Nowe przepisy prawa ruchu drogowego. To się zmieni!
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy do 31 grudnia 2020 roku prowadzona jest akcja profilaktycznych bezpłatnych badań, które pozwolą wykryć tętniaka aorty brzusznej.
- Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej jest realizowany w ramach „Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020, finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia – tłumaczy Marta Laska, rzeczniczka szpitala im. dr. Jurasza.
Bydgoski szpital przebada jeszcze 40 osób
W roku 2019 przebadano w „Juraszu” 900 osób z grup ryzyka, w wieku 65 lat i więcej, będących mieszkańcami województwa kujawsko-pomorskiego.
- W tej grupie znalazło się 377 kobiet i 523 mężczyzn. Tętniaka aorty brzusznej wykryto u 3 kobiet oraz u 37 mężczyzn – informuje Marta Laska. - Wszystkie osoby, u których wykryto tętniaka aorty brzusznej zostały objęte opieką Poradni Chirurgii Naczyniowej, w tym jedna osoba z uwagi na znaczną wielkość tętniaka została skierowana od razu do szpitala. Dane za 2020 rok opublikujemy po zakończeniu programu. Do końca grudnia mamy jeszcze około 40 wolnych miejsc – serdecznie zapraszamy.
Na badanie może zgłosić się każdy mieszkaniec regionu po ukończeniu 65 roku życia. Badanie polega na wykonaniu USG okolic brzucha. Jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Czynnikami ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania tętniaków są: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, otyłość.
Tętniak aorty nie daje objawów choroby
Aorta jest główną tętnicą naszego ciała, która transportuje natlenioną krew od serca do pozostałych części ciała. Termin „tętniak aorty” odnosi się do jej patologicznego poszerzenia. Wykrywa się go u około 3-6 proc. mężczyzn oraz około 1,3 proc. u kobiet, po 65 roku życia. Istotne jest to, że tętniak aorty brzusznej zwykle nie daje żadnych objawów. Najczęściej bywa on przypadkowo wykrywany podczas badania ultrasonograficznego wykonywanego z innych przyczyn. Pomimo znaczącego postępu jaki dokonał się w medycynie, śmiertelność z powodu pękniętego tętniaka jest nadal ciągle bardzo wysoka i sięga nawet 80-90 proc.
Z tego powodu jego wczesne wykrycie w przesiewowym badaniu USG daje możliwość przeprowadzenia operacji, która może uratować życie chorego. Zainteresowani wykonaniem badania powinni zadzwonić na infolinię, nr tel.: 885 999 003.
