https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wdowia - mamy wyliczenia lipcowych wypłat. Taki przelew dostaniesz z ZUS - dwa warianty do wyboru

Jakub Kisiel
Od początku 2025 roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 600 tysięcy wniosków o rentę wdowią.
Od początku 2025 roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 600 tysięcy wniosków o rentę wdowią. Canva
W lipcu ZUS rozpocznie wypłatę renty wdowiej, która trafi do wielu samotnych seniorów w naszym kraju. Aby skorzystać z nowego świadczenia, trzeba spełnić kilka warunków, a następnie złożyć wniosek do ZUS lub KRUS. Sprawdziliśmy, o ile wzrosną wynagrodzenia wdów i wdowców uprawnionych do otrzymywania renty wdowiej. Przygotowaliśmy szacunkowe wyliczenia obu wariantów renty wdowiej - zobacz, który z nich będzie dla ciebie korzystniejszy.

Renta wdowia 2025 - oto najważniejsze informacje o nowym świadczeniu

Renta wdowia - wyjaśniamy zasady

1 stycznia 2025 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2024 r., wprowadzające zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Nowe przepisy dają dodatkowe możliwości wdowom i wdowcom, którzy są uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Zgodnie z nowymi zasadami, samotni seniorzy mogą od teraz ubiegać się o tzw. „zbieg” renty rodzinnej z własną emeryturą lub rentą.

Przypomnijmy, do tej porywdowa lub wdowiec po śmierci małżonka musieli wybierać między emeryturą a rentą rodzinną. Dzięki nowelizacji ustawy, od 1 stycznia 2025 roku samotni seniorzy mogą równocześnie pobierać rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku, a także własną emeryturę lub rentę.

Tyle wyniesie renta wdowia w 2025 roku

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jedno z tych świadczeń będzie wypłacane w pełnej wysokości (100 proc.), a drugie w wysokości 15 proc. Wdowy i wdowcy będą mieli do wyboru dwa warianty renty wdowiej. Seniorzy muszą zdecydować, czy wolą pobierać 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia czy 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.

Od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie ma być wypłacane w wysokości 25 procent. Według szacunków resortu pracy i polityki społecznej, z renty wdowiej mają skorzystać dwa miliony Polaków.

Renta wdowia - takie warunki trzeba spełnić

Komu przysługuje renta wdowia? Aby móc skorzystać z nowego świadczenia, trzeba spełnić kilka warunków. Konieczne jest m.in. osiągnięcie wymaganego wieku, ale nie tylko. MRPiPS wskazuje, kto może złożyć wniosek o rentę wdowią. Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o świadczenie, jeśli spełniają wszystkie poniższe warunki:

  • Osiągnęły wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn,

  • Pozostawały w związku małżeńskim do śmierci małżonka,

  • Nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),

  • Nie zawarły nowego małżeństwa po śmierci małżonka.

Tak złożysz wniosek o rentę wdowią

Od 1 stycznia 2025 roku można składać wnioski o rentę wdowią. Czasu na złożenie wniosku do ZUS lub KRUS jest jeszcze sporo. Przypomnijmy, osoby które złożą wnioski do 30 czerwca 2025 roku, prawo do wypłaty renty wdowiej nabędą od 1 lipca 2025 roku.

Wniosek o zbieg świadczeń można złożyć zarówno w ZUS, jak i KRUS (w zależności od organu rentowego, z którego pobierane są świadczenia). Wnioski można składać osobiście w dowolnym Oddziale Regionalnym lub Placówce Terenowej KRUS lub w placówkach ZUS, a także elektronicznie przez system eZUS lub ePUAP.

Od początku 2025 roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 600 tysięcy wniosków o rentę wdowią (stan na 25 marca).

Maksymalna wysokość renty wdowiej

Nawet spełnienie wszystkich warunków nie gwarantuje wdowom i wdowcom prawa do otrzymywania renty wdowiej. W ustawie z dnia 26 lipca 2024 roku znalazł się zapis o kryterium dochodowym, które ogranicza wysokość renty wdowiej.

Łączna kwota świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury, która od 1 marca wynosi 1878,91 złotych brutto. W związku z tym, wysokość obu świadczeń (własnej renty lub emerytury oraz renty rodzinnej) nie będzie może przekroczyć 5636,73 złotych brutto. Jeśli suma wypłacanych świadczeń będzie wyższa od tej kwoty, ZUS obniży świadczenie o nadwyżkę.

Mamy wyliczenia renty wdowiej

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych trwa weryfikacja wniosków o rentę wdowią. Choć pierwsze wypłaty nowego świadczenia rozpoczną się dopiero w drugiej połowie 2025 roku, wiele osób już teraz zastanawia się, o ile wzrośnie ich wynagrodzenie dzięki rencie wdowiej.

Przygotowaliśmy wyliczenia dla obu wariantów nowego świadczenia - zobacz, który z nich będzie korzystniejszy w twoim przypadku. Pamiętaj, że przedstawione kwoty są szacunkowe i mogą się nieznacznie różnić od tych, które zostaną wypłacone w lipcu 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski