Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś, zapytany w RMF FM czy w sprawie wyborów kopertowych oprócz dwóch zawiadomień dotyczących zarządów spółek Poczta Polska i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych pojawią się następne przyznał, że NIK "zgodnie z tym, co zapowiedziała, musi dokładnie przeanalizować stanowiska, które do wpłynęły z Ministerstwo Aktywów Państwowych, z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, żeby podjąć odpowiednie decyzje".
- Jesteśmy zbyt poważną instytucję państwową, niezależną, bezstronną, rzetelną, abyśmy zbyt pochopnie działali, niefrasobliwie. W związku z czym, po głębokiej analizie podejmiemy decyzję w najbliższych dniach- zapowiedział. - To idzie w tym kierunku, że jednak zawiadomienia będą złożone, ale tak jak powiedziałem - w najbliższych dniach to już zostanie wyjaśnione do końca- doprecyzował.
Dopytywany wobec kogo zostaną złożone zawiadomienia, Banaś odpowiedział, że "nie może powiedzieć, czy to zostanie przypisane konkretnej osobie". - Natomiast na pewno, jeśli chodzi o te podmioty, czyli Kancelarię Premiera Rady Ministrów, czy Ministerstwo Aktywów Państwowych, czy MSWiA - na pewno te trzy jednostki będą objęte tym zawiadomieniem- mówił.
Dlaczego nie pojawiły się informacje o zawiadomieniach do prokuratury podczas prezentacji raportu, Banaś wyjaśnił, że "nie został do końca zakończony proces czynności kontrolnych". - Czekaliśmy jeszcze na stanowiska poszczególnych jednostek, więc dopiero po ich otrzymaniu, a stało się to właśnie w piątek, tuż przed konferencją- wyjaśnił i dodał, że musi zostać to przeanalizowane i "dopiero wtedy zostanie podjęta decyzja".
W dalszej części prezes NIK wyjaśniał, że "chodzi o przestępstwa urzędnicze". - Tutaj mamy do czynienia z kwestią nadzoru i organizowaniem pewnych czynności, więc raczej w tym kierunku, jeśli już zostaną dopracowane, to tak będą potraktowane te zawiadomienia- wyjaśnił Banaś.
"Ponad 100 kontroli zaplanowanych na ten rok"
- Mamy zaplanowanych 100 kontroli na bieżący rok, ale oprócz tego jeszcze prowadzimy kontrole doraźne- zapowiedział prezes NIK.
Wśród "bardziej wrażliwych" wymienił obecną kontrolę w elektrowni Ostrołęka, kończą się kontrolę w Centralnym Porcie Komunikacyjnym oraz kontrolę oczyszczalni Czajki. Do tego Banaś dodał kontrolę w Funduszu Sprawiedliwości. - Także to są te 4 takie dosyć istotne kontrole, które są na finiszu. No myślę, że w najbliższych tygodniach, a w niektórych przypadkach miesiącach, bo tutaj liczymy się z zastrzeżeniami, będą już ogłoszone wyniki z tych kontroli- przyznał.
NIK zawiadamia prokuraturę ws. wyborów kopertowych
- Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces przygotowania wyborów zarządzonych na 10 maja 2020 – oświadczył szef NIK Marian Banaś podczas prezentacji wyników raportu.
Dodał, że Izba skierowała zawiadomienia do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarządy Spółek Skarbu Państwa, to jest Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Z Kolei Centrum Informacyjne Rządu przekonuje, że wszystkie decyzje rządu podejmowane ws. wyborów kopertowych były zgodne z prawem.
PWPW i MAP odpowiadają na zarzuty NIK ws. wyborów kopertowych
Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych zapewnia, że nie poniosła straty w związku z organizacją wyborów kopertowych. Spółka przekonuje, że złożenie przez NIK zawiadomienia do prokuratury „nie znajduje uzasadnienia w odniesieniu do ustaleń z kontroli, a tym samym jest bezpodstawne”.
PWPW w wydanym komunikacie podkreśla, że „w ocenie NIK, PWPW podjęła niezbędne działania przygotowawcze i organizacyjne, zmierzające do zapewnienia realizacji polecenia zawartego w decyzji BPRM.4820.2.4.2020, polegającej m.in. na przygotowaniu i przekazaniu projektu umowy zlecenia pomiędzy MSWiA a PWPW na realizację zadań określonych w ww. decyzji, podjęciu przez zarząd uchwał określających zasady wykonania zadania, a także na przeprowadzeniu działań organizacyjnych umożliwiających jego realizację”.
Stanowisko w sprawie raportu NIK przedstawiło także Ministerstwo Aktywów Państwowych. Resort podkreślił, że do dnia 9 maja 2020 r. „nie istniały żadne przepisy prawa powszechnie obowiązującego przyznające ministrowi aktywów państwowych kompetencje w zakresie organizowania czy finansowania wyborów, a jednocześnie kompetencje w tym zakresie pozostawały w gestii Państwowej Komisji Wyborczej”.
