Inicjatorem cyklu "Roz-dźwięk" jest Fundacja Nowa Sztuka Wet Music. Idea narodziła się w duchu działań podjętych przez miasto w celu przyłączenia Bydgoszczy do grona miast kreatywnych w dziedzinie muzyki w ramach programu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, do której Bydgoszcz dołączyła z końcem października ub.r.
W ramach tej inicjatywy przez całe wakacje - od 15 czerwca do 31 sierpnia - na Londynku będą się odbywały koncerty, wernisaże, warsztaty i spotkania z artystami, w których udział mieszkańcy będą mogli wziąć bezpłatnie. Jak opowiada Małgorzata Dziemitko-Magrowska, współkoordynatorka projektu, będą to wydarzenia z zakresu nowej sztuki. Nie zabraknie łączenia różnych form artystycznych, jednak głównym bohaterem będzie muzyka.
"Roz-dźwięk" w Bydgoszczy "odczaruje" Londynek?
Nieprzypadkowe jest także miejsce, wokół którego będą się rozgrywały wydarzenia "Roz-dźwięku".
- Zależało nam na tym, żeby trochę "odczarować" ten Londynek, który najczęściej kojarzy się z miejscem niewartym uwagi, a nawet niekiedy niebezpiecznym. My uważamy inaczej - że należy zadbać o tę przestrzeń, która ma naprawdę duży potencjał, i rozwijać ją nie tylko pod względem urbanistycznym, ale też społecznie. I krokiem do tego celu mają być właśnie wystawy w plenerze, koncerty w miejscach, które już teraz stanowią pewien znak tego rozwoju artystycznego - jak choćby budynek po dawnej "Kobrze", gdzie powstały pracownie malarskie czy próbownie zespołów - mówi Małgorzata Dziemitko-Magrowska.
"Roz-dźwięk" zainauguruje wernisaż wystawy Dawida Ryskiego - autora plakatów koncertowych dla gwiazd, takich jak np. Franz Ferdinand, Turnstile czy Enter Shikari, którego prace były publikowane w magazynach, jak "The Washington Post" czy "The Wall Street Journal". W sobotę, 15 czerwca w Bibliotece przy ul. Pomorskiej artysta spotka się z mieszkańcami, by opowiedzieć o swoich inspiracjach oraz pasji do ilustracji i muzyki. Dwa tygodnie później (27 lipca) w tym samym miejscu odbędzie się kolejny wernisaż. Tym razem swoje prace podczas wystawy zatytułowanej "Please don't stop the music" zaprezentuje Beata „Barrakuz” Śliwińska, projektantka wizualna i kreatywna, autorka okładek płyt muzycznych dla wytwórni, takich jak m.in. U Know Me Records, Sony Music i Warner Polska.
Warto podkreślić, że w Bibliotece Londynek wyeksponowana zostanie tylko część prac. Wybrane grafiki zostaną pokazane również w przestrzeni miejskiej, na wybranych budynkach bydgoskiego Bocianowa..
- Chcieliśmy, żeby prace artystów pojawiły się w przestrzeni bydgoskiego Londynku, m.in. na ul. Chocimskiej czy Pomorskiej, tak żeby każdy, kto będzie tamtędy przechodził - choćby do pracy czy do szkoły - mógł być uczestnikiem tej wystawy - opowiada Małgorzata Dziemitko-Magrowska.
Dźwiękowe zdarzenie w Bydgoszczy...
W piątek, 9 sierpnia, mieszkańcy będą mieli okazję doświadczyć muzycznej improwizacji, eksperymentu i spotkań podczas "Zdarzenia dźwiękowego", przygotowanego przez czterech związanych z Bydgoszczą artystów: Qby Janickiego, Adama Kempy, Mateusza Lubiszewskiego, Grzegorza Pleszyńskiego. Z kolei w sobotę, 20 lipca, muzyka rozbrzmi w Mózgu. Przed publicznością wystąpi zespół Trupa Trupa oraz oraz bydgoskie trio you.Guru w towarzystwie saksofonisty Tomka Gadeckiego.
Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców także warsztaty w artystycznym klimacie. W sobotę, 29 czerwca pełnoletni mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w zajęciach pt „Zbuduj Własną bit maszynę” w Galerii Pleszyński Kobra, które poprowadzi ReverbRick, czyli Daniel Górny - muzyk, twórca syntezatorów modularnych. Uczestnicy stworzą własne instrumenty perkusyjne do tworzenia beatów, a za budulec będą im służyły potencjometry, przyciski, diody i arduino. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy: [email protected]
Z kolei w sobotę, 10 sierpnia, na warsztat pójdą najmłodsi. Tego dnia odbędą się zajęcia pt. „Malujemy na Londynku”, a zadaniem uczestników będzie... namalowanie muzyki. Warsztaty poprowadzi Iwona Żyburska - edukatorka sztuki, pomysłodawczyni i założycielka pracowni Rozwijalnia. Warsztaty skierowane są dla dzieci i młodzieży w wieku 6-14 lat. Liczba miejsc na to wydarzenie jest ograniczona. Obowiązują zapisy przez SMS na nr tel.: 609 485 479 lub mailowo: [email protected].
W Bydgoszczy o muzyce, społeczeństwie i kulturze
Cykl będzie obfitował również w spotkania autorskie. 4 lipca w bibliotece przy ul. Pomorskiej będzie gościła Alex Freiheit - wokalistka, poetka, autorka sztuk dramatycznych, współautorka filmów i teledysków.
Projekt zwieńczy spotkanie z Krzysztofem Grabowskim - autorem tekstów, perkusistą, członkiem zespołu Dezerter, autorem książek "Dezerter. Poroniona generacja" czy "Przyjeżdżajcie, będzie super...". W czwartek, 22 sierpnia, Biblioteka Londynek stanie się miejscem rozmów o muzyce, społeczeństwie i kulturze.
Jak podkreśla nasza rozmówczyni, "Roz-dźwięk" jest częścią inicjatyw The Platform of Newly Created Trangressive Sound - projektu tworzonego przez Fundację Nowa Sztuka Wet Music, Mózg Foundation - Fundację Muzyki Współczesnej i Form Interdyscyplinarnych oraz Fundację Polskiej Muzyki Kameralnej "Art Mintaka".
