MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej – jak wpłynie na pacjentów? Zmiany ułatwią zdobycie kwalifikacji m.in. fizjoterapeutom

OPRAC.:
Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
PAP
PAP
Nowelizacja ustawy może korzystnie wpłynąć na pracę pielęgniarek i położnych. Od teraz wniosek o czasowe i okazjonalne wykonywanie zawodu będzie można złożyć w dowolnej okręgowej izbie.
Nowelizacja ustawy może korzystnie wpłynąć na pracę pielęgniarek i położnych. Od teraz wniosek o czasowe i okazjonalne wykonywanie zawodu będzie można złożyć w dowolnej okręgowej izbie. PIKSEL/Getty Images
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz kilku innych, która dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Projekt przewiduje m.in. rezygnację z egzaminu fizjoterapeutycznego i ratownictwa medycznego. To oznacza, że może zwiększyć się liczba fizjoterapeutów i ratowników, a pacjenci będą mieli ułatwiony dostęp do opieki.

Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 15 lipca 2011 r. oraz niektórych innych ustaw ma na celu m.in. implementację prawa unijnego oraz uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy osób, które ukończyły kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii.

Za jej wprowadzeniem głosowało 276 posłów, nikt nie był przeciw, a wstrzymało się 166 osób. Wcześniej Sejm odrzucił poprawkę zgłoszoną przez koło Polska 2050, którego posłowie chcieli wykreślenia zapisów dotyczących badań klinicznych produktów leczniczych.

Projekt nowelizacji ustawy wprowadza zmiany m.in. w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmiany te obejmują kwestie odnoszące się do swobody świadczenia usług oraz uznawania na podstawie przepisów koordynacji minimalnych wymogów w zakresie kształcenia.

Zmiany w pracy pielęgniarek oraz położnych

Zgodnie z nowelizacją zmieni się organ, który prowadzi rejestr pielęgniarek i położnych wykonujących w Polsce czasowo i okazjonalnie te zawody – z okręgowych rad pielęgniarek i położnych na Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.

Projekt zakłada też zmiany w minimalnych wymogach kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych.

Ponadto oświadczenie o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu będzie można złożyć w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych. Nowelizacja wprowadza także rezygnację z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego i z Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego.

Likwidacja tych egzaminów umożliwi szybszy dostęp do zawodu fizjoterapeuty i ratownika medycznego oraz znacznie przyspieszy wejście na rynek pracy fizjoterapeutów i ratowników medycznych – tłumaczył w czasie prac sejmowych Wiceminister Zdrowia Piotr Bromber.

W nowelizacji znalazł się też przepis, który ma umożliwić dokonywanie oceny badań klinicznych produktów leczniczych, w tym ich oceny etycznej, do czasu wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz przepisy dające możliwość działania w obszarze weterynaryjnych produktów leczniczych. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/ as

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej – jak wpłynie na pacjentów? Zmiany ułatwią zdobycie kwalifikacji m.in. fizjoterapeutom - Strona Zdrowia

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski