Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park będzie naszą dumą

Jarosław Hejenkowski
Jeszcze niedawno były tam pola. Później zostały one rozryte kołami ciężarówek i pocięte kamiennymi alejkami. Teraz powstaje tam oaza zieleni.

Jeszcze niedawno były tam pola. Później zostały one rozryte kołami ciężarówek i pocięte kamiennymi alejkami. Teraz powstaje tam oaza zieleni.

<!** Image 2 alt="Image 155893" sub="Solanki już są zielone i kwieciste, ale roślinności nigdy za wiele, tym bardziej że powstająca właśnie część parku kojarzyć się może z krajobrazem księżycowym Fot. Jarosław Hejenkowski
">W czerwcu i lipcu na skraju parku, a szczególnie w okolicach wieży ciśnień, od kół ciężarówek unosiły się kłęby kurzu. - Nie może być tak, żebyśmy przyjeżdżali się leczyć, a tu taki hałas panował - narzekali wtedy kuracjusze.

Kiedyś jednak roboty trzeba prowadzić, a goście, którzy odwiedzą Kujawy w przyszłym roku, powinni być zadziwieni zmianami, które ujrzą. Solanki rozbudowują się bowiem o 30 hektarów. Będzie tam sztuczny zbiornik, alejki oraz kilka tysięcy drzew i krzewów, które zostaną niebawem nasadzone. - Zakres prac wykonanych i to, co pozostało do wykonania w Solankach jest ogromny. Wszystko czynione jest z myślą o lepszej promocji naszego miasta, wypoczynku i rekreacji inowrocławian, obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców naszego miasta. Solanki są chętnie przez nas odwiedzane i czynimy wszystko, aby były prawdziwą dumą, także dla turystów i kuracjuszy - mówi prezydent Ryszard Brejza.

<!** reklama>Na terenie będącym jeszcze placem robót powstanie park rekreacyjny przeznaczony nie tylko dla kuracjuszy, ale też dla inowrocławian, którzy będą mogli jeździć tam rowerami.

Na nowym terenie mają być ogrody zapachowy i dotykowy, wybieg dla psów, a obok płytkiego i przeznaczonego do brodzenia oczka wodnego, znajdą się polany, które służyć będą plażowaniu i piknikowaniu. Pojawią się też tabliczki z nazwami roślin opisane także alfabetem Braille’a.

<!** Image 3 alt="Image 155893" sub="Fot. Jarosław Hejenkowski
">Najbliższe plany dotyczące inwestycji to nasadzenia. Pojawią się tam drzewa liściaste i iglaste oraz krzewy. Firma z Gniezna, która się tym zajmie, zobowiązała się także do rocznego podlewania, odchwaszczania, nawożenia, wymiany uschniętych i uszkodzonych drzew oraz przycięć pielęgnacyjnych.

Koszt najbliższych nasadzeń to grubo ponad pół miliona złotych. Miasto stara się jednak o dodatkowe wsparcie z funduszu środowiskowego.

Powiększanie parku

  • 10 hektarów należało już do miasta
  • 13 hektarów otrzymano od Agencji Nieruchomości Rolnych
  • 7 hektarów kupiono od prywatnych właścicieli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!