Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na fake newsy. W Polsce nie ma obowiązku wymiany ogumienia z letniego na zimowe

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Sezonowa wymiana opon to w Polsce dobra praktyka sprzyjająca bezpieczeństwu, a nie obowiązek.
Sezonowa wymiana opon to w Polsce dobra praktyka sprzyjająca bezpieczeństwu, a nie obowiązek. Marcin Oliva Soto
Portale podające półprawdy albo wręcz fałszywe wiadomości, to niestety norma w polskiej rzeczywistości medialnej. Ostatnio w internecie pojawiła się informacja o tym, że od 1 listopada wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa.

To oczywiście fałszywa wiadomości (fake news), ale na tyle intrygująca czy zaskakująca, że czytelnicy „klikali” w nią. „Obowiązek ten dotyczy ogromnej liczby kierowców, także tych, którzy będą w okresie zimowym podróżować za granicą” - czytamy dalej, a jeszcze później dowiadujemy się wreszcie, że w Polsce cały czas nie ma obowiązku wymiany opon, ale eksperci rekomendują, aby nie bagatelizować tego elementu naszego samochodu.

- Gdy ta informacja ukazała się w internecie, otrzymywaliśmy mnóstwo telefonów z zapytaniami. Nie jest to prawda. W Polsce nie ma takiego obowiązku. Co nie znaczy, że nie doradzamy kierowcom wymianę ogumienia w samochodach, gdy warunki atmosferyczne stają się do tego odpowiednie – mówi nadkom. Robert Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W przyszłym tygodniu ochłodzi się

Co prawda na razie na Kujawach i Pomorzu znów zapanowała wyżowa aura i do soboty temperatura w dzień będzie podnosić się do 12 stopni Celsjusza, a nocami od 5 do 7, ale później zacznie się ochładzać.

To też może Cię zainteresować

- Nadchodzi zmiana pogody, niestety na gorszą, którą nazywa się szarugą jesienną. Dominować będą układy niżowe. Pochmurnej i chwilami deszczowej aurze towarzyszyć będą porywy wiatru do 50 kilometrów na godzinę, a czasem mocniejsze - prognozuje bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.

Od 15 listopada przez ok. 10 dni zdecydowana większość nocy będzie z dodatnią temperaturą (1-2 stopnie). Niemal każdego dnia będzie się ochładzać. 15 listopada słupek rtęci w termometrach podniesie się maksymalnie do 7- 8 kresek, 16 listopada i w kilka kolejnych dni do 6-7, 19 i 20 listopada do 4-5.

A to już zdecydowanie poniżej progu, za którym wymiana ogumienia na zimowe jest wskazana. Nie decydują o tym zatem opady śniegu, a właśnie spadek temperatury.

Granicą jest 7 stopni Celsjusza

- Letnie ogumienie sprawdza się przy średniej dobowej temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej wartości bieżnik robi się coraz twardszy i nie zapewnia odpowiedniej przyczepności do nawierzchni. Bieżnik letniej opony nie jest też tak głęboki i nie odprowadza tak dobrze śniegu, błota pośniegowego i wody jak wersja zimowa. Jeżdżąc późną jesienią wciąż na letnim ogumieniu, trzeba się liczyć z tym, że wydłuża się droga hamowania i że auto nie trzyma się tak dobrze drogi na zakrętach - wyjaśnia nam Bogusław Bach, właściciel Toruńskiej Akademii Jazdy (ośrodka doskonalenia techniki jazdy), były kierowca rajdowy.

Na wyobraźnię wielu kierowców wpływa nie niska temperatura powietrza, a pojawienie się śniegu – wtedy decydują się na wizytę w serwisie oponiarskim. W naszym regionie i na sporym obszarze Polski opady śniegu są jednak coraz rzadsze.

- Można więc rozważyć założenie ogumienia wielosezonowego, które zasadniczo sprawdza się tak latem, jak zimą. Takie rozwiązanie jest sensowne zwłaszcza wtedy, gdy kierowca porusza się po dobrze utrzymywanym zimą przez drogowców mieście – precyzuje Bogusław Bach. Tym wszakże kierowcom, którzy wybierają się w chłodniejsze rejony kraju, a zwłaszcza w góry, radzi założyć opony zimowe.

U nas nie ma przymusu

Jeszcze raz powiedzmy to jasno: w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe.

To też może Cię zainteresować

Jak sprawdziliśmy inaczej jest w 16 krajach Unii Europejskiej. Przepisy obligują zmotoryzowanych do sezonowej wymiany ogumienia zwykle od 1 listopada do końca marca i to niezależnie od panującej w tym czasie pogody, bądź w systemie mieszanym, czyli kalendarzowo – pogodowym. A przykładowo we Włoszech odpowiedni nakaz wyrażany jest znakami drogowymi. Szwajcaria i Liechtenstein wprowadziły obciążenia finansowe kierowców odpowiedzialnych za spowodowanie wypadku zimą, jeśli nie mieli odpowiednich opon.

Przed wyjazdem za granicę, na przykład na narty, warto sprawdzić szczegółowo jakie przepisy drogowe regulują kwestie opon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga na fake newsy. W Polsce nie ma obowiązku wymiany ogumienia z letniego na zimowe - Gazeta Pomorska