MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Awaria "Czajki". Szef NIK: Rafał Trzaskowski nie wykorzystał wszystkich możliwości. Podczas pierwszej awarii panował chaos wśród obsługi

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Prezydent Warszawy Rafała Trzaskowski. Prezes NIK uważa, że mógł on zrobić więcej ws. "Czajki"
Prezydent Warszawy Rafała Trzaskowski. Prezes NIK uważa, że mógł on zrobić więcej ws. "Czajki" Adam Jankowski / Polska Press
- Prezydent Warszawy nie wykorzystał wszystkich możliwości do kontroli i nadzoru MPWiK w tym zakresie. Podczas pierwszej awarii panował chaos wśród obsługi instalacji, zagrożone było życie ludzi, którzy wpuszczeni byli do tunelu z kolektorami, mimo że nieznane były jeszcze rozmiary awarii - mówił szef NIK Marian Banaś, przedstawiając przyczyny awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka".

Zmiany względem projektu budowlanego były główną przyczyną awarii - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego projektowania, budowy i eksploatacji kolektora transportującego ścieki do oczyszczalni "Czajka".

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś powiedział, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie nie uniknęło błędów w procesie projektowania, budowy i eksploatacji kolektorów.

- Prezydent Warszawy nie wykorzystał wszystkich możliwości do kontroli i nadzoru MPWiK w tym zakresie. Podczas pierwszej awarii panował chaos wśród obsługi instalacji, zagrożone było życie ludzi, którzy wpuszczeni byli do tunelu z kolektorami mimo, że nie znane były jeszcze rozmiary awarii - mówił prezes NIK-u.

"Wartość raportu jest wątpliwa"

Rzecznik MPWiK Marek Smółka uważa z kolei, że raport NIK zawiera szereg błędnych wniosków wynikających z niezrozumienia istoty funkcjonowania miejskiej sieci kanalizacyjnej.

- Najwyższa Izba Kontroli zignorowała nasze dowody w sprawie błędnych wniosków niektórych biegłych i nie wzięła pod uwagę pozostałych zastrzeżeń, które zostały spisane na 152 stronach uwag do raportu. W naszej ocenie merytoryczna wartość raportu jest co najmniej wątpliwa - mówił Marek Smółka.

Raport NIK

Spółka MPWiK w sprawie raportu NIK w lipcu ubiegłego roku zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na sporządzeniu fałszywej opinii. NIK w raporcie wykazał, że podjęto prawidłowe działania przy wyborze koncepcji przesyłu ścieków, jednak na późniejszym etapie prezydent stolicy nie zapewnił skutecznego nadzoru nad wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji. W procesie realizacji inwestycji zostały wprowadzone do projektu budowlanego zmiany przez osobę bez wymaganych uprawnień, które "najprawdopodobniej doprowadziły do pierwszej awarii".

"MPWiK nie ponosiło bezpośredniej odpowiedzialności za te zmiany. Miało jednak o nich wiedzę, a nierzetelnie nadzorując realizację zadań przez Inżyniera Kontraktu nie stwierdziło, że dopuścił on się wykonania robót niezgodnie ze specyfikacją techniczną" - podaje NIK.

Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że podczas pierwszej awarii w sierpniu 2019 roku zostały podjęte prawidłowe działania w celu ustalenia jej przyczyn oraz ograniczenia skutków awarii. W związku z wynikami kontroli NIK wnioskuje do prezydenta Warszawy i zarządu MPWiK o zapewnienie skutecznych mechanizmów kontroli przesyłu ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka.

źródło: Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Awaria "Czajki". Szef NIK: Rafał Trzaskowski nie wykorzystał wszystkich możliwości. Podczas pierwszej awarii panował chaos wśród obsługi - Portal i.pl

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski