Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patron nakielskiej kultury

Paweł Antonkiewicz
Nad wejściem wisi już tablica: Nakielski Ośrodek Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego. Były dyrektor placówki od 12 czerwca jest jej oficjalnym patronem.

Nad wejściem wisi już tablica: Nakielski Ośrodek Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego. Były dyrektor placówki od 12 czerwca jest jej oficjalnym patronem.

<!** Image 2 align=right alt="Image 151611" sub="Halina Kornaszewska z rodziną i radnym Bolesławem Kaliszem (drugi z prawej) podczas uroczystości
/ Fot. Paweł Antonkiewicz">- Bardzo się z tego cieszę. Mąż był skromnym człowiekiem, żył problemami kultury, ciągle miał nowe pomysły. Wielu ludzi kojarzy go, jako dyrektora ośrodka kultury, ale jego ukochanym dzieckiem było muzeum w Nakle. Pamiętam, jak kiedyś przyszedł i powiedział, że ze spichlerza przy ulicy Pocztowej zrobi siedzibę muzeum, którego utworzenie wcześniej zainicjował. Znalazł ludzi, którzy mu w tym pomogli i zrobił! Zarzucano mu, że należał do partii. Był jednak kierownikiem dużej instytucji i musiał należeć, ale dzięki temu dużo przecież zrobił. Bardzo by się cieszył, że został patronem ośrodka, którym tak długo kierował - mówiła Halina Kornaszewska, wdowa po Zygmuncie Kornaszewskim, przed uroczystością nadania imienia NOK-owi.

- Udało się! - nie krył zadowolenia radny Bolesław Kalisz, który jesienią ubiegłego roku zaproponował, aby jednej z instytucji kulturalnych nadać imię Zygmunta Kornaszewskiego. - Już przed paroma laty po raz pierwszy zgłoszono taki wniosek, ale ówczesne władze go nie przyjęły.

<!** reklama>Propozycję radnego zaakceptował burmistrz, Zenon Grzegorek, a potem jednogłośnie Rada Miejska Nakła.

- Należało się! Znałam go, to był bardzo kulturalny człowiek kultury - mówi pani Zdzisława.

- Znałem Zygmunta Kornaszewskiego osobiście. Córka uczyła się w NOK-u gry na instrumentach, a on często przychodził na zajęcia i rozmawiał z rodzicami. Bardzo kulturalny człowiek - mówił radny Janusz Dąbrowski, który w uroczystości nadania imienia uczestniczył razem z siedmioma innym radnymi.

Jako patron Nakielskiego Ośrodka Kultury Zygmunt Kornaszewski z czasem jeszcze bardziej będzie pewnie kojarzony z tą instytucją, choć zasług dla kultury, nie tylko nakielskiej, miał więcej.

- Kierował przez wiele lat obecnym Nakielskim Ośrodkiem Kultury, przeprowadził jego remont, zbudował amfiteatr. Założył też kino „Słońce”, był inicjatorem utworzenia Muzeum Ziemi Krajeńskiej, zakładał Skansen Kultury Ludowej w Osieku. W 1977 roku powstał jego ukochany Zespół Pieśni i Tańca „Krajna”, który występował w wielu krajach - Sławomir Łaniecki wylicza kolejne zasługi patrona instytucji, którą sam teraz kieruje - Nakielskiego Ośrodka Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!