Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne
Sytuacja w szkołach w regionie wygląda coraz poważniej. Z powodu potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 w kolejnych szkołach klasy trafiają na zdalne nauczanie.
To też może Cię zainteresować
Najwięcej uczniów na zdalnym nauczaniu w szkołach podstawowych
Jak informuje Tadeusz Dąbrowski, dyrektor Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, w czwartek 28 października br. nauczaniem zdalnym – częściowo bądź w całości – byli objęci uczniowie 125 placówek oświatowych w Kujawsko-Pomorskiem (dane na 28 października, na godz. 13).
- Jeśli chodzi o nauczanie zdalne, to w regionie zdecydowanie dominują szkoły podstawowe. Jest ich 87. Przeważają klasy 4-8. Na przykład, w powiecie radziejowskim nauczanie przez internet odbywa się w 9 podstawówkach – mówi Tadeusz Dąbrowski. - Mniej jest szkół ponadpodstawowych, bo 32, ale wśród nich z kolei mamy najwięcej placówek skierowanych w całości na zdalne nauczanie. To m.in. Zespół Szkół Technicznych w Żninie i Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku.
Według danych Kuratorium Oświaty w Toruniu na nauczaniu zdalnym byli wczoraj uczniowie 14 placówek, w Świeciu – 5, w powiecie toruńskim – w 9, a w Grudziądzu – w 3.
W Bydgoszczy lista jest długa
Z kolei jak informuje Urząd Miasta Bydgoszczy, w czwartek 28 października br. na nauczaniu zdalnym była część uczniów aż 17 placówek. - Jest ich z każdym dniem coraz więcej – mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. Najwięcej uczniów, bo z 7 klas miało wczoraj lekcje przez internet w Zespole Szkół Elektronicznych.
W tych szkołach w Bydgoszczy jest częściowo nauczanie zdalne:
- Zespół Szkół Elektronicznych
- V LO,
- VIII LO,
- Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich,
- III LO,
- Zespół Szkół Mechanicznych nr 1
- Zespół Szkół Mechanicznych nr 2
- XXI LO w Zespole Szkół nr 19.
- SP nr 17 z Oddziałami Dwujęzycznymi,
- SP nr 41,
- SP nr 65
- SP nr 46
- Zespole Szkół nr 7
- SP nr 25 w ZS nr 19,
- SP nr 58
- SP 41
- ZS nr 24
- Zespół Szkół o Placówek nr 1
Szkoły szykują się do nauczania zdalnego w każdej chwili
Nic więc dziwnego, że szkoły biorą pod uwagę, że w każdej chwili ich uczniowie mogą trafić na zdalne nauczanie. - Skonfigurowaliśmy na nowo Teamsa, żeby w razie czego od razu wystartować – mówi Piotr Człapiński, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku. - Nie ukrywam, że przydałby się sprzęt, który pozwoliłby na prowadzenie nauczania hybrydowego tak, aby część klasy uczestniczyła w lekcji na miejscu w szkole, a pozostali w domach. I tak na zmianę. Byłoby dobrze, gdyby pojawił się projekt, pozwalający ubiegać się o dofinansowanie na zakup takiego sprzętu.
Procentuje to, że dużo uczniów jest zaszczepionych
- Jesteśmy dobrej myśli i liczymy na to, że nie będzie ogólnokrajowego lockdownu, a jeśli zostaną wprowadzone obostrzenia, to regionalnie – mówi z kolei Jarosław Acalski, wicedyrektor I LO w Bydgoszczy. - Na razie nie mieliśmy w szkole żadnego potwierdzonego przypadku potwierdzenia zarażenia COVID-19. Myślę, że procentuje wysoki poziom wyszczepienia, jaki jest w naszym liceum. W listopadzie planujemy przystąpić do próbnej matury z Operonem. Wszystko planujemy tak, jakby nadal miała odbywać się nauka stacjonarna.
Więcej młodzieży szuka pomocy u pedagogów szkolnych
- Technicznie problemu nie ma: jesteśmy gotowi na zdalne nauczanie. Martwi nas natomiast inna sprawa: to, jak ponowne zamknięcie uczniów w domach odbiłoby się na ich psychice – mówi Adam Szewczuk, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu. -Tak dużych problemów, z jakimi spotykamy się obecnie, wcześniej nie było. Musiałem zatrudnić w szkole dodatkowego pedagoga. Przez cały ubiegły rok pomocy wymagało 37 uczniów, a już w tej chwili zgłosiło się do pedagogów prawie 40 osób. Młodzież przychodzi z bardzo poważnymi sprawami.
W czwartek 28 października br. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 313 nowych potwierdzonych zakażeń COVID-19. Zmarły 4 osoby. Natomiast w kraju odnotowano 8378 nowych potwierdzonych zakażeń COVID-19. Zmarło 101 osób.
