Stowarzyszenie Kultury Edukacji i Integracji Romów "Nasz Świat - Jamaro Sveto" zaprasza na kolejną, trzecią już edycję społeczno-kulturalnego projektu pn. Romano Barwalipen. W ramach tego wydarzenia w ciągu kilku najbliższych miesięcy mieszkańcy będą mieli okazję dowiedzieć się nieco więcej o życiu i kulturze społeczności romskiej w naszym regionie. Partnerem wydarzenia jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 4 w Bydgoszczy. Jak mówi Marcin Płocharczyk z MDK nr 4, poprzednie edycje cieszyły się sporym zainteresowaniem lokalnej społeczności, a każda edycja ma nieco inny charakter. Także tym razem nie zabraknie nowości.
Romano Barwalipen w Bydgoszczy. Poznać nieznane
- Stowarzyszenie "Jamaro Sveto" od ponad dekady realizuje szereg działa artystycznych, jest też pomysłodawcą projektu Romano Barwalipen, który realizujemy od trzech lat. Poprzednia edycja miała charakter bardziej etnograficzny. Uczestnicy wybrali się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, wówczas jedynego miejsca w naszym kraju, w którym prezentowana była stała ekspozycja dotycząca kultury i tradycji Romów mieszkających w Polsce - opowiada Marcin Płocharczyk - Tym razem - oprócz tej części edukacyjnej - wydarzenia będą bogate w elementy artystyczne.
Jak dodaje nasz rozmówca, uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z materiałami, dokumentującymi historię, kulturę i tradycję Romów, dowiedzieć się, jak w rzeczywistości funkcjonuje ta społeczność, skąd dotarła do Europy, z jakimi trudnościami się zmagała - także w czasie wojny - czy jak stereotypy mają się do rzeczywistości.
- Od kilku lat współpracuję ze stowarzyszeniem i to, czego dowiedziałem się o społeczności romskiej, wywarło na mnie ogromne wrażenie. O Romach mówi się wiele złego, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Przede wszystkim są oni bardzo rodzinni – to właśnie rodzina stanowi dla nich najważniejszą wartość. Często mówi się też, że Romowie są niewykształceni, jednak mimo że faktycznie wielu z nich nie kończy szkół średnich, dzięki temu, że wiele podróżują, znają po kilka języków, świetnie poruszają się po różnych krajach, mają niesamowitą zdolność przystosowywania się. Bardzo też dbają o czystość w domach. Tylko że dla nas jest to kultura zupełnie obca i nieznana, a Romano Barwalipen będzie świetną okazją, żeby trochę bliżej ją poznać i zrozumieć - podkreśla Marcin Płocharczyk.
Jak mówi nam Kola Andrejas, przewodniczący Stowarzyszenia Kultury Edukacji i Integracji Romów "Nasz Świat - Jamaro Sveto", nazwę wydarzenia można przetłumaczyć jako "złotą tradycję" czy "bogactwo cygańskiej tradycji". Jest to nawiązanie do charakteru projektu "Romano Barwalipen", którego celem jest prezentacja tego, co składa się na romską kulturę.
- Pomysł na organizację takiego wydarzenia powstał już dawno. Zanim rozwinął się projekt pod nazwą "Romano Barwalipen", przed epidemią koronawirusa organizowaliśmy nad Starym Kanałem Bydgoskim piknik polsko-romski, który także był świetną okazją do integracji, prezentacji artystycznych, które pokazują romską kulturę w taki właśnie artystyczny sposób. Ten projekt jest kontynuacją naszych działań - opowiada Kola Andrejas.
III Romano Barwalipen w Kujawsko-Pomorskiem. Jakie atrakcje?
W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników m.in. pikniki artystyczno-integracyjne, lekcje kulturowe o kulturze romskiej w regionie oraz warsztaty dla mniejszości romskiej. Z kolei dzieci i młodzież będą miały okazję wziąć udział w konkursie poezji i piosenki romskiej. Wydarzenia będą się odbywały w Bydgoszczy, Cekcynie, Kęsowie, Koronowie i Świeciu. Jak zapowiada Marcin Płocharczyk, pierwszy piknik, zorganizowany przy wsparciu Rady Osiedla Okole, planowany jest w sierpniu w Bydgoszczy. Z kolei od września w szkołach oraz instytucjach kultury prowadzone będą lekcje kulturowe dla młodzieży. Szczegółowy harmonogram wydarzeń, które odbędą się w ramach III Romano Barwalipen, poznamy w najbliższych tygodniach. Wydarzenie potrwa do 25 listopada.
