https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy kierunek lekarski jednym z hitów rekrutacji na Politechnice Bydgoskiej. Ponad 14 osób na miejsce

Małgorzata Pieczyńska
Na kierunku lekarskim, który uruchomiony zostanie od października br., uczelnia przygotowała 60 miejsc.
Na kierunku lekarskim, który uruchomiony zostanie od października br., uczelnia przygotowała 60 miejsc. Tomasz Czachorowski/archiwum Polska Press
Blisko 850 kandydatów zarejestrowało się na kierunek lekarski na Politechnice Bydgoskiej. Fordońska uczelnia przeprowadziła rekrutację, ale nadal czeka na opublikowanie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć.

PBŚ zakończyła już nabór na jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim. To jedna z cztery nowości w tegorocznej ofercie uczelni (nowymi kierunkami poza medycyną są też: inżynieria w medycynie, transport i logistyka, technika bezpieczeństwa i obronności - przyp. red.).

Na kierunku lekarskim, który uruchomiony zostanie od października br., uczelnia przygotowała 60 miejsc.

- Zarejestrowało się na niego aż 847 kandydatów - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju i zarazem rzecznik fordońskiej uczelni. - Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania, ale ponad 14 osób na miejsce to naprawdę dużo. Od 17 lipca do 19 lipca br. trwa przyjmowanie dokumentów dla kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na kierunek lekarski w pierwszej turze.

Trwa już remont tymczasowego prosektorium anatomii prawidłowej

Przypomnijmy, że Politechnika Bydgoska została ujęta w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu na kierunek lekarski (60 miejsc), ale wciąż czeka na opublikowanie rozporządzenia. Wydaje się to już formalnością, bo 26 czerwca br. we wspólnym oświadczeniu minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister nauki Dariusz Wieczorek poinformowali, że dwie uczelnie, czyli Politechnika Bydgoska i Akademia Tarnowska mają zostać ujęte w rozporządzeniu MZ w sprawie limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim od października 2024.

W oczekiwaniu na rozporządzenie, PBŚ przeprowadza remont mający na celu dostosowanie do potrzeb przyszłych studentów medycyny tymczasowego prosektorium anatomii prawidłowej, które znajduje się na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego (szpital zostanie niebawem przekazany uczelni na mocy decyzji Rady Miasta Bydgoszczy - przyp. red.).

Tę inwestycję zapowiadał już wcześniej - podczas tegorocznego Święta Uczelni (19 czerwca) - prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor PBŚ. Podkreślił wtedy, że Politechnika Bydgoska jest bardzo dobrze przygotowana pod względem infrastrukturalnym, organizacyjnym i kadrowym, by od października br. uruchomić kierunek lekarski.

- Posiadamy prosektorium anatomii prawidłowej, które w najbliższych tygodniach zostanie wyremontowane i wyposażone w niezbędny sprzęt - mówił wówczas prof. dr hab. inż. Marek Adamski. - Docelowo, wybudujemy nowoczesny budynek, w którym znajdą się centrum symulacji medycznych, rozbudowane prosektorium oraz zaplecze dydaktyczne.

Prace związane z dostosowaniem tymczasowego prosektorium anatomii prawidłowej na terenie szpitala miejskiego już trwają.

- W zakresie budowlanym jest wykonanie nowego układu pomieszczeń, wykonanie nowych posadzek, tynków, okładzin ściennych i podłogowych - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ. - Poza tym modernizacja dotyczy też dostawy i montażu kompletnego wyposażenia medycznego, w tym, m.in., stołu sekcyjnego, basenu formalinowego na zwłoki, myjni chirurgicznej, myjni ultradźwiękowej, autoklawu (urządzenie niezbędne do sterylizacji - przyp. red.), a także pozostałych mebli medycznych i narzędzi chirurgicznych. W zakres inwestycji, która kosztować będzie 1,8 mln zł, wchodzi również całkowita wymiana wszystkich instalacji.

Które kierunki na studiach stacjonarnych I stopnia na PBŚ wybierano najchętniej?

Fordońska uczelnia zakończyła także internetową rejestrację kandydatów na studia stacjonarne I stopnia.

- Tu przyjmowanie dokumentów kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia potrwa 19-23 lipca, z sobotą 20 lipca włącznie - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ.

Największym zainteresowaniem w rekrutacji cieszyły się takie kierunki, jak: Architektura, Budownictwo, Geodezja i kartografia, Zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt, Inżynieria w medycynie (jedna z nowości w ofercie PBŚ), Mechanika i budowa maszyn, Mechatronika, Transport i logistyka, Architektura wnętrz, Informatyka stosowana, Teleinformatyka i Zarządzanie.

W sumie w naborze, włącznie z kierunkiem lekarskim, zgłosiło się 3387 kandydatów na 1855 miejsc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski