce na niebie patrzeć, by zobaczyć Perseidy?
Najlepszymi miejscami do obserwacji spadających meteorów, są miejsca oddalone od sztucznego światła. Najwięcej Perseidów dostrzeżemy poza miastem, ale nawet jeśli zostaniemy w mieście, również dostrzeżemy spadające "gwiazdy".
Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Popatrzcie w niebo i odszukajcie na nim poniższych układów gwiazd. Perseidy wylatywać będą od strony gwiazdozbioru Perseusza.

RADA: Wybierając punkt obserwacyjny w terenie, szukajmy oddalonego od sztucznego światła i znajdującego się na wzniesieniu
Rój meterów - będzie je dobrze widać
W tym roku warto popatrzeć w niebo, bowiem maksimum natężenia roju przypada na dobę po nowiu Księżyca, a to oznacza, że będzie to jedna z najciemniejszych sierpniowych nocy. A - jak wiadomo - im ciemniej, tym warunki do obserwacji astronomicznych są lepsze. Ponadto w tym roku największe natężenie roju przypada na godziny nocne, a zwykle dla Europy są to godziny dzienne.
Kiedy obserwować Perseidy?
Perseidów można wypatrywać już teraz, ale natężenie spadających meteorów nie będzie duże. Ponadto obserwację zakłócać będzie duża tarcza Księżyca. Największa ich intensywność przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia. Spektakl na niebie rozpocznie się już około godziny 16.00 w poniedziałek (12 sierpnia). Oczywiście, na niebie nie dostrzeżemy Perseidów gołym okiem o tej godzinie - będziemy musieli poczekać do zmierzchu. Według prognoz International Meteor Organization, największa intensywność roju Perseidów przypadnie na godzinę 21.00 (12 sierpnia). Ta najbardziej spektakularna noc spadających gwiazd potrwa aż do godziny 4.30. Najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. Spadające meteory będą również dobrze widoczne (o ile niebo pozostanie bezchmurne) również w nocy z 13 na 14 czerwca.
Perseidy w 2017 roku:
Co to są Perseidy?
Perseidy to jeden z rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów, który możemy oglądać co roku, a dodatkowo jest on widoczny z Polski. Ta noc spadających gwiazd czasem nazywana jest także "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci. Warto zauważyć, że rój Perseidów obserwowany jest od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu.
Czym są meteory?
Meteory to pył i drobiny materii pozostałe po rozpadzie komet lub zderzeniach asteroid. Drobiny te, trąc o cząsteczki gazów w górnych warstwach atmosfery, rozgrzewają się, nadtapiają i parują, a w efekcie – mieszają z atmosferą. Meteory zbyt duże na to, by ulec całkowitej ablacji w atmosferze, spadają na Ziemię w postaci meteorytów. Meteory - a w tym przypadku Perseidy - przedzierając się przez atmosferę, jonizują ją i tworzą tzw. ślad meteorowy, czyli świetlistą linię o długości od kilku do nawet kilkudziesięciu kilometrów.
Macie zdjęcia lub filmiki, skontaktujcie się z nami!
Jeśli uchwyciliście to nie zwykłe zjawisko na kamerze lub aparacie i chcecie się nim z nami podzielić, wyślijcie zdjęcia i filmiki na nasz adres redakcyjny: [email protected]. Z nadesłanych zdjęć i filmów stworzymy publikację i fotogalerię i przedstawimy każdego z autorów.
Polecamy Państwa uwadze
Służby ostrzegają przed żmijami:
Uwaga na żmiję zygzakowatą! Latem wzrosło ryzyko spotkania t...
Zobacz również:
Najpiękniejsze bydgoszczanki z Instagrama [zdjęcia]
Tyle kosztuje seks w Polsce. Zobacz raport firmy Sedlak&Sedlak

Zjawiska na niebie - kiedy i jak oglądać?
