Cena wywoławcza na sprzedaż nieruchomości gruntowych w ścisłym centrum Bydgoszczy wynosiła 3,3 mln zł. Aby wziąć udział w przetargu, do 21 listopada trzeba było wpłacić wadium w wysokości 10% wartości ustalonej przez rzeczoznawcę. Przetarg ustny nieograniczony miał odbyć się w budynku UMB tydzień później.
– W sprawie sprzedaży nieruchomości przy ul. Teofila Magdzińskiego 13 – przetarg, który odbył się 28 listopada 2023 r. zakończył z wynikiem negatywnym – nie wpłacono wadium – przekazuje „Expressowi Bydgoskiemu” Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Zgodnie z ustaleniami planu miejscowego dwie działki przy ul. Magdzińskiego są przeznaczone na teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej. Znajdują się one w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej i strefie ochrony archeologicznej. Jedna z nich zabudowana jest opróżnionym 2-kondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym o powierzchni zabudowy 130 mkw i parterowym budynkiem gospodarczym (10mkw). Obiekty wzniesione w 1888 roku przeznaczone są do rozbiórki.
Druga działka jest niezabudowana. Choć nikt nie wyraził chęci zakupu terenu, miasto nie rezygnuje z planu sprzedaży. – Drugi przetarg planowany jest w połowie lutego 2024r. Ogłoszenie zostanie zamieszczone na stronie internetowej Miasta (bip-nieruchomości) w przyszłym tygodniu – przekazała Marta Stachowiak w piątek (1 grudnia).
Nabywca terenu będzie zobowiązany do rozpoczęcia inwestycji (uzyskania prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę) w terminie 3 lat od dnia zawarcia umowy sprzedaży, a następnie 3 lata na zakończenie inwestycji, od momentu uzyskania pozwolenia. Za każdy miesiąc zwłoki przewidziano 40 tys. zł kary, co może być jednym z powodów odstraszających inwestorów.
Więcej do kupienia
Jak poinformował bydgoski oddział „Gazety Wyborczej”, nie jest to jedyna działka w okolicy, którą miasto planuje sprzedać. Nowego właściciela może zyskać również teren po sąsiedzku na ul. Przy Zamczysku, gdzie do 2020 roku działało przedszkole AlF. Tu również w planie przewidziana jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i usługowa. W tym wypadku droga do sprzedaży jest jednak dalsza.
– Teren po przedszkolu „Alf” przygotowywany jest do przeprowadzenia wymaganych planem miejscowym badań wykopaliskowo-archeologicznych. ADM przeprowadzi rozbiórkę posadowionego na nim budynku do poziomu fundamentów – przekazuje nam Marta Stachowiak.
Na działce - z pewnością - jest, co badać, bo w przeszłości stał tu zamek. Powstał w XIV wieku, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Jego ruiny można było zobaczyć w Bydgoszczy jeszcze pod koniec XIX wieku. O budowli przypomina makieta zamku, położona przy skrzyżowaniu Przy Zamczysku z Grodzką.
