Jej powiatowy etap już się zakończył. Biznesmeni przekazali swoje założenia do Urzędu Marszałkowskiego. Wśród nich znalazły się m.in. nowe drogi ekspresowe, most i port lotniczy.
<!** reklama>
Konsultacje nad dokumentem, który posłuży w przyszłości do określenia celów rozwoju i wydatkowania dotacji unijnych, zakończyły się we wtorek. Wśród propozycji Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu znalazły się cztery podstawowe obszary - przestrzeń dla lokowania nowych, innowacyjnych inwestycji i wspierania przedsiębiorczości, rozwój sieci drogowej oraz nowoczesny transport publiczny, rozwój funkcji turystycznych regionu, budowa nowoczesnego i aktywnego społeczeństwa obywatelskiego.
Przedsiębiorcy proponują m.in. wspieranie rozwoju Parków Technologicznych i Przemysłowych, wspieranie inicjatyw lokalnych, w tym tworzenie centrów rozwoju przedsiębiorczości, takich jak inkubatory przedsiębiorczości. Toruń i Bydgoszcz powinny według biznesmenów postawić na rozwój usług outsourcingowych. Podkreślają także, że oba miasta stanowią dogodną lokalizację dla takiej działalności.
W zakresie rozwoju sieci transportowej IPH stawia na budowę drogi ekspresowej nr 5 i nr 15, a także przebudowę drogi nr 80 pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem właśnie na drogę ekspresową. Niezbędne są również węzły autostradowe, które połączą województwo z autostradą A1. Tu ważna będzie budowa zjazdu z autostrady A1 w rejonie Czerniewic na przyszłą drogę ekspresową nr 10. Eksperci podkreślają też konieczność budowy mostu drogowego przez Wisłę w rejonie Solca Kujawskiego.
Konkurencyjności publicznych usług przewozowych IPH poszukuje szczególnie w zakresie ekologicznego transportu szynowego i utworzeniu w Toruniu lotniska biznesowego - małego portu lokalnego. Takie lotnisko miałoby być przeznaczone przede wszystkim dla klasy biznesowej oraz turystycznej. Pomogłoby w wykorzystaniu walorów kulturalnych i historycznych oraz tworzeniu wizerunku regionu o znaczeniu międzynarodowym.
