Jeśli wybory parlamentarne odbyły się dzisiaj, to do Sejmu dostałoby się 5 ugrupowań – wynika z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Polsatu News.
Wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość (startując jako Zjednoczona Prawica razem z Solidarną Polską i Porozumieniem Jarosław Gowina) uzyskując poparcie wynoszące 32,6 proc, jednak nie zagwarantowałoby im to samodzielnej większości.
Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 16,4 proc., a podium zamyka ruch Polska 2050 z poparciem 15,7 proc.
Do Sejmu dostawałaby się także Lewica, na którą oddało glos 11,5 proc. oraz Konfederacja z wynikiem 8,2 proc.
Ugrupowaniem, które nie zdobyłoby miejsc w Sejmie jest PSL – Koalicja Polska, która z poparciem w wysokości 4,9 proc. otarłaby się o próg wyborczy. 10,7 proc. Polaków jest niezdecydowanych.
Drugi wariant
Istnieje także drugi wariant – koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości startują samodzielnie w wyborach. W takim wypadku zarówno Solidarna Polska, jak i Porozumienie nie weszłoby do Sejmu. Partia Zbigniewa Ziobry uzyskałaby poparcie w wysokości 2,2 proc, a Jarosława Gowina 1,6 proc.
W drugim wariancie wybory cały czas wygrywa PiS – zdobył 30,1 proc. głosów. Na takim wariancie zyskuje Koalicja Obywatelska, która zdobyła 17,3 proc. Na ruch Szymona Hołowni zagłosowało 15, 5 proc., a na Lewicę 10,6 proc. Także Konfederacja, którą poparło 7,3 proc., zdobyłaby poselskie mandaty.
W tym przypadku PSL jeszcze bardziej oddala się od progu wyborczego – uzyskał wynik w wysokości 4,4 proc.
Młodzi nie chcą głosować
Podczas badania zadano także Polakom pytanie: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to czy wziąłby Pan/i w nich udział?".
Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 42,3 proc. ankietowanych, a "raczej tak" 10,7 proc. badanych. Oznacza to, że frekwencja wyniosłaby 53 proc.
Natomiast na odpowiedź "raczej nie" zdecydowało się 15,5 proc. grupy, a wariant "zdecydowanie nie" zaznaczyło 25,7 proc. badanych. Czyli łącznie brak chęci wzięcia udziału w wyborach wyraziło 41,2 proc.
Co ciekawe, największe zainteresowanie wyborami jest w grupie wiekowej 70+. Odpowiedzi „zdecydowanie tak i raczej tak” udzieliło łącznie 71 proc. Natomiast najgorsza frekwencja jest w grupie 18-29. Tam jedynie 38 proc. zadeklarowało chęć głosowania.
Badanie Instytutu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS zostało wykonane 20 kwietnia 2021 r. na grupie 1100 osób dorosłych. Wykorzystano metodę telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
