Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odra w Pruszkowie [choroba - objawy, inkubacja, szczepienia, czy grozi nam epidemia?]. Jak rozpoznać? [odra - Pruszków pod Warszawą, 3.11

sier, źródło: GIS, Wikipedia
W Polsce są obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze. Niezaszczepione dzieci są narażone na ciężkie powikłania lub śmierć. Jakie są objawy odry, jak długi jest czas inkubacji? Przeczytaj
W Polsce są obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze. Niezaszczepione dzieci są narażone na ciężkie powikłania lub śmierć. Jakie są objawy odry, jak długi jest czas inkubacji? Przeczytaj ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE/archiuwm Polska Press
10 osób zachorowało na odrę w Pruszkowie. Państwowa Inspekcja Sanitarna stara się ograniczyć rozprzestrzenianie choroby. Niestety odra rozszerza się. Jakie są objawy odry, jak ją rozpoznać, co ze szczepieniami? [Odra: Pruszków, objawy odry, szczepienia, inkubacja, czy grozi epidemia?]

W Pruszkowie odnotowano w ostatnich dniach ponad 10 zachorowań na Odrę. Wśród osób, które zapadły na tę zakaźną chorobę jest 6-osobowa rodzina. Osoby, które uległy zarażeniu nie miały obowiązkowych szczepień. Teraz Państwowa Inspekcja Sanitarna stara się dotrzeć do osób, które miały kontakt z zarażonymi. Jak informuje GIS, poza tymi 10 przypadkami, które do Sanepidu zgłosili lekarze, odnotowano jeszcze inne 3 pojedyncze przypadki zachorowań (niepotwierdzone i niepowiązane ze sobą).

Odra - choroba zakaźna. Obowiązkowe szczepienia

Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego wywoływana przez należący do rodziny paramyksowirusów wirus odry. W Polsce prowadzone są obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze, ale z powodu niebezpiecznej mody na nieszczepienie, w ostatnim czasie - zarówno w Polsce, jak i w Europie notuje się coraz więcej przypadków tej choroby.

Szczepionka przeciwko odrze

Jak informuje GIS, szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skoniugowanej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR). W jej skład wchodzą żywe, osłabione wirusy. Nie zawiera adiuwantów. Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-14 mies. życia oraz 10 roku życia. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99%, utrzymuje się do końca życia. Szczepionka typu MMR jest szczepionką bezpieczną.

Zobacz:

Zmiana czasu do likwidacji. Parlament Europejski zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona..Wcześniej w konsultacjach społecznych około 80 procent osób opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Jaki czas wybierze Polska - zimowy czy letni i jakie to będzie miało dla nas znaczenie?➤ Przeczytaj ➤

Koniec zmiany czasu w 2021 roku. Przed godz. 9 rano będzie c...

Odra. Epidemia pojawiała się co 2-3 lata

Przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze w dzieciństwie chorowała prawie każda osoba - czytamy na stronie GIS. Epidemie występowały co 2-3 lata. W Polsce przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze (lata 1965-1974) liczba rejestrowanych przypadków kształtowała się od 70 000 do 130 000 w latach pomiędzy epidemiami oraz od 135 000 do 200 000 w latach epidemicznych. Umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałej hospitalizacji. Obecnie w Europie obserwujemy niepokojący wzrost liczby zachorowań na odrę, w tym również zgony.

W Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań. Stan zaszczepienia dwoma dawkami przeciw odrze wynosi 94%. WHO prowadzi działania zmierzające do wyeliminowania odry.

Epidemia raczej nam nie grozi, bo nadal zdecydowana większość rodziców szczepi dzieci. Niestety osoby niezaszczepione narażają się na poważne powikłania lub śmierć.

Dzięki prowadzonym działaniom w ramach Programu Obowiązkowych Szczepień Ochronnych cała społeczność szkoły podstawowej w Pruszkowie, do której uczęszcza 450 dzieci i pracuje 69 osób dorosłych, nie będzie narażona na zachorowania na odrę

Emerytury i renty w 2019. O ile wzrosną świadczenia?

Odra - objawy, okres wylęgania

Jak informuje Wikipedia, odra przebiega w czterech stadiach: okresie wylęgania, nieżytowym, wysypkowym i zdrowienia.

Okres wylęgania (8–12 dni) zwykle przebiega bezobjawowo. W okresie prodromalnym (nieżytowym) choroby trwającym 2–3 dni dominuje wysoka gorączka powyżej 39 °C, nieżyt nosa i spojówek, kaszel oraz światłowstręt, łzawienie, czasami obrzęk powiek.

W 2–3 dniu okresu nieżytowego i na 2–3 dni przed wystąpieniem wysypki pojawia się charakterystyczny objaw odry polegający na pojawieniu się białawych przebarwień na błonie śluzowej policzków na wysokości dolnych zębów trzonowych – plamek Koplika.

W 14 dniu od zakażenia pojawia się okres wysypkowy, który trwa 3–4 dni. Dochodzi do ponownego pojawienia się wysokiej gorączki i pogorszenia stanu chorego, nasilają się objawy zapalenia górnych dróg oddechowych.

Pojawia się wysypka początkowo o charakterze drobnoplamistym i koloru różowego, następnie o charakterze gruboplamistym o kolorze ciemnoróżowym, zlewająca się. Najpierw umiejscawia się na twarzy za uszami i na czole, w kolejnych dniach zstępując obejmuje już całą powierzchnię ciała. Po 4–5 dniach następuje okres zdrowienia, wysypka zaczyna blednąć i zanikać w kolejności w jakiej się pojawiła pozostawiając brunatne przebarwienia i delikatne łuszczenie się skóry, gorączka cofa się i ustępują również objawy zapalenia górnych dróg oddechowych.

Zobacz również:

Katar, ból głowy, ból mięśni, wysoka temperatura. Nic nie zastąpi wizyty u lekarza, ale te informacje zebrane przez Główny Inspektorat Sanitarny pomogą Wam wstępnie ocenić: czy to grypa, czy też zwykłe przeziębienie. ➤➤ Zapraszamy do czytania na następnych stronach.(sier, źródło: GIS)

To grypa czy przeziębienie? Jak wstępnie rozpoznać, co nam d...

Odra - powikłania

Powikłania dotyczą głównie dzieci z niedoborami odporności, niedożywionych (szczególnie z niedoborem witaminy A), z wadami serca, niemowląt. Do powikłań po odrze zalicza się: powikłania żołądkowo-jelitowe, zapalenie płuc (1–6% zachorowań, wysoce śmiertelne), zapalenie ucha środkowego (7–9% przypadków), zapalenie mięśnia sercowego.

Odra w Pruszkowie. Działania służb

Po wykryciu odry w Pruszkowie uruchomiono procedury dotyczące pozyskania informacji na temat dzieci, które do tej pory nie były poddane szczepieniom ochronnym i skierowania ich do lekarza w celu bezpłatnego zaszczepienia przeciwko odrze - informuje GIS.

- Dzięki prowadzonym działaniom w ramach Programu Obowiązkowych Szczepień Ochronnych cała społeczność szkoły podstawowej w Pruszkowie, do której uczęszcza 450 dzieci i pracuje 69 osób dorosłych, nie będzie narażona na zachorowania na odrę – komentuje Maria Pawlak, PWIS w Warszawie.

Eurojackpot - 2.11.2018. Wielka kumulacja już w piątek. Wieczorem wyniki losowania
UFC 230: Cormier vs Lewis. Bitwa o pas wagi ciężkiej już w weekend. Gdzie oglądać transmisję?

Stop Agresji Drogowej. Odcinek 4

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!