Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy most Pomorski musi powstać, ale szczegóły inwestycji są nieznane. Drobne remonty mają przedłużyć czas korzystania z obecnego obiektu

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Problemy dotyczące mostu Pomorskiego wykryto pod koniec 2022 roku.
Problemy dotyczące mostu Pomorskiego wykryto pod koniec 2022 roku. Arkadiusz Wojtasiewicz
W projekcie budżetu miasta Bydgoszczy na 2024 rok znalazł się punkt o „wykonaniu dokumentacji projektowej dotyczącej budowy nowego mostu Pomorskiego”. Na razie niewiele wiadomo o szczegółach inwestycji.

Ostatnio o moście Pomorskim głośno za sprawą uszkodzenia nasypu i nawierzchni na wjeździe w kierunku ronda Toruńskiego, ale budowa nowego planowana jest z innego powodu. W listopadzie 2022 roku Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy poinformował, że na jednej z pięciu belek nośnych obiektu wykryto zarysowanie. Aby dokładnie sprawdzić ten element i poznać przyczynę, poproszono o konsultację merytoryczną prof. Arkadiusza Madaja z Politechniki Poznańskiej.

Wstępna analiza wykazała, że trzeba będzie wykonać doraźną naprawę, umożliwiającą dalszą eksploatację obiektu. Z tego powodu w styczniu 2023 r. na moście wprowadzono ograniczenia prędkości i zakaz wjazdu dla samochodów powyżej 10 ton.

W maju drogowcy informowali o prowadzonych badaniach specjalistycznych, polegających na pomiarach ugięć konstrukcji mostu, zainstalowaniu specjalnych mierników na belkach, aby obserwować uszkodzenia oraz pracach nad planem dalszego postępowania zabezpieczenia uszkodzenia oraz analizie przywrócenia mostu do pełnej sprawności. Pomysł, aby zaprojektować i wybudować most tymczasowy obok istniejącej przeprawy, o czym pisał bydgoski oddział „Gazety Wyborczej”, z uwagi na koszty upadł.

– Wpisanie do projektu budżetu wykonania dokumentacji projektowej budowy nowego mostu Pomorskiego nie ma związku z obecnie trwającymi badaniami i utrudnieniami. W przypadku tego obiektu już wcześniej podjęta była decyzja, że docelowo wymaga on przebudowy i pierwszym krokiem do tego jest przygotowanie niezbędnej dokumentacji – przekazała nam Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Poza wpisem planu przygotowania dokumentacji projektowej dla budowy nowego mostu do budżetu na przyszły rok na razie niewiele więcej wiadomo. Nieznany jest harmonogram ewentualnej inwestycji, termin budowy oraz to, w jaki sposób ruch w okolicy ronda Fordońskiego i Toruńskiego miałby odbywać się w trakcie jej prowadzenia. Nie podano dotychczas również informacji na temat tego, jak według prowadzonych analiz, długo można będzie korzystać z obecnego obiektu.

– Prace nad dokumentacją potrwają wiele miesięcy. Obiekt jest cały czas dokładnie monitorowany. Nadal tez będziemy prowadzić niezbędne prace utrzymaniowe i drobne remonty pozwalające korzystać z obiektu jak najdłużej – informuje „Express Bydgoski” Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP.

Aktualnie, co związane jest z uszkodzeniem nasypu, ruch wszystkich pojazdów został przeniesiony z jezdni zachodniej (trasa od ronda Fordońskiego do Toruńskiego) na torowisko mostu Pomorskiego. Jak informują drogowcy, przejazd w ten sposób będzie funkcjonował do czasu zakończenia badań oraz rozpoczęcia naprawy nasypu drogowego.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera