Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa stulatków. Najstarsze mieszkanki Bydgoszczy mają po 105 lat

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W ciągu ostatniej dekady w Bydgoszczy liczba osób, które ukończyły sto lat i więcej, wzrosła. W 2013 r. mieszkało w mieście nad Brdą zaledwie 46 stulatków, w tym roku to 106 osób.
W ciągu ostatniej dekady w Bydgoszczy liczba osób, które ukończyły sto lat i więcej, wzrosła. W 2013 r. mieszkało w mieście nad Brdą zaledwie 46 stulatków, w tym roku to 106 osób. pexels.com
W Bydgoszczy z roku na rok przybywa osób w wieku sto lat lub więcej. W 2023 roku w mieście nad Brdą mieszka 106 takich osób. Najstarsze mieszkanki Bydgoszczy mają po 105 lat, najstarsi panowie po 103 lata.

Z danych ewidencji ludności wynika, że jeszcze w 2021 r. w Bydgoszczy mieszkało 59 seniorów, którzy ukończyli sto lat i więcej, ale już w kolejnych dwóch latach ich liczba rosła - 2022 r. - 93 osoby, a w 2023 r. to już 106 osób.

- W tej liczbie 106 osób są 42 osoby, które w tym roku skończyły równo sto lat - mówi Iwona Gassowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Bydgoszczy. - Zdecydowaną większość stanowią kobiety. Jest ich 37, podczas gdy panów zaledwie 5.

W ciągu ostatniej dekady wzrosła liczba osób, które ukończyły sto lat i więcej

W Bydgoszczy mieszka też całkiem sporo osób, które mają powyżej stu lat.

- W 2023 roku mamy 64 takie osoby, w tym jest 56 kobiet i 8 mężczyzn - informuje Iwona Gassowska. - Najstarszymi mieszkankami Bydgoszczy są dwie panie w wieku 105 lat.

W Bydgoszczy są też stulatkowie, którzy mają: 104 lata (3 kobiety), 103 lata (8 osób - w tym 6 kobiet i 2 mężczyzn), 102 lata (22 osoby - w tym 19 kobiet i 3 mężczyzn) i 101 lat (29 osób - w tym 26 kobiet i 3 mężczyzn).

- W ciągu ostatniej dekady liczba osób, które ukończyły sto lat i więcej, wzrosła. W 2013 r. mieliśmy ich zaledwie 46, w tym roku już 106 - mówi Iwona Gassowska. - Na pewno wpływ na to, że więcej osób dożywa tak sędziwego wieku, ma poprawa jakości życia oraz postęp medycyny.

Zdecydowanie dłużej żyją kobiety.

- Być może wynika to stąd, że bardziej dbają o siebie, częściej się badają niż mężczyźni - mówi Iwona Gassowska. - Trzeba też pamiętać, że obecni stulatkowie to osoby, które przeżyły II wojnę światową, a wtedy sporo mężczyzn zginęło.

Jak zaznacza kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Bydgoszczy, od czasów pandemii liczba odwiedzin stulatków w domach zmalała.

- Jeszcze 5-10 lat temu mieliśmy sporo zaproszeń na takie urodziny. To były wspaniałe i pouczające spotkania, bo stulatkowie to prawdziwa skarbnica wiedzy. Historie życia wielu z nich są niesamowite - mówi Iwona Gassowska. - Niestety, pandemia ograniczyła te wizyty. Obecnie w imieniu prezydenta Bydgoszczy do stulatków wysyłamy głównie życzenia z gratulacjami. Oczywiście, jeżeli jest wola i chęć rodziny, to przyjmujemy zaproszenie i odwiedzamy dostojnych jubilatów. W tym roku złożyliśmy dwie urodzinowe wizyty w domu pomocy społecznej przy ul. Łomżyńskiej oraz jedną w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Gryf-Medzie. Jednak wizyt w mieszkaniach prywatnych jest niewiele. Wpływ na to ma też fakt, że nie wszyscy stulatkowie są w dobrej kondycji fizycznej.

Kto musi złożyć wniosek o emeryturę honorową?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy, wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują dodatkowe, comiesięczne świadczenie honorowe. Specjalny dodatek jest wypłacany bez względu na to, czy stulatek otrzymuje już emeryturę, rentę lub inne świadczenie. To świadczenie może wypłacać zarówno ZUS, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jak i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON.

- W regionie honorową gratyfikację z ZUS-u dostają 184 osoby. Bydgoski oddział ZUS wypłaca 95 takich świadczeń, a toruńska placówka - 89 (stan na 23 października br.) - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Wysokość tej „dodatkowej premii za wiek” może być różna.

- Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora - mówi Krystyna Michałek. - Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dla osób, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat, świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto.

Świadczenie honorowe nie podlega waloryzacji, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości wraz ze świadczeniem podstawowym, tj. emeryturą czy rentą.

Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, aby dostać dodatkowo świadczenie honorowe, nie muszą składać żadnego wniosku. W ich przypadku ZUS sam załatwia formalności, czyli przyzna dodatkową kwotę z urzędu. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS lub innego organu emerytalnego. Oni, aby otrzymać świadczenie honorowe, muszą złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.

Liczba stulatków (100 lat i więcej) w Bydgoszczy w latach 2013-2023

  • 2013 rok - 46 osób
  • 2014 rok - 69 osób
  • 2015 rok - 73 osoby
  • 2016 rok - 52 osoby
  • 2017 rok - 37 osób
  • 2018 rok - 45 osób
  • 2019 rok - 58 osób
  • 2020 rok - 65 osób
  • 2021 rok - 59 osób
  • 2022 rok - 93 osoby
  • 2023 rok - 106 osób
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera