Najbardziej spektakularnym wydarzeniem w muzealnym Toruniu w ciągu kilku ostatnich lat było powstanie Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.
<!** Image 2 align=right alt="Image 26697" >Placówka, stanowiąca część Muzeum Okręgowego, powstała dzięki Elżbiecie Dzikowskiej, która przekazała bogaty zbiór pamiątek z wypraw Halika. Do jego zwiedzania zachęca, włączona do Muzealnej pięciolatki 2001-2005, prezentacja sztuki i folkloru Czarnej Afryki.
W ciągu tych pięciu lat wzbogacono zbiory o około 2,5 tys. eksponatów. Z tej liczby jedna trzecia to dary. Na szczególną uwagę zasługuje gotycka rzeźba Marii z Dzieciątkiem z lat 1380-1400. Inny cenny nabytek to srebrny krzyż relikwiarzowy z XVI/XVII w., być może toruńskiej roboty.
Zbiory graficzne wzbogaciły się o unikatową kolekcję toruńskich plakatów sprzed 1939 roku.
<!** reklama left>To nie wszystko. W zbiorach znalazły się w tym czasie także ryciny z projektami kościoła ewangelickiego i planami Dworca Głównego, dokumentacja fotograficzną przenosin mostu z Opalenia czy unikatowe zdjęcia z demonstracji w dniu 1 maja 1982 roku w Toruniu i fotogramy artystyczne Jacka Szczurka. Cennym nabytkiem jest zbiór ponad 500 pocztówek patriotycznych z XIX i początku XX wieku.
Od 2000 roku udało się również wzbogacić dwie kolekcje, bazujące na trudno dostępnych zabytkach: masoników (kielich toruńskiej loży Zum Bienenkorb) oraz sztuki Dalekiego Wschodu (mongolska tang ka z XIX/XX wieku oraz dwa talerzyki do soi - porcelana Imari).
Warto zaakcentować, że do zbiorów archeologicznych Muzeum Okręgowego w Toruniu trafiło także, m.in., niezwykle rzadkie znalezisko. Jest nim brązowy miecz antenowy z V okresu epoki brązu. Jest to jedyny taki zabytek w Polsce.
Nie wszystkie jednak nabyte w ostatnim czasie eksponaty udało się zaprezentować na wystawie. Muzeum pozyskało na przykład bardzo cenne fragmenty filmów amatorskich z czasów okupacji hitlerowskiej Torunia, przedstawiające fragmenty miasta i wydarzenia z tego czasu. Z przyczyn technicznych nie zostały one udostępnione odwiedzającym.
Ekspozycję Muzealna Pięciolatka można oglądać w Dom Eskenów (przy ulicy Łaziennej) do 20 sierpnia.