Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Znamy plan obchodów w regionie

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy
Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski / archiwum
1 marca obchodzone jest w Polsce święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji, w Bydgoszczy i regionie odbędzie się wiele wydarzeń. Będą oficjalne obchody i dużo atrakcji dla mieszkańców.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to inicjatywa prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2010 roku. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 roku. W więzieniu na warszawskim Mokotowie komuniści rozstrzelali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, między innymi Łukasza Cieplińskiego. Ciała zostały zakopane w nieznanym miejscu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym, ale z tej okazji nie ma dnia wolnego.

Wystawy i konkursy

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy jest organizatorem oficjalnych uroczystości, które już od końca lutego odbywają się w różnych miastach regionu. Współorganizatorami są Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

W piątek 1 marca o godz. 11.00 delegacje złożą kwiaty na kwaterze „Żołnierzy Wyklętych” na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej. Tego samego dnia, przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy zostanie otwarta wystawa przygotowana przez IPN, pt.: "Ocaleni z niepamięci. Żołnierze podziemia antykomunistycznego z bydgoskiej „Łączki”. Będzie można oglądać ją do 15 marca.

W niedzielę 3 marca o godz. 9.00, w Parafii Wojskowej pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Bydgoszczy odprawiona zostanie msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Na Rynku w Chojnicach można już oglądać (do 5 marca) wystawę "Zapomniane Ogniwo. Konspiracyjne Organizacje Młodzieżowe na ziemiach Polskich w latach 1944/1945–1956”. Z kolei do 15 marca, w pobliżu biblioteki na rynku w Chełmży czynna jest wystawa zatytułowana "Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”. Kolejna wystawa zostanie otwarta w Zespole Szkół w Czernikowie - będzie do obejrzenia w dniach 1-14 marca, a zatytułowana jest "Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu - Stowarzyszenie Związek Jaszczurczy Czernikowo".

IPN przygotował też zajęcia dla młodzieży.

- 1 i 12 marca odbędzie się IV Bydgoski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Konkurs będzie miał formę 45-minutowego testu, zawierającego pytania zamknięte oraz krótką wypowiedź pisemną. Zostanie wyłonionych troje laureatów konkursu na poziomie szkół podstawowych i troje laureatów na poziomie szkół ponadpodstawowych - informuje Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy.

29 lutego rozpoczął się cykl zajęć historycznych dla młodzieży pod hasłem "Historia przez pokolenia. Żołnierze naszej wolności”. Tematyka dotyczy polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Pierwsze zajęcia odbyły się w Tłuchowie i Bydgoszczy. Kolejne zaplanowano w Czernikowie (1.03), Bydgoszczy (4.03), Złotowie (4.03), Sypniewie (4.03), Kazanicach (5.03), Więcborku (7.03), Chełmnie (7.03) i Bydgoszczy (15.03).

Bieg "Tropem Wilczym"

Różne wydarzenia związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowały też inne instytucje. Hufiec ZHP Bydgoszcz-Miasto wraz z Harcerskim Klubem Rowerowym „HaBZyK” w Bydgoszczy organizują już po raz trzeci w naszym mieście Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Tegoroczna impreza to XII edycja ogólnopolskiego biegu „Tropem Wilczym”. Bieg odbędzie się 3 marca na terenie leśnym Muzeum Wojsk Lądowych - Filia na Osowej Górze w Bydgoszczy, ul. Osówiec 73. Na godz. 12.00 zaplanowano start biegów na dystansie 1963 m oraz 7 km. Zapisy już się zakończyły, ale można przyjść na imprezę towarzyszącą. Od godz. 10.30 do 16.00 przewidziano atrakcje przygotowane m.in. przez harcerzy, żołnierzy, żandarmerię wojskową i Lasy Państwowe. Będą rekonstruktorzy, zespoły muzyczne i ognisko.

Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim zaprasza do udziału w X Rajdzie Pieszym pamięci kapitana Alojzego Bruskiego ps. "Grab". Trasa liczy ok. 18 km. Zbiórka w sobotę 2 marca o godz. 9.20 na cmentarzu przy Kościele pw. Św. Stanisława B. i M. Zapisy pod numerem telefonu 660 170 356.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera