Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma chętnych na zakup działek przy Hali Targowej w Bydgoszczy. Przetarg zostanie powtórzony

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Na razie działka przy Hali Targowej nadal będzie stała pusta.
Na razie działka przy Hali Targowej nadal będzie stała pusta. Arkadiusz Wojtasiewicz
Ogłoszony we wrześniu przetarg na sprzedaż terenu u zbiegu ulic Magdzińskiego i Przy Zamczysku w Bydgoszczy, położony przy Hali Targowej oraz nieopodal kościoła Jezuitów, zakończył się niepowodzeniem. Nikt nie wyraził chęci zakupu działek o łącznej powierzchni 1605 mkw.

Cena wywoławcza na sprzedaż nieruchomości gruntowych w ścisłym centrum Bydgoszczy wynosiła 3,3 mln zł. Aby wziąć udział w przetargu, do 21 listopada trzeba było wpłacić wadium w wysokości 10% wartości ustalonej przez rzeczoznawcę. Przetarg ustny nieograniczony miał odbyć się w budynku UMB tydzień później.

– W sprawie sprzedaży nieruchomości przy ul. Teofila Magdzińskiego 13 – przetarg, który odbył się 28 listopada 2023 r. zakończył z wynikiem negatywnym – nie wpłacono wadium – przekazuje „Expressowi Bydgoskiemu” Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Zgodnie z ustaleniami planu miejscowego dwie działki przy ul. Magdzińskiego są przeznaczone na teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej. Znajdują się one w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej i strefie ochrony archeologicznej. Jedna z nich zabudowana jest opróżnionym 2-kondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym o powierzchni zabudowy 130 mkw i parterowym budynkiem gospodarczym (10mkw). Obiekty wzniesione w 1888 roku przeznaczone są do rozbiórki.

Druga działka jest niezabudowana. Choć nikt nie wyraził chęci zakupu terenu, miasto nie rezygnuje z planu sprzedaży. – Drugi przetarg planowany jest w połowie lutego 2024r. Ogłoszenie zostanie zamieszczone na stronie internetowej Miasta (bip-nieruchomości) w przyszłym tygodniu – przekazała Marta Stachowiak w piątek (1 grudnia).

Nabywca terenu będzie zobowiązany do rozpoczęcia inwestycji (uzyskania prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę) w terminie 3 lat od dnia zawarcia umowy sprzedaży, a następnie 3 lata na zakończenie inwestycji, od momentu uzyskania pozwolenia. Za każdy miesiąc zwłoki przewidziano 40 tys. zł kary, co może być jednym z powodów odstraszających inwestorów.

Więcej do kupienia

Jak poinformował bydgoski oddział „Gazety Wyborczej”, nie jest to jedyna działka w okolicy, którą miasto planuje sprzedać. Nowego właściciela może zyskać również teren po sąsiedzku na ul. Przy Zamczysku, gdzie do 2020 roku działało przedszkole AlF. Tu również w planie przewidziana jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i usługowa. W tym wypadku droga do sprzedaży jest jednak dalsza.

Teren po przedszkolu „Alf” przygotowywany jest do przeprowadzenia wymaganych planem miejscowym badań wykopaliskowo-archeologicznych. ADM przeprowadzi rozbiórkę posadowionego na nim budynku do poziomu fundamentów – przekazuje nam Marta Stachowiak.

Na działce - z pewnością - jest, co badać, bo w przeszłości stał tu zamek. Powstał w XIV wieku, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Jego ruiny można było zobaczyć w Bydgoszczy jeszcze pod koniec XIX wieku. O budowli przypomina makieta zamku, położona przy skrzyżowaniu Przy Zamczysku z Grodzką.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera