Od środy osoby przyjeżdżające do Polski z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej będą musiały odbyć siedmiodniową kwarantannę.
Z kwarantanny będzie można zostać zwolnionym jedynie po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Będzie on mógł być wykonany najwcześniej po siedmiu dniach od przyjazdu do Polski.
Rozporządzenie zostało opublikowane we wtorek wieczorem i weszło w życie następnego dnia, czyli w środę.
"Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego" – napisano w dokumencie.
Oprócz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej obowiązkową kwarantanną objęte są osoby przyjeżdżające z Indii, Brazylii oraz Republiki Południowej Afryki.
Osoby zaszczepione bez kwarantanny
Jednak są wyjątki w objęciu kwarantanną. Zwolnione są osoby, które zostały w pełni zaszczepione - jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson lub drugą dawką szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech.
Pośpiech we wprowadzaniu kwarantanny dla osób podróżujących z Wielkiej Brytanii wynika z chęci zminimalizowania możliwości rozprzestrzenienia się w Polsce wariantu Delta, który znacząco dotknął państwo wyspiarskie.
- Podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu Delta koronawirusa z zagrożonego obszaru. Musimy zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo - tłumaczył w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.
Wariant Delta
Wariant Delta, czyli inaczej wariant indyjski, został wykryty po raz pierwszy w Indiach w kwietniu tego roku. Eksperci zwracają uwagę na jego niebezpieczeństwo ze względu na duży wskaźnik zakażalności.
Soumya Swaminathan, główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), poinformowała w piątek 18 czerwca na konferencji prasowej w Genewie, że wariant Delta koronawirusa staje się dominujący na świecie właśnie z powodu swojej wysokiej zakaźności.
Wariant Delta – objawy koronawirusa z Indii. Sprawdź nietypo...
Jednym z państw, które ta mutacja zaatakowała z dużą siłą jest właśnie Wielka Brytania. Delta odpowiada obecnie za 90 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w tym kraju. Rośnie też liczba zakażonych w Rosji.
Do Polskie Delta dotarła w kwietniu tego roku. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia tym wariantem.
- Oczywiście 90 to nie jest mało, ale na szczęście te wszystkie przypadki dość szybko wyłapujemy. Najczęściej są to ogniska, które są tworzone przez osoby często ze sobą współpracujące. (…) Łatwo wówczas o kwarantannę wszystkich, którzy mieli do czynienia z zakażonymi – mówił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Dodał, że osoby zarażeni to "raczej osoby, które albo powróciły z zagranicy, albo miały kontakt z osobami, które powróciły z destynacji zagrożonych".
