Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od marca będą obowiązywać nowe dowody osobiste. Czy skomplikują nam życie?

Tomasz Zieliński
Dotychczasowe dowody zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.
Dotychczasowe dowody zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Jacek Smarz
W niektórych przypadkach nowe dowody mogą skomplikować podpisywanie umów. Ale jest też dobra wiadomość Dotychczasowe dowody zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.

Przypomnijmy, że jedną z głównych zmian, wprowadzonych w nowych dokumentach, będzie brak zameldowania. Plastikowa karta nie będzie też zawierała informacji o kolorze oczu i wzoru podpisu.

CZYTAJ TEŻ:W mechanizm każdej pożyczki chwilówki wpisane jest oszustwo - mówi Tomasz Ksobiak [ROZMOWA]
[break]

Straszą brakiem meldunku

Największe obawy budzi brak zameldowania, potwierdzonego w nowym dokumencie tożsamości. Część specjalistów straszy, że spowoduje to konieczność uzyskiwania w urzędach zaświadczeń o meldunku.

Przedstawiciele Związku Banków Polskich przekonują, że bankowcy przygotowali się do operacji. Obowiązującym i honorowanym sposobem na brak informacji o miejscu zameldowania będzie stosowne oświadczenie o miejscu zamieszkania, podpisane przez klienta.

- Będziemy robili to, co robiliśmy dotychczas, więc nie ma powodu do niepokoju - uspokaja Przemysław Barbrich z Działu Public Relations ZBP.

Jednocześnie brak danych o meldunku może być korzystny dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania, a takich jest w Polsce coraz więcej.
Jeżeli poświadczenie o miejscu zameldowania będzie jednak konieczne, możemy zwrócić się o nie do urzędu gminy.

- Jego wystawienie kosztuje 17 złotych - informuje Krystyna Sztejka, dyrektor wydziału spraw obywatelskich, zajmującego się wystawianiem dowodów bydgoszczanom. - Do tej pory były to pojedyncze przypadki, ale spodziewamy się, że od marca może być ich więcej. Zaświadczenie jesteśmy w stanie wydać od ręki.

Nie tylko osobiście

Urzędnicy opanowali już nowy program oraz uzyskali stosowne certyfikaty. 2 marca system zacznie działać, pierwsze nowe będą zaczną być wydawane po kilkunastu dniach.

Nowością będzie możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie w kraju lub drogą elektroniczną. Wniosek składany w gminie będziemy musieli podpisać własnoręcznie, ale formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o nasze dane w rejestrze PESEL oraz informacje, które mu podamy. To będzie szczególnie przydatne osobom, które mają, np., problemy z pisaniem.

Elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego będziemy musieli uwierzytelnić podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!