Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

Prof. Arkadiusz Jawień pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego. Obok standardowego toku nauczania uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej, którą ukończył w klasie skrzypiec, a następnie kontynuował naukę gry na saksofonie. Należał m.in. do szkolnego kabaretu „Na przełaj” i prowadził szkolny zespół big-beatowy. Uczestnik licznych konkursów piosenki amatorskiej oraz olimpiad naukowych z fizyki i biologii. W 1971 r. rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu.
Pracę zawodową rozpoczął w 1977 r. jako stażysta w Klinice Chirurgii Ogólnej w Bydgoszczy. Rok później uzyskał etat młodszego asystenta i rozpoczął pracę naukową nad zmianami naczyniowymi w tętnicach kończyn górnych u osób narażonych na wibrację.
W czasie swoje drogi naukowej odbywał liczne staże, m.in. w Klinice Chirurgii Naczyniowej Szpitala Salpertiere-Pitie w Paryżu i na Uniwersytecie w Lund oraz w Klinice Chirurgii Naczyniowej na Catholic University of Leuven w Belgii. W roku 1988 otrzymał 3-letnie stypendium na podjęcie badań w zakresie biologii naczyń na University of Washington w Seattle.
Bydgoski profesor wielokrotnie nagradzany
W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych wygrał konkurs na ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Wojewódzkim w Bydgoszczy. Stanowisko objął 2 grudnia 1991 roku. Dwa lata później w miejsce oddziału powołano Katedrę i Klinikę Chirurgii Ogólnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy, którą prowadził do 31 grudnia 2011 roku.
W ciągu tych 20 lat jego zainteresowania badawcze objęły m.in.: rozwój chirurgii laparoskopowej, w tym laparoskopowe leczenie zespołu Leriche’a, wprowadzenie i rozwój badań przesiewowych w raku jelita grubego oraz utworzenie Poradni Chorób Jelita Grubego, prowadzenie badań epidemiologicznych w przewlekłej chorobie żylnej, wprowadzenie i rozwój technik wewnątrznaczyniowych w chirurgii tętnic i żył, wprowadzenie badań przesiewowych w diagnozowaniu tętniaków aorty brzusznej.
W styczniu 2012 roku wraz z częścią zespołu naczyniowego został przeniesiony do Szpitala Uniwersyteckiego Nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, gdzie utworzył Katedrę i Klinikę Chirurgii Naczyniowej i Angiologii.
Jego dorobek naukowy obejmuje 629 publikacji z czego 115 wyszczególnionych jest w PubMed. Zajęcia dla studentów Wydziału Lekarskiego prowadzi od 1979 r., a od 2012 r. – także zajęcia dla studentów anglojęzycznych w zakresie chirurgii naczyniowej. Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Czeskiego Towarzystwa Flebologicznego, European Society for Vascular Surgery, Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.
Wielokrotnie wyróżniany, m.in. Nagrodą Rektora Akademii Medycznej w Bydgoszczy za szczególne osiągnięcia naukowe, nagrodą Allianz w dziedzinie „Nauka” za przeprowadzenie szeregu unikalnych w skali europejskiej operacji ratujących życie i zdrowie chorym oraz organizację konferencji i zjazdów naukowych (2002), nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii „działalność prozdrowotna” za wprowadzenie badań przesiewowych w tętniaku aorty brzusznej (2011) oraz nagrodą Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A Jurasza w Bydgoszczy za szczególny wkład i inicjatywę na rzecz podnoszenia jakości pracy w Szpitalu (2019). Z kolei w 2018 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów.