Zobacz wideo: Jak ekologicznie uprawiać ogródek? Oszczędzanie wody na działce
[xllink]bae70c4a-f897-45ab-fe2a-84065190eb40,2bea65d5-0fbb-7068-4acc-ed9194c1429d[/xlink]
Jeszcze tydzień ma Urząd Miasta i Gminy Solca Kujawskiego na zapoznanie się z uwagami mieszkańców zgłaszanych w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego parku przemysłowego. Termin kierowania uwag w tej sprawie minął 31 marca. Od tego dnia samorząd ma 21 dni na ustosunkowanie się do opinii mieszkańców.
To Cię może też zainteresować
Przypomnijmy, że jeden z projektów zmiany planu miejscowego dla obszaru parku przemysłowego przewiduje możliwość wznoszenia budynków do 45 metrów wysokości i punktowych budowli do 50 m. Jednym z inwestorów zainteresowanych terenem jest Kaufland. To nowy, potencjalny inwestor, który jest zainteresowany budową magazynów w soleckim parku. Swoje wnioski o zmiany w planie zgłaszali również przedstawiciele firm, które już działają na miejscu.
Chcą pięknej okolicy
Szczególnie niepokoją się ci, którzy mieszkają po sąsiedzku z terenem przemysłowym. Wyraz sprzeciwu wobec zamiarów gminy dali również w internetowej ankiecie "Solec Kujawski przeciwko składowaniu odpadów" zamieszczonej na Facebooku podpisało się już 798 mieszkańców.
- Podpisuję ponieważ, chcę żyć w czystym i dobrym dla środowiska naturalnego mieście - zaznaczał jeden z internautów. - Nie chcę mieć niedaleko domu firmy która zajmuje się składowiskiem odpadów nie po to budowałam dom w pięknej okolicy żeby teraz żyć w towarzystwie takiej firmy - napisała inna użytkowniczka forum.
Z kolei jedna z mieszkanek mówi: - Nie wyrażamy zgody na budynki do nieba oraz recykling i magazynowanie odpadów. Nie znamy charakteru działalności, jaką będzie się zajmował nowy inwestor. Nie wiemy, jakie będą te odpady.
W mieście słychać obawy dotyczące planów budowy spalarni. Na ten temat wypowiedział się, m.in. Zbigniew Stefański, rzecznik prasowy UM Solca Kujawskiego: - Wysoka zabudowa ma dotyczyć części hali magazynowej mającej powstać dla firmy Kaufland. Jak informuje deweloper przygotowujący tę inwestycję, całkowita powierzchnia zabudowy centrum logistycznego ma wynieść 85 tys. m2, w tym powierzchnia magazynu wysokiego składowania – 6,8 tys. m2. Stanowić będzie ona zatem 8 proc. całkowitej zabudowy.
Dodaje, że "kolejnym założeniem przyświecającym takiemu wytyczeniu i skoncentrowaniu terenów przemysłowych była chęć ulokowania firm mających prowadzić działalność, w myśl obowiązujących przepisów, nieuciążliwą dla otoczenia. Spalarnia odpadów nie wpisuje się w te założenia."
Zastępca burmistrza, Barbara Białkowska uspokaja mieszkańców:
- Patrząc na ten teren rozwojowo, nie możemy pewnych rzeczy blokować, ale na pewno trzeba je doprecyzować. Sama o to apelowałam do mieszkańców.
Działania będą bardziej zdecydowane
Barbara Białkowska zaznacza, że o możliwość wznoszenia silosów wystąpił jeden z inwestorów, który już działa na terenie parku. W marcu odbyły się również spotkania z udziałem przedsiębiorców., w tym przedstawiciela firmy deweloperskiej zainteresowanej tymi terenami. Przedsiębiorca był "zainteresowany, co nie oznacza, że je będzie miał" - zaznaczała Białkowska. Zastępca burmistrza podkreśla też, że w obecnym brzmieniu projektu planu zagospodarowania nie ma informacji o zakazie budowy spalarni odpadów, ale właśnie dlatego uwagi mieszkańców są istotne dla urzędu.
- Jeżeli gmina nie uwarunkuje się do tych uwag, to zaczniemy działać bardziej zdecydowanie - mówi radna Marzanna Szewczyk, radna Solca Kujawskiego.
Co to może oznaczać? Radna wyjaśnia, że chodzi o jeszcze większe nagłośnienie problemu zmiany planu dla parku przemysłowego.
