Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe oblicze "žkomunalki"

Renata Napierkowska
Budowa oczyszczalni za 6,5 miliona złotych w przyszłym roku to nie jest jedyna inwestycja związana z działalnością Przedsiębiorstwa Komunalnego w Gniewkowie. Planowane są kolejne zadania ważne dla mieszkańców i środowiska.

Budowa oczyszczalni za 6,5 miliona złotych w przyszłym roku to nie jest jedyna inwestycja związana z działalnością Przedsiębiorstwa Komunalnego w Gniewkowie. Planowane są kolejne zadania ważne dla mieszkańców i środowiska.

- Zmiana i rozbudowa oczyszczalni wynika z dyrektyw unijnych. Musimy przygotować oczyszczalnię do nowych norm dotyczących oczyszczania ścieków w sposób niezagrażający środowisku - deklaruje prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego, Tomasz Molenda.

Inwestują w sieć wodno-ściekową

W tym roku została zamontowana specjalna instalacja, która dostarcza tlen do ścieków, które płyną z firmy Bonduelle w okresie kampanii groszkowej.

- Mogliśmy to zrobić dzięki wsparciu, które otrzymaliśmy od gminy - przypomina nasz rozmówca.

Obecnie trwają prace nad zmianą procesów technologicznych w stacji uzdatnia wody. Ponadto firma przygotowuje przetarg na budowę sieci wodnej. Na mapie gminy Gniewkowo jest jeszcze kilka białych plam, gdzie nie ma sieci wodociągowej, m.in. w Żyrosławicach, Kijewie, Wierzbiczanach czy w części Chrząstowa.

Starania nie tylko o ciepło

- Przystąpiliśmy też do porządkowania gospodarki ściekowej na terenie miasta. Do kanalizacyjnej został przyłączony budynek przy ulicy Księstwa Gniewkowskiego, pozostała do skanalizowania jeszcze część ulicy Parkowej - mówi szef „komunalki”.

Przedsiębiorstwo uzyskało pozytywną ocenę w zakresie uzyskania dofinansowania na rewitalizację Wieży Ciśnień przy ulicy Pająkowskiego. Wspólnie z samorządem „komunalka” planuje budowę bloku socjalno-komunalnego przy ulicy Cmentarnej oraz modernizację sieci ciepłowniczej na osiedlu Pająkowskiego. Blok ma powstać w miejscu starego budynku, który kwalifikuje się do rozbiórki. W spółce od niedawna działa brygada brukarska, która nie tylko wykonuje różne prace na terenie gminy, ale też realizuje zlecenia z zewnątrz, jak chociażby z Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- W samej spółdzielni wygraliśmy 80 procent przetargów. Dzięki temu możemy, na przykład, wymieniać nasz stary i zużyty park maszynowy. Chcemy kupić ciągnik z bogatym wyposażeniem do posypywania zimą nawierzchni dróg solą bądź piaskiem oraz czyszczenia i odśnieżania ulic. Jesteśmy przed zakupem WUKO i myślimy o pozyskaniu specjalnego sprzętu do szatkowania gałęzi - wylicza prezes Tomasz Molenda. **

Wspólnie z Kujawską Spółdzielnią Mieszkaniową prowadzone są również prace nad tym, by ciepłownia na osiedlu 700-lecia pracowała pełna parą.

Chcą szkolić przyszłych fachowców

- Chcę, żeby to była nowoczesna spółka, która będzie zatrudniać ludzi identyfikujących się z naszym zakładem. Wspólnie z dyrektor szkoły zawodowej podjęliśmy działania, by placówka kształciła młode osoby w takich specjalnościach, aby po zakończeniu edukacji mogły podjąć pracę w naszym przedsiębiorstwie - dodaje Tomasz Molenda. <!** reklama>

Tymczasem dobre wyniki finansowe, którymi od kilku miesięcy może poszczycić się „komunalka”, odczuli też pracownicy. Otrzymali bowiem podwyżkę wynagrodzenia średnio o 4 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty