Spis treści
Na początek spróbujmy odnaleźć datę produkcji ogumienia. Rozpoczyna się ona od liter DOT, po którym następuje ciąg znaków. Cztery ostatnie z nich powiedzą nam, kiedy "guma" opuściła fabrykę. Jeśli np. ciąg znaków kończy się cyframi 1523, oznacza to, że jej data produkcji to 15 tydzień 2023 roku.
Skrót "DOT" to informacja, że opona spełnia normy bezpieczeństwa amerykańskiego departamentu transportu.
Znaki pomiędzy "DOT" i czterema ostatnimi to informacje techniczne, opisujące fabrykę, producenta, model i wymiar opony - nie są one istotne dla kierowcy.
Podstawowe informacje o oponie
Rozmiar opony, indeksy nośności i prędkości odnajdziemy w ciągu znaków, jak np. 200/60 R16 90T lub 190/50 R15 86T. Pierwsza liczba oznacza szerokość opony w milimetrach, mierzoną po zamontowaniu jej na feldze i napompowaniu do określonej wartości. Druga wartość to profil opony podany jako stosunek ścianki bocznej do szerokości. Na przykład 60 oznacza, że wysokość opony stanowi 60 procent jej szerokości. Im niższy profil opony, tym mniej ogumienia znajduje się między felgą a nawierzchnią. Opony o niskich profilach możemy znaleźć w samochodach wyścigowych.
Co oznacza wartość "R"?
Kolejna wartość (np. R15) oznacza typ budowy i średnicę osadzenia opony, wyrażoną w calach. "R" to skrót od angielskiego słowa radial (promień). To informacja o tym, jaką technologię zastosowano przy produkcji opony. Opony radialne - w porównaniu do np. opon diagonalnych - mają lepsze właściwości toczenia, znoszą lepiej boczne przeciążenia i są od nich bardziej elastyczne. Średnica osadzenia to jednocześnie średnica obręczy. Warto wiedzieć, że w przypadku opon do ciężarówek i maszyn rolniczych, na ściance bocznej nie będzie litery "R", tylko "D" (diagonalne) - takie ogumienie cechuje się dużą sztywnością, dobrym tłumieniem drgań i nie nadają się do szybkiej jazdy. Ostatnia wartość to indeks nośności i prędkości klasy, informujący nas o maksymalnym dozwolonym obciążeniu dla jednej opony podczas jazdy z maksymalną dozwoloną dla niej prędkością. Wartości tych nie rozszyfrujemy bez analizy tabeli. Na przykład 86T oznaczać będzie, że opona może znieść maksymalne obciążenie 530 kg. Jeśli tę wartość pomnożymy przez cztery, otrzymamy wynik zbliżony do dopuszczalnej masy całkowitej naszego pojazdu (który zapisany jest w dowodzie rejestracyjnym w polu oznaczonym symbolem F1).
Zobacz, co oznaczają symbole, skróty, litery i cyfry na oponach
>>> To może Cię zainteresować: W dzisiejszych czasach telefony komórkowe są nieodłącznym elementem życia codziennego, jednakże wraz z ich powszechnością pojawiają się również obawy dotyczące wpływu promieniowania elektromagnetycznego na nasze zdrowie. Czy faktycznie powinniśmy się nimi martwić? Poniżej garść informacji na ten temat. Niemiecki Federalny Urząd ds. Ochrony przed promieniowaniem opublikował informacje o modelach smartfonów, które wydzielają najwięcej promieniowania elektromagnetycznego - pełne informacje znajdziesz artykule.