Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patryk z Bydgoszczy jest niepełnosprawny - przyznał to sąd, ale rodzicom przez lata nie udało się wywalczyć zasiłku

Dorota Witt
Dorota Witt
Wzrok Patryka z Bydgoszczy uratowała eksperymentalna i ekstremalnie droga terapia komórkami macierzystymi. Osiem z dziesięciu podań rodzice opłacili, m.in., dzięki pieniądzom z publicznej zbiórki, ale środki się skończyły i terapię trzeba było przerwać (można do niej wrócić). Mama Patryka walczyła przed sądem o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego, który przeznaczyłaby na dokończenie leczenia, ale się nie udało.
Wzrok Patryka z Bydgoszczy uratowała eksperymentalna i ekstremalnie droga terapia komórkami macierzystymi. Osiem z dziesięciu podań rodzice opłacili, m.in., dzięki pieniądzom z publicznej zbiórki, ale środki się skończyły i terapię trzeba było przerwać (można do niej wrócić). Mama Patryka walczyła przed sądem o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego, który przeznaczyłaby na dokończenie leczenia, ale się nie udało. Archiwum prywatne
- Jak państwo pomaga rodzicom niepełnosprawnych dzieci? Nie pomaga, a nawet gorzej: rzuca nam kłody pod nogi - denerwuje się Magdalena Lewandowska z Bydgoszczy. O jej synu, Patryku, pisaliśmy, kiedy trwała zbiórka na eksperymentalną terapię choroby oczu. Zasiłku pielęgnacyjnego rodzicom nie udało się wywalczyć nawet przed sądem. Mama chłopca opowiada o tej walce.

Zobacz wideo: Co trzeba zrobić, aby dostać 13. i 14. emeryturę?

  • Patryk niebawem skończy 11 lat. Pięć lata temu lekarze postawili diagnozę: hipoplazja (niedorozwój) nerwu wzrokowego prawego. Z tego powodu od urodzenia na prawe oko Patryk widział tylko światło i w mniejszym stopniu ruch.
  • Lekarze, stosujący konwencjonalne metody leczenia, powtarzali pani Magdzie, że jej syn nigdy nie będzie widział na chore oko. Dziś chłopiec czyta - dzięki drogiej, eksperymentalnej terapii.

Bydgoszczanie wpłacali na ratowanie wzroku Patryka

Udało się, dzięki eksperymentalnej terapii komórkami macierzystymi. Na leczenie rodzice Patryka wydali już 88 tysięcy złotych, ale kiedy skończyły się wszystkie oszczędności ich oraz ich bliskich, gdy zakończyła się zrzutka, terapię trzeba było przerwać, choć efekty są wymierne. Dziś Patryk czyta już dwie linijki z tablicy okulistycznej. Do terapii można wrócić właściwie w każdej chwili. Ale brakuje pieniędzy. Mama Patryka w czasie leczenia poświęcała mu każdą wolną chwilę, chłopiec robi duże postępy. Piątą klasę skończył ze świadectwem z paskiem. Teraz jest mu trudniej, nie tylko dlatego, że nauka zdalna i spędzanie wielu godzin przed monitorem w jego przypadku to droga przez mękę, ale i dlatego, że mamy nie ma już przy nim przez całą dobę. Musiała wrócić do pracy, bo na zasiłek pielęgnacyjny nie ma co liczyć.

Sąd uznał, ze Patryk jest niepełnosprawny. Ale nie ma szans na zasiłek

Równolegle z walką o zdrowie chłopca, pani Magda rozpoczęła walkę z lekarzami orzecznikami, a potem przed sądem.

  • 14 grudnia 2017 roku Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności uznał, że Patryk nie jest osobą niepełnosprawną.
  • Jego mama tę decyzję zaskarżyła i 6 marca 2018 roku Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności stwierdził, że... Patryk nie jest niepełnosprawny, nie potrzebuje ciągłej opieki.
  • Mama chłopca zaskarżyła decyzję Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (rozpatrywał zażalenie na decyzję powiatowego zespołu) do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.
  • W wyroku z 11 lipca 2018 roku czytamy, że sąd „zalicza Patryka do osób niepełnosprawnych na okres 3 lat” i jeszcze, że „dziecko wymaga konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji”, ale „nie wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby”. W praktyce oznacza to tyle, że nie przysługuje mu zasiłek.

Nadzieją dla rodziców Patryka była apelacja. Nic nie zmieniła. Może poza tym, że biegli psycholog i psychiatra stwierdzili, że Patryk jest niepełnosprawny, ale nie z powodu problemu z oczami, a z powodu zaburzeń hiperkinetycznych.

- Ma się to objawiać, jak mi powiedziano, tym że jest nadmiernie podekscytowany, ma tiki nerwowe. Na nic się zdały moje tłumaczenia, że odkąd jego wzrok się poprawił, te problemy minęły - komentuje mama Patryka.

Ciągle nie przyznano prawa do zasiłku.

Bydgoszczanka napisze list do Zbigniewa Ziobry

- To jakieś pasmo absurdów - ocenia pani Magda. - W aktach sprawy pojawiają się błędy - podawane są omyłkowe daty wydania opinii biegłych. Mojego dziecka nie zbadał biegły w zakresie okulistyki dziecięcej ani biegły - neurolog dziecięcy, o co prosiłam. W aktach sprawy znajduje się badanie z jednej z klinik okulistycznych, w którym mój syn nigdy nie brał udziału, a wyniki tych badań przypisane są do sygnatury innej sprawy. Przed sądem nie mam już czego szukać - spóźniłam się z wnioskiem o kasację wyroku. Ale jestem tak rozgoryczona, że zależy mi na tym, by nasza historia wybrzmiała. Zamierzam napisać list do Zbigniewa Ziobry, chcę mu uzmysłowić, jak w praktyce wygląda w naszym kraju pomoc rodzicom niepełnosprawnych dzieci. Przytłacza mnie liczba wiadomości, jakie ślą do mnie zdesperowani rodziców innych dzieci, niedowidzących lub niewidomych, także bez prawa do zasiłku. Ci ludzie, słysząc o mojej walce, pytają, co mogą zrobić. A co ja mogę im podpowiedzieć? Chyba jedynie, jak utworzyć publiczną zbiórkę. Nie chcę żadnych pieniędzy dla siebie, ale bardzo liczyłam na to, że sąd przyzna nam prawo do zasiłku na czas leczenia Patryka, czyli na trzy lata, licząc od złożenia wniosku przed Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności, czyli od 2017 roku. Wystarczyłoby na dokończenie kuracji, która ratuje wzrok mojego dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo