Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie bądźmy obojętni

Iwona Matusiak
Coraz niższe temperatury to ogromne zagrożenie dla osób bezdomnych, których nie brakuje też na terenie powiatu nakielskiego.

Coraz niższe temperatury to ogromne zagrożenie dla osób bezdomnych, których nie brakuje też na terenie powiatu nakielskiego.<!** Image 2 align=none alt="Image 225546" sub="Bezdomnych w naszym powiecie nie brakuje, najczęściej przebywają w pustostanach
/ Fot.: ARCHIWUM">

Jak co roku o tej porze, Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle przypomina jak można pomóc osobom bezdomnym. Warto zapoznać się z programami w naszej okolicy, które zapewniają pomoc. Jeżeli kiedyś ktoś prosi o pomoc można skierować tę osobę do instytucji, która zapewni niezbędne wsparcie, na przykład Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Straż Miejska czy nawet kościół. Najlepszą formą bezpośredniej pomocy jest natomiast wspieranie ich datkami, przekazywanie odzieży i żywności. Błędem jest natomiast ofiarowanie pieniędzy na ulicy bezdomnemu. Jest to może najprostsza forma pomocy, ale niestety, powoduje żebractwo i negatywne zjawiska towarzyszące zwykle bezdomności takie, jak alkoholizm.

Nie zakładajmy też, że wszystkie osoby bezdomne są takie same. Bezdomnym może być kobieta uciekająca przed przemocą domową lub ktoś, kto pracuje, ale nie zarabia tyle, aby zapłacić czynsz.

- Zima to czas szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, które osłabione i wychłodzone narażone są na zamarznięcia. Zwróćmy też uwagę czy samotnie mieszkające osoby starsze lub schorowane nie potrzebują naszej pomocy - przestrzegają specjaliści.

Jedyne miejsce w powiecie nakielskim, gdzie schronienie znaleźć mogą osoby bez dachu nad głową to Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu „Judym” w Kołaczkowie.

- Jesteśmy przygotowani na przyjmowanie kolejnych osób, mamy wolną 30-osobową salę i pojedyncze miejsca w innych pomieszczeniach, ale z tego, co wiem i słyszę nawet od podopiecznych, to jeszcze jest ciepło. Jak będzie tak od minus 10 stopni, to wtedy może się to zmienić - mówi Katrzyna Jaskólska, dyrektorka „Judyma”. - Ostatnio spotkałam się też z taką informacją, że w samej Bydgoszczy jest 300 osób bezdomnych, które nie chcą skorzystać z tego typu form pomocy. U nas te osoby są, ale nie każdy godzi się z tym, że trzeba przestrzegać regulamin, a dotyczy to zwłaszcza zakazu spożywania alkoholu - podkreśla.

  • W Nakle poinformować można Straż Miejską pod numerem telefonu 986 lub (52) 386 05 98,

  • Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nakle (52) 386 08 14 lub (52) 386 08 15,

  • Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego dzwoniąc na numer (52) 385 28 28 lub nawet policję - 997

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!