Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zasłaniaj kratki

Iwona Matusiak
Już na początku tegorocznego sezonu grzewczego w Nakle doszło do zadymienia jednego z mieszkań przy ulicy Bydgoskiej. Powodem była awaria pieca kaflowego.

Już na początku tegorocznego sezonu grzewczego w Nakle doszło do zadymienia jednego z mieszkań przy ulicy Bydgoskiej. Powodem była awaria pieca kaflowego. <!** Image 2 align=none alt="Image 221743" sub="Zasłanianie kratek wentylacyjnych to jeden z podstawowych błędów, które popełniamy / Fot.: ARCHIWUM">

Chociaż każdy z mieszkańców zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą sezon grzewczy i jak należy się do niego przygotować, to jednak niewielu stosuje się do najprostszych i koniecznych zasad. A tymczasem tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem.

Tlenek węgla, zwany również czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, a powstaje wówczas, gdy coś się spala, a w otoczeniu, gdzie przebiega ten proces jest za mało powietrza. Najniebezpieczniejszymi urządzeniami w pomieszczeniach są: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Groźne są również zapchane lub nieszczelne przewody kominowe oraz uszkodzone połączenia między kominami i piecami, a w dalszej kolejności szczelnie pozamykane okna, pozaklejane kratki wentylacyjne, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych.

- Do zatruć często dochodzi w nowo wyremontowanych mieszkaniach, z nowymi piecami, nie mającymi indywidualnych przewodów napowietrzających i gdzie z przyczyn oszczędnościowych zlikwidowano (zasłonięto) przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne. Mieszkanie doskonale szczelne „nie oddycha”. Brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii - czytamy na stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnych w Nakle.

Warto więc w domu lub mieszkaniu zainstalować czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją czujki tlenku węgla jest wykrywanie czadu i dawanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Tego typu urządzenia powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach. <!** reklama>

Pamiętać należy też o okresowych przeglądach instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Gdy używamy węgla i drewna należy to robić nie rzadziej, niż raz na 3 miesiące, w przypadku gazu ziemnego czy oleju opałowego co najmniej raz na pół roku. Natomiast zarządca czy właściciel budynku ma obowiązek przeglądu instalacji wentylacyjnej raz w roku lub częściej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!