To był pierwszy pobyt gości z Dubaju w kampusie Politechniki Bydgoskiej.
- Nasz pracownik prof. dr hab. Robert Karaszewski z Wydziału Zarządzania od blisko dwóch lat przebywa na stażu w Dubaju i zaprosił do Bydgoszczy naukowców oraz przedsiębiorców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju i zarazem rzecznik prasowy uczelni.
W jakich obszarach możliwa jest współpraca?
Delegacji z Dubaju przewodniczył prof. Muthann Abdul Razzaq, rektor American University in the Emirates. W Bydgoszczy z gośćmi spotkali się prorektor ds. rozwoju dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ oraz prorektor ds. nauki i ewaluacji dr hab. inż. Łukasz Skowroński, prof. PBŚ.
- To była tzw. wizyta zapoznawcza - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ. - Goście zwiedzili naszą uczelnię, pokazaliśmy im nasze wydziały oraz opowiedzieliśmy o kierunkach, jakie mamy na Politechnice Bydgoskiej. Poza tym celem spotkania było określenie obszarów współpracy w zakresie organizacji studiów MBA, wzornictwa, projektowania odzieży, a w najbliższej przyszłości realizacja wspólnych projektów w ramach medycyny i nauk o zdrowiu.
Warto dodać, że Politechnika Bydgoska już od dawna współpracuje z zagranicznymi uczelniami.
- Porozumienia o współpracy dydaktycznej i naukowej mamy zawarte, m.in., z ośrodkami w Tajlandii, Indiach, Kanadzie, USA, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Azerbejdżanie, Maroko czy Gruzji - informuje dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ.
Uczelnia ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przymierza się do uruchomienia medycyny
Na razie z gośćmi z Dubaju żadnej umowy nie podpisano, ale...
- Nie wykluczamy współpracy dydaktycznej. Mam tu na myśli wymianę studentów - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ. - W ofercie mamy kierunki anglojęzyczne, więc studenci z Dubaju mogliby zdobywać u nas wiedzę, a nasi studenci u nich. Wiemy, że uczelnia ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przymierza się do uruchomienia medycyny, więc członkowie tej delegacji byli też zainteresowani, jak u nas tworzy się Wydział Medyczny.
Przypomnijmy, że Politechnika Bydgoska 17 sierpnia br. złożyła wniosek o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim. Do Ministerstwa Edukacji i Nauki została wtedy przekazana dokumentacja licząca wraz z załącznikami aż 2696 stron. Wniosek zawierał, m.in., program i harmonogram studiów, opis sposobu organizacji procesu kształcenia, wykaz nauczycieli akademickich wraz z ich dorobkiem dydaktyczno-naukowym oraz opis infrastruktury niezbędnej do kształcenia na kierunku lekarskim.
- Polska Komisja Akredytacyjna ma teraz dwa miesiące na zapoznanie się z nim - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ. - Opinię musi wydać do 28 października br.
Powołanie Wydziału Medycznego Politechnika Bydgoska planuje w grudniu 2023 roku. Zgodnie z założeniami, kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć w październiku 2024 roku grupa 60 studentów.
