https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od ciężarówki odpadło koło i trafiło w ludzi na przystanku. Kalendarium bydgoskie [22 sierpnia]

Krzysztof Błażejewski
Zobacz, co ważnego wydarzyło się 22 sierpnia w Bydgoszczy [Kalendarium "Expressu"].

22 sierpnia 1776 roku miało miejsce podpisanie nowej polsko-pruskiej konwencji granicznej, na mocy której Bydgoszcz jako stolica obwodu nadnoteckiego znalazła się po I rozbiorze oficjalnie i ostatecznie w granicach państwa pruskiego.

22 sierpnia 1949 roku w Pomorskim Domu Sztuki przy ul. Gdańskiej wystąpił z recitalem bardzo popularny wówczas piosenkarz, Ludwik Sempoliński.

Tego samego dnia w bydgoskich sklepach mięsnych z powodu „przejściowych” braków w zaopatrzeniu wprowadzono pierwszeństwo w zakupie mięsa i wędlin dla „ludzi pracy”, członków związków zawodowych. Dopiero po obsłużeniu tej kolejki, ekspedientkom wolno było sprzedawać towar pozostałym klientom.

22 sierpnia 1964 roku do Bydgoszczy przypłynął nowoczesny pchacz zbudowany w Tczewskiej Stoczni Rzecznej dla odbiorcy w Czechosłowacji. Po odbyciu prób sprawności pchacza na terenie toru regatowego w Brdyujściu z udziałem specjalistów z CSRS, pchacz wyruszył drogą wodną do Pragi.

To samo miejsce na dwóch różnych fotografiach - zapraszamy w podróż po dawnej Bydgoszczy. Jak bardzo zmieniły się miejsca, które odwiedziliśmy? Jak wyglądały budynki i ulice 60, 70, sto lat temu? Zobaczcie galerię starych i nowych zdjęć wykonanych w tej samej lokalizacji ➤➤Zobacz również: 11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Bydgoszcz na starych zdjęciach. Zobacz, jak zmieniło się miasto

22 sierpnia 1967 roku w salonach ZURT w Bydgoszczy po raz pierwszy wystawiono do sprzedaży turystyczne odbiorniki telewizyjne produkcji czechosłowackiej „Camping”. Telewizor na baterie z 12-celowym ekranem kosztował 13 300 złotych, niemal dwa razy więcej niż odbiornik stacjonarny. Oglądających ten towar było mnóstwo, kupujących – niewielu.

22 sierpnia 1976 roku odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowej, dwujezdniowej z pasem zieleni i torami tramwajowymi pośrodku arterii – al. Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Szpitalną do bramy „Zachemu”.

22 sierpnia 1977 roku w Szkole Podstawowej nr 48 w Bydgoszczy rozpoczął się nowy rok szkolny według wprowadzonego eksperymentalnie w 9 placówkach w Polsce programu nauczania nowej, 10-letniej szkoły. Z eksperymentu tego, który wzorowano na szkolnictwie w ZSRR, szybko zrezygnowano,

22 sierpnia 1985 roku podczas posiedzenia Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy w związku z powołaniem „na inne ważne, odpowiedzialne stanowisko” z funkcji prezydenta miasta ustąpił Andrzej Barkowski, sprawujący ten urząd od ponad trzech i pół roku, od wprowadzenia stanu wojennego.

22 sierpnia 1986 roku na ul. Szubińskiej od jadącej ciężarówki „Kamaz” oderwało się koło i z wielkim impetem wpadło w grupę osób oczekujących na przystanku autobusowym. Jedna osoba zginęła na miejscu, pięć rannych trafiło do szpitala.

Zobacz również: "Flesz. Superbakteria atakuje w Polsce"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Te kwiaty są symbolem elegancji i wdzięku. Oto zasady uprawy dalii w ogrodzie

Te kwiaty są symbolem elegancji i wdzięku. Oto zasady uprawy dalii w ogrodzie

Horoskop finansowy na czerwiec 2025. Te znaki zodiaku mogą liczyć na duże pieniądze

Horoskop finansowy na czerwiec 2025. Te znaki zodiaku mogą liczyć na duże pieniądze

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski