MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski Myślęcinek 2024. Młodzież z liceów plastycznych tworzyła tu rzeźby-siedziska

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W plenerze rzeźbiarskim w Myślęcinku wzięło udział 20 uczniów z liceów plastycznych z Bydgoszczy, Koszalina, Olsztyna i Szczecina.
W plenerze rzeźbiarskim w Myślęcinku wzięło udział 20 uczniów z liceów plastycznych z Bydgoszczy, Koszalina, Olsztyna i Szczecina. PLSP im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
To były blisko dwa tygodnie twórczej pracy. W LPKiW zakończył się jubileuszowy 30. Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski Myślęcinek 2024. Uczestniczyli w nim uczniowie ze szkół plastycznych z czterech polskich miast.

Ten cieszący się renomą plener tradycyjnie zorganizowało Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy razem z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Trwał od 2 do 14 czerwca.

Wzięło w nim udział 20 uczniów z czterech szkół ponadpodstawowych: Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego w Szczecinie, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Większość rzeźb-siedzisk stworzonych przez uczniów zostanie w Myślęcinku

- Celem pleneru była realizacja kompozycji przestrzennych wykonywanych w drewnie. Młodzież tworzyła rzeźby-siedziska - mówi Agnieszka Elwertowska-Komuniewska, wicedyrektor ds. artystycznych w bydgoskim Plastyku. - Większość z nich pozostanie w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, dlatego projekty musiały uwzględniać funkcję artystyczno-użytkową oraz miejsce lokalizacji, jakim jest LPKiW otoczony naturalnym lasem.

Dla uczniów plener rzeźbiarski w Myślęcinku jest jedną z niewielu okazji, w której młodzież ma możliwość realizacji dużych form przestrzennych.

- Formuła tego pleneru służyła twórczej konfrontacji i wymianie doświadczeń młodzieży artystycznej z terenu całego kraju - mówi Agnieszka Elwertowska-Komuniewska. - Prace realizowane w drewnie zostały wykonywane na podstawie wcześniej przygotowanych projektów. Powstały one pod okiem nauczycieli prowadzących w szkołach.

Plener rzeźbiarski w Myślęcinku miał formę konkursu. W skład komisji, która wybrała najlepsze realizację, weszli przedstawiciele uczelni wyższych: prof. dr hab. Jacek Jagielski (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), prof. dr hab. Robert Kaja i prof. Jan Szczypka (obaj z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku).

Ostatecznie pierwsze dwa miejsce zajęli uczniowie z bydgoskiego Plastyka. Wygrała kompozycja, którą wykonał zespół w składzie: Weronika Kotlarek, Michał Pawłowski i Tymoteusz Chlebowski. Druga lokata przypadła także uczennicom bydgoskiego Plastyka: Mai Paszkowskiej, Mai Cegielskiej, Annie Kuhn i Natalii Flisowskiej. Trzecie miejsce w konkursie wywalczył zespół z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie w składzie: Paulina Grzyb, Aleksandra Bałdowska i Gabriela Wiśniewska.

Plener rzeźbiarski w Myślęcinku ma już długą i piękną tradycję

Plener rzeźbiarski bydgoskiego Plastyka ma już wieloletnią tradycję. Jego pomysłodawcą przed laty był Lech Kasprzykowski, były już nauczyciel tej szkoły. Warto dodać, że od dwóch lat opiekę nad plenerem przejęli Małgorzata Wojnowska-Sobecka oraz Dawid Kurkowski.

- Tak naprawdę to pierwsza edycja tego pleneru odbyła się w 1975 roku - mówi Lech Kasprzykowski. - Początkowo miał on charakter szkolny i organizowany był tylko dla uczniów naszego liceum. Z czasem - od 1994 roku - zaczęliśmy zapraszać do Bydgoszczy młodzież ze szkół plastycznych z kraju i tak ranga naszego pleneru rzeźbiarskiego urosła do ogólnopolskiej.

Przez lata przyjeżdżano na niego do Bydgoszczy bardzo chętnie.

- Mieliśmy świetnych współorganizatorów. Bardzo aktywnie włączył się Leśnym Park Kultury i Wypoczynku. Bydgoszcz w środowisku twórczym oceniana była bardzo wysoko. Uznano, że jest to dobre miejsce na plener rzeźbiarski i tak trwa od lat - podkreśla Lech Kasprzykowski, który w bydgoskim Plastyku uczył aż 48 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski