Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tytuł doktora honoris causa dla Arkadiusza Jawienia, profesora bydgoskiej uczelni za wybitne osiągnięcia

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Prof. Arkadiusz Jawień jest wybitnym chirurgiem, kierownikiem Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. W połowie grudnia odbierze zaszczytny tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Prof. Arkadiusz Jawień jest wybitnym chirurgiem, kierownikiem Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. W połowie grudnia odbierze zaszczytny tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tomasz Czachorowski
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Arkadiuszowi Jawieniowi z Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy UMK w Toruniu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chirurgii naczyń odbędzie się w środę, 14 grudnia, w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP w Poznaniu.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

od 16 lat

Prof. Arkadiusz Jawień pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego. Obok standardowego toku nauczania uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej, którą ukończył w klasie skrzypiec, a następnie kontynuował naukę gry na saksofonie. Należał m.in. do szkolnego kabaretu „Na przełaj” i prowadził szkolny zespół big-beatowy. Uczestnik licznych konkursów piosenki amatorskiej oraz olimpiad naukowych z fizyki i biologii. W 1971 r. rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu.

Pracę zawodową rozpoczął w 1977 r. jako stażysta w Klinice Chirurgii Ogólnej w Bydgoszczy. Rok później uzyskał etat młodszego asystenta i rozpoczął pracę naukową nad zmianami naczyniowymi w tętnicach kończyn górnych u osób narażonych na wibrację.

W czasie swoje drogi naukowej odbywał liczne staże, m.in. w Klinice Chirurgii Naczyniowej Szpitala Salpertiere-Pitie w Paryżu i na Uniwersytecie w Lund oraz w Klinice Chirurgii Naczyniowej na Catholic University of Leuven w Belgii. W roku 1988 otrzymał 3-letnie stypendium na podjęcie badań w zakresie biologii naczyń na University of Washington w Seattle.

Bydgoski profesor wielokrotnie nagradzany

W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych wygrał konkurs na ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Wojewódzkim w Bydgoszczy. Stanowisko objął 2 grudnia 1991 roku. Dwa lata później w miejsce oddziału powołano Katedrę i Klinikę Chirurgii Ogólnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy, którą prowadził do 31 grudnia 2011 roku.

W ciągu tych 20 lat jego zainteresowania badawcze objęły m.in.: rozwój chirurgii laparoskopowej, w tym laparoskopowe leczenie zespołu Leriche’a, wprowadzenie i rozwój badań przesiewowych w raku jelita grubego oraz utworzenie Poradni Chorób Jelita Grubego, prowadzenie badań epidemiologicznych w przewlekłej chorobie żylnej, wprowadzenie i rozwój technik wewnątrznaczyniowych w chirurgii tętnic i żył, wprowadzenie badań przesiewowych w diagnozowaniu tętniaków aorty brzusznej.
W styczniu 2012 roku wraz z częścią zespołu naczyniowego został przeniesiony do Szpitala Uniwersyteckiego Nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, gdzie utworzył Katedrę i Klinikę Chirurgii Naczyniowej i Angiologii.

Jego dorobek naukowy obejmuje 629 publikacji z czego 115 wyszczególnionych jest w PubMed. Zajęcia dla studentów Wydziału Lekarskiego prowadzi od 1979 r., a od 2012 r. – także zajęcia dla studentów anglojęzycznych w zakresie chirurgii naczyniowej. Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Czeskiego Towarzystwa Flebologicznego, European Society for Vascular Surgery, Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.

Wielokrotnie wyróżniany, m.in. Nagrodą Rektora Akademii Medycznej w Bydgoszczy za szczególne osiągnięcia naukowe, nagrodą Allianz w dziedzinie „Nauka” za przeprowadzenie szeregu unikalnych w skali europejskiej operacji ratujących życie i zdrowie chorym oraz organizację konferencji i zjazdów naukowych (2002), nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii „działalność prozdrowotna” za wprowadzenie badań przesiewowych w tętniaku aorty brzusznej (2011) oraz nagrodą Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A Jurasza w Bydgoszczy za szczególny wkład i inicjatywę na rzecz podnoszenia jakości pracy w Szpitalu (2019). Z kolei w 2018 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo