Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjencie, pamiętaj o swoich obowiązkach!

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Bydgoszczanie, którzy wybierają się do lekarza, zobowiązani są do zabrania ze sobą aktualnej legitymacji ubezpieczeniowej. Warto już dziś sprawdzić, czy mamy w niej ważną pieczątkę.

Bydgoszczanie, którzy wybierają się do lekarza, zobowiązani są do zabrania ze sobą aktualnej legitymacji ubezpieczeniowej. Warto już dziś sprawdzić, czy mamy w niej ważną pieczątkę.

- Leczę się w przychodni na Kapuściskach. Od niedawna w placówce zostały wywieszone informacje, że podczas rejestracji należy przedstawić ważny dokument, potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne. Dla mnie to żadna nowość, ale wiele osób o tym zapomina i niepotrzebnie traci czas i nerwy - mówi pani Joanna.

<!** reklama>- Tak było zawsze i dotyczy przychodni w całym kraju. Jednak nie wszyscy pacjenci o tym pamiętają. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć im o ich obowiązkach i stąd wywieszka. Narodowy Fundusz Zdrowia nas rozlicza. Musimy składać miesięczne raporty, które weryfikuje NFZ. Jeśli ktoś jest nieubezpieczony, to w przypadku braku reakcji z naszej strony, jako przychodnia, ponosimy konsekwencje, bo fundusz za takich pacjentów nie zapłaci. Nie możemy sobie na to pozwolić - mówi Tomasz Kubiak, dyrektor NZOZ Gryf-Med w Bydgoszczy.

Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, potwierdza, że jeśli pacjent jest nieubezpieczony, może zostać obciążony kosztami leczenia i dodaje: - Na szczęście, do takich sytuacji dochodzi rzadko. Po prostu trzeba interesować się własnym losem. Weryfikujemy listy pacjentów. Sprawdzamy, na przykład, czy dana osoba jest ubezpieczona, czy nie jest zapisana do dwóch przychodni (może tylko do jednej - przyp. red.), czy żyje, bo zdarza się, że rodzina nie powiadamia przychodni o śmierci. Zgodnie z przepisami, ubezpieczenie ważne jest 30 dni od zapłacenia ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne i pacjent wybierając się do lekarza powinnien mieć stosowną pieczątkę w legitymacji. To jego obowiązek. Kiedyś taki wpis był ważny pół roku, ale to się zmieniło i warto o tym pamiętać. Jeśli ktoś jest ubezpieczony, a przyjdzie na wizytę bez aktualnej legitymacji ubezpieczeniowej lub legitymacji emeryta lub rencisty, to w ciągu siedmiu dni od udzielenia świadczenia powinien dostarczyć dokument do przychodni.(mp)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!