Podczas sesji rady miasta Bydgoszczy omawiany był temat bydgoskiej sieci szkół. Dyskusję rozpoczęła wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, która podziękowała wszystkim pracownikom gimnazjów za dotychczasową pracę.
Stefan Pastuszewski (PiS), przewodniczący komisji edukacji stwierdził, że cieniem na tej sprawie kładzie się nacisk na oszczędności, a na dzieciach nie można oszczędzać. Stefan Pastuszewski bronił też Gimnazjum im. Jerzego Sulimy Kamińskiego i przedstawił petycje mieszkańców dzielnicy Londynek. Przewodniczący złożył wniosek o utworzenie w tym miejscu szkoły podstawowej.
Nowa sieć szkół w Bydgoszczy
Z kolei Monika Matuszewska z PO powiedziała, że miasto przedstawia dobrą siatkę szkół, ponieważ dzieci nie będą musiały uczyć się na zmiany.
W Bydgoszczy najwięcej emocji wzbudziła sprawa wprowadzenia zmian na osiedlu Bajka. Chodzi o Zespół Szkół nr 35 przy ul. Gawędy. Mieści się tu obecnie Gimnazjum nr 3 i XIII LO. Po wygaszeniu klas gimnazjalnych ratusz chce przeprowadzić liceum do innego budynku, a w obecnej lokalizacji utworzyć Centrum Kultury oraz Szkołę Muzyczną I stopnia. Rodzice są temu przeciwni. Chcą, aby w obecnym budynku ZS 35 powstała podstawówka dla osiedla Bajka. Prezydent Rafał Bruski zaproponował, że jeśli zbiorą się dwie pierwsze klasy chętnych, złoży wniosek o powołanie szkoły podstawowej w tym miejscu.
W wyniku reformy w Bydgoszczy żadne samodzielne gimnazjum nie zostanie zlikwidowane. Gimnazja zostaną przekształcone w nowe szkoły podstawowe lub będą włączone do obecnie istniejących podstawówek.
Przyjęta przez radnych uchwała w sprawie projektu sieci szkół zostanie teraz skierowana do zaopiniowania do kuratora oświaty oraz do związków zawodowych. Ostateczna uchwała musi zostać przyjęta do końca marca.
Sprawa przyjęcia uchodźców z Aleppo została przeniesiona na następną sesję.
CZYTAJ TEŻ:
Wiemy, jak w Bydgoszczy będzie wyglądała reforma oświaty
