Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[ok]Unikalna kolekcja widokówek Edmunda Mateckiego trafiła do Bydgoszczy. Pierwsza część jest już dostępna w sieci

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Hel - Edmund Matecki, właściciel winiarni na ul. Długiej w Bydgoszczy w towarzystwie proboszcza kościoła farnego w Bydgoszczy kanonika Józefa Schulza.
Hel - Edmund Matecki, właściciel winiarni na ul. Długiej w Bydgoszczy w towarzystwie proboszcza kościoła farnego w Bydgoszczy kanonika Józefa Schulza. Ze zbiorów APB
Od niedawna Archiwum Państwowe w Bydgoszczy dysponuje unikalnym zbiorem widokówek. Pochodzą one z kolekcji Edmunda Mateckiego, jednego ze znanych w międzywojennej Bydgoszczy braci - współwłaścicieli domu towarowego na Starym Rynku. Edmund prowadził sklep winiarski - to była jego pasja. Kolekcja trafia już do sieci i niebawem będzie dostępna dla każdego

Kolekcję bydgoskie archiwum nabyło od kolekcjonera z Gdańska. To tam ostatnie lata swojego życia, po opuszczeniu Bydgoszczy, spędził Edmund Matecki. Teraz zbiór wrócił do miasta, w którym handlowiec spędził większość swego życia.
Kolekcja składa się z 335 widokówek. Jak powstała?

Z miłości do wina

- Edmund Matecki przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości pracował jako komiwojażer w branży handlowej, głównie winiarskiej - mówi dr hab. Marek Romaniuk z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. - Przemierzył w tym czasie znaczną połać naszego kontynentu, przede wszystkim tereny należące do Cesarstwa Niemieckiego. Miał zwyczaj wysyłać z miejscowości i regionów, które odwiedzał, widokówki - do rodziny, do współpracowników. Potem te widokówki zebrał i stworzył z nich unikalną kolekcję. Większość pocztówek miała wielomilionowe nakłady, jednak trafiają się w tej kolekcji i prawdziwe rarytasy. Całość tworzy interesujący zestaw prezentujący widoki z różnych miast i punktów widokowych z początków XX wieku. Najwięcej jest ilustracji z przełomu pierwszej i drugiej dekady poprzedniego stulecia.

"Miasta europejskie"

Całośc kolekcji zostanie w ramach Narodowego Archiwum Cyfrowego udostępniona w najbliższych miesiącach na portalu szukajwarchiwach.gov.pl. Obecnie udostępnionych jest już 10 skanów pod tytułem "Krainy geograficzne" - z ilustracjami ze Spreewaldu, Karkonoszy, Saksońskiej Szwajcarii czy Gór Harzu. Jak nam powiedział Marek Romaniuk, w najbliższych dniach udostępnione zostaną skany pod zbiorcą nazwą "Miasta europejskie". W dalszej kolejności będzie można zobaczyć zbiór widokówek z miast, które znajdują się w obecnych granicach Polski, głównie będą to grody z Wielkopolski.

POLECAMY

Bundesliga - transmisje [16-18.05.2020]. Gdzie oglądać mecze na żywo?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera