Świadczenie honorowe 2025 - najważniejsze informacje
Dla kogo świadczenie honorowe?
Od 1972 roku w Polsce przyznawane jest świadczenie honorowe, przysługujące osobom, które ukończyły 100. rok życia. Dodatkowa emerytura dla stulatków wypłacana jest co miesiąc aż do końca życia.
Od 1990 roku średnia długość życia wzrosła o 6,8 lat w przypadku kobiet i o 8,5 roku u mężczyzn. Żyjemy coraz dłużej, dzięki czemu przybywa również stulatków. Według danych ZUS, obecnie świadczenie honorowe pobiera około 3,5 tysięcy osób.
Najnowsze prognozy mówią, że w 2028 roku w Polsce będzie żyło 8 tysięcy stulatków, a w 2034 roku liczba uprawnionych do dodatkowej emerytury wzrośnie do 13 tysięcy.
Waloryzacja dodatkowej emerytury
18 października 2024 r. Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Ustawa reguluje m.in. zasady przyznawania dodatkowej emerytury dla stulatków oraz wysokość świadczenia.
Nowe przepisy weszły w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku. Ustawa o świadczeniu honorowym gwarantuje również coroczną waloryzację kwoty świadczenia na takich samych zasadach, jak w przypadku rent i emerytur.
Tyle w 2025 wynosi świadczenie honorowe
W latach 2023-24 dodatkowa emerytura dla stulatków była wypłacana w kwocie 5 540,25 złotych brutto. Od 1 stycznia 2025 roku na mocy ustawy z dnia 18 października 2024 r., świadczenie honorowe zostało podniesione do 6 246,13 złotych brutto miesięcznie. W porównaniu z poprzednimi latami to wzrost o 700 złotych brutto, co daje ponad 500 złotych zysku "na rękę".
Styczniowa podwyżka emerytur dla stulatków nie była jedyną w tym roku. Na mocy ustawy o świadczeniu honorowym, w 2025 roku dodatkowa emerytura po raz pierwszy w historii została poddana waloryzacji. Przypomnijmy, marcowa waloryzacja rent i emerytur wyniosła 5,5 procent. Dzięki temu od 1 marca świadczenie honorowe wzrosło do kwoty 6 589,67 złotych brutto.
Styczniowa i marcowa podwyżka sprawiły, że dodatkowa emerytura dla stulatków wzrosła o 1049,42 zł brutto.
Świadczenie honorowe - komu przysługuje?
Świadczenie honorowe przyznawane jest osobom, które ukończyły 100. rok życia, a w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia mają prawo do emerytury, renty rolniczej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
To oznacza, że dodatkowa emerytura dla stulatków należy się osobom z rocznika 1925 i starszym.
Należy pamiętać, że warunkiem do otrzymania świadczenia jest posiadanie obywatelstwa polskiego. Osoby spełniające powyższe warunki otrzymają świadczenie honorowe z urzędu, bez konieczności składania wniosku.
Wniosek o świadczenie honorowe
Zdarzają się jednak sytuacje, w których niezbędne będzie złożenie wniosku o przyznanie świadczenia honorowego. Dotyczy to stulatków, którzy nie mają ustalonego prawa do żadnego świadczenia emerytalno-rentowego. W tym przypadku trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Ponadto, składając wniosek należy wykazać, że po ukończeniu 16. roku życia Rzeczypospolita Polska była ośrodkiem interesów interesów życiowych przez minimum dziesięć lat. Po spełnieniu tych warunków, ZUS przyzna świadczenie honorowe od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek, ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym ukończony zostanie 100. rok życia.
