Najstarsi bydgoszczanie pamiętają zapewne jeszcze słynne na całe miasto rzeczne kąpielisko, zwane „Bydgoską Riwierą”. Zlokalizowane było na Czyżkówku, nad Brdą. Na rozległym terenie usypywano rokrocznie plażę. Stworzono sztuczną zieloną wysepkę, na którą można było przejść dwoma pomostami. Na „Riwierze” stało aż 270 kabin, a w szatniach było 3000 miejsc do pozostawienia odzieży.
Jeden po drugim
Po II wojnie, nim powstały baseny, bydgoszczanie w upały jeździli najchętniej do Smukały, gdzie w zakolu Brdy mieli obszerną łąkę do opalania się, a i kąpiel w nurtach Brdy w tym miejscu była bezpieczna.
Nowa powojenna władza, z trudem nadążająca za deklaracjami „wszystko dla klasy pracującej”, postanowiła wybudować w Bydgoszczy odkryte baseny do letnich kąpieli. Pierwszy taki obiekt powstał w 1955 roku opodal boiska Gwiazdy na Wilczaku. Jednorazowo mieściło się na nim kilkaset osób. W upalne letnie dni było tam zawsze tłoczno.
Rok później mieszkańcy miasta cieszyli się z kolejnego basenu. Tym razem większe powody do zadowolenia mieli lokatorzy domów w Śródmieściu, basen otwarto bowiem przy ul. Powstańców Warszawy, przy nowo wybudowanym stadionie Leśnym, później obiekcie Klubu Sportowego Brda.
W ramach rozmachu i modnej wówczas gigantomanii podczas wykańczania stadionu Zawiszy zaprojektowano obok niego, od strony ul. Powstańców Warszawy, kolejny basen, a nawet dwa. Miał to być obiekt i dla mieszkańców, i dla sportowców, z bogatym wyposażeniem. Z tych planów nic nie wyszło, ale już niebawem bydgoszczanie mogli cieszyć się z nowego kąpieliska otwartego, zlokalizowanego przy oddanym do użytku w 1962 roku kompleksie sportowym Astorii przy ul. Królowej Jadwigi. To jednak było już ostatnie tchnienie inwestycyjne w tej materii.
A remontów nie było...
Więcej odkrytych w Bydgoszczy basenów już nie zbudowano, nie było zresztą takiej potrzeby, skupiono się wówczas na budowie pływalni zakrytych. Jednocześnie o tym, że istniejące już obiekty wymagają konserwacji, remontów i napraw - zapomniano. Baseny bydgoskie niszczały, kruszał beton, były zastrzeżenia do czystości wody i bezpieczeństwa kąpiących się. Niestety, nikt w porę nie zareagował. I dlatego dziś nie mamy ani jednego czynnego w mieście odkrytego basenu.
W latach 90. wielokrotnie pod obrady Rady Miasta Bydgoszczy wracała sprawa zbudowania w Myślęcinku aquaparku. Takie obiekty, częściowo odkryte, w wielu miastach cieszą się powodzeniem. Niestety, u nas kąpielisko z tzw. bajerami nadal pozostaje w sferze marzeń.
Już za dwa lata, za lat dwa... powstanie nowy basen na Astorii
- W najbliższych miesiącach ruszy rozbiórka starego basenu przy ul. Królowej Jadwigi. W przyszłym roku rozpocznie się budowa nowego.
Powstanie tam nowy kryty basen olimpijski o długości 50 m i szerokości 25 m. Umożliwi to wytyczenie 10 torów. Będzie on wykorzystywany podczas treningów sportowców, a także uczniów bydgoskich szkół. Zakłada się także wyposażenie basenu w ruchomy pomost. Basen może stać się też miejscem rekreacji dla mieszkańców.
