Jak już informowaliśmy, w skład Centrum Hodowli i Uprawy Roślin wejdą cztery nowoczesne szklarnie badawczo-dydaktyczne wraz z zapleczem infrastrukturalnym. Całość powstanie między uczelnianymi budynkami B, C i D w Fordonie.
Centrum będzie miało łączną powierzchnię ponad 900 metrów kwadratowych. Koszt budowy to blisko 6 mln złotych. Wykonawcą projektu architektoniczno-budowlanego i zagospodarowania terenu wokół tej inwestycji jest firma Akint sp. z o.o. z Warszawy.
- Wstępna koncepcja szklarni została już przygotowana - mówi dr hab. inż. Dariusz Kulus, prof. PBŚ, kierownik Pracowni Roślin Ozdobnych i Warzywnych na Wydziale Rolnictwa I Biotechnologii PBŚ. - Obecnie trwają zaawansowane prace przy opracowywaniu i uzgadnianiu projektu technicznego, jak również wszelkiej dokumentacji. Projekt będzie gotowy w trzecim kwartale 2023 roku.
Przetarg, który wyłoni wykonawcę prac, uczelnia planuje ogłosić w ostatnim kwartale tego roku.
- Szklarnie będą wyposażone w nowoczesne technologie, dotyczy to np. systemu oświetlenia, dokarmiania i nawożenia roślin, czy nawadniania. Ponadto planujemy zakup nowoczesnej aparatury, która umożliwi badanie reakcji fizjologicznych roślin w warunkach uprawy sterowanej - mówi dr hab. inż. Dariusz Kulus, prof. PBŚ.
Poza czterema nowoczesnymi szklarniami w obiekcie powstaną dwie hale wegetacyjne, moduły zielonych dachów i budynki o charakterze dydaktycznym i gospodarczym.
W przyszłości planowane jest też miejsce na wystawy maszyn rolniczych. W ramach inwestycji zostanie zagospodarowany również teren wokół niej. Wybudowane zostaną nowe chodniki, parking oraz droga dojazdowa od strony ul. Akademickiej.
Aktualnie Wydział Rolnictwa i Biotechnologii PBŚ mieści się w trzech punktach Bydgoszczy, przy ul. Kaliskiego, Seminaryjnej oraz Bernardyńskiej. W tej ostatniej lokalizacji istnieją już cztery szklarnie. Jednak mają już blisko 20 lat.
Zobacz wideo: Ogród społecznika/społeczniczki w centrum Bydgoszczy
