Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiemdziesięciolatki do doktora

Renata Napierkowska
Diagnoza i leczenie oraz sprawdzenie, jakie dolegliwości najczęściej nękają osoby w podeszłym wieku - to cel, który przyświeca badaniom, jakie chce przeprowadzić przychodnia „Esculap” wśród seniorów.

Diagnoza i leczenie oraz sprawdzenie, jakie dolegliwości najczęściej nękają osoby w podeszłym wieku - to cel, który przyświeca badaniom, jakie chce przeprowadzić przychodnia „Esculap” wśród seniorów. <!** Image 2 align=none alt="Image 210208" sub="Doktor Tadeusz Dereziński (na zdjęciu z lewej) przeprowadzał już kilka akcji profilaktycznych, między innymi, przebadał mężczyzn, u których jest podwyższone ryzyko występowania tętniaka aorty brzusznej / fot. Renata Napierkowska">

Prawie pół tysiąca mieszkańców gminy Gniewkowo przekroczyło już 80. wiosnę życia. Wiele z tych osób, mimo fatalnego stanu zdrowia, nie odwiedza lekarza i nie korzysta z pomocy medycznej, bo nie są w stanie przyjechać lub dojść do przychodni. Nie tylko samopoczucie, ale i komfort życia mógłby się znacznie poprawić, gdyby dolegające im choroby zostały zdiagnozowane i wdrożonoby odpowiednie leczenie. Na pomysł, żeby przebadać wszystkich seniorów po osiemdziesiątce, wpadł doktor Tadeusz Dereziński, szef Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Esculap”.

Na miejscu lub w domu

- Część z tych osób zaprosimy do nas, pozostałych będziemy odwiedzać w domach i tam przeprowadzać dokładne badania od pomiaru ciśnienia tętniczego i morfologii krwi poprzez szukanie zaburzeń krążenia, lipidowych, niewydolności serca, migotania przedsionków po testy zaburzeń poznawczych. Sprawdzimy u tych pacjentów w podeszłym wieku większą część funkcji poznawczych mózgu i zlecimy dalsze leczenie - zapowiada doktor Tadeusz Dereziński.

10 miesięcy badań

W akcję i to bezpłatnie zaangażuje się cały personel, a przebadanie wszystkich osób z tego przedziału wiekowego zajmie około 10 miesięcy. Badania mają rozpocząć się już w maju.

Szansa na lepsze życie i dyskusję

- Starzejemy się, żyjemy coraz dłużej, jednak nie idzie za tym jakość życia. W ciągu najbliższych dwudziestu lat ten odsetek osiemdziesięciolatków się podwoi. Być może nasze badania przyczynią się do szerszej dyskusji w gronie fachowców na temat tego, jak za wydłużeniem życia wpłynąć również na poprawę jego jakości. Nie ukrywam, że chciałbym, by tak się stało. Te badania mogą stać się szansą dla ludzi w podeszłym wieku na to, by byli zdrowsi - przekonuje doktor Dereziński.

Przychodnia „Esculap” zamierza przebadać wszystkich pacjentów z terenu gminy, także tych, którzy leczą się w innych placówkach. <!** reklama>

To nie jest pierwsza tego typu akcja zainicjowana przez doktora Tadeusza Derezińskiego. Wcześniej diagnozie na obecność tętniaka aorty brzusznej zostali poddani mężczyźni, a kobiety w wieku od 65 do 75 lat korzystały z bezpłatnych badań polegających, między innymi, na sprawdzaniu przepływu krwi w tętnicach szyjnych i kończynach dolnych czy zawartości dobrego i złego cholesterolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!