https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie Henryka Gajewskiego, założyciela i nestora bydgoskiej urologii

Maciej Czerniak
Henryk Gajewski zmarł 27 sierpnia. Wkrótce ukończyłby 102 lata. Żegnała go rodzina, bliscy i przyjaciele. Uroczystość odbyła się z udziałem warty honorowej wojska. Dr Gajewski był weteranem wojennym, żołnierzem AK, brał udział w akcji "Ostra Brama"
Henryk Gajewski zmarł 27 sierpnia. Wkrótce ukończyłby 102 lata. Żegnała go rodzina, bliscy i przyjaciele. Uroczystość odbyła się z udziałem warty honorowej wojska. Dr Gajewski był weteranem wojennym, żołnierzem AK, brał udział w akcji "Ostra Brama" Arkadiusz Wojtasiewicz
Wybitny lekarz i weteran wojenny, żołnierz Armii Krajowej miał 101 lat. Jego pogrzeb odbył się w piątek na cmentarzu parafialnym przy al. Kardynała Wyszyńskiego. Żegnali go bliscy i przyjaciele.

Zobacz wideo: 116 rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

Uroczystość pogrzebowa zmarłego 27 sierpnia Henryka Gajewskiego odbyła się o godzinie 13.00.Ja 28 października wybitny specjalista, nestor bydgoskiej urologii skończyłby 102 lata. Jeszcze na swoje setne urodziny odebrał Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Urząd honorował stulatków z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

To Cię może też zainteresować

Dr Henryk Gajewski zamieszkał w naszym mieście w 1957 roku. Przez wiele lat pełnił obowiązki ordynatora Oddziału Urologicznego Szpitala Ogólnego nr 1 (obecnie Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza).

Przez pięć lat przed emeryturą (odszedł z zawodu w 1985 roku) był ordynatorem w szpitalu Biziela. W czasie swojej 30-letniej praktyki lekarskiej wyspecjalizował trzynastu urologów. Jednym z nich był jego syn, prof. Jerzy Gajewski. Jego dokonania dla specjalizacji są doniosłe. To właśnie dr Henryk Gajewski uchodzi za tego, kto położył podwaliny pod rozwój nowoczesnej endourologii. Mowa o wprowadzeniu powszechnych dzisiaj zabiegów przezcewkowej elektroresekcji gruczołu krokowego i nowotworów pęcherza moczowego.

Wojenne losy Henryka Gajewskiego

Urodził się w Inokientiewsku koło Irkucka, gdzie jego rodzina wyjechała w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Ojca pana Henryka zatrudniono na kolei transsyberyjskiej.

Po wojnie polsko-bolszewickiej na mocy traktatu ryskiego rodzina Gajewskich wróciła do kraju i zamieszkała w Dubrowie na Wileńszczyźnie. W 1938 roku pan Henryk zdał maturę oraz egzamin na Wydział Lekarski Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, gdzie ukończył pierwszy rok medycyny. W tym czasie wybuchła wojna. Mobilizacja nie objęła jednak studentów medycyny. Drugi i trzeci rok studiów ukończył już we Lwowie. W 1943 roku wstąpił do Armii Krajowej. W trakcie akcji „Ostra Brama” w 1944 roku, która była próbą odbicia Wilna, był członkiem 13. Brygady Okręgu Wileńskiego, w której pełnił obowiązki lekarza - informuje kujawsko-pomorski urząd marszałkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski