Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze bydgoskie technika i licea w ogólnopolskim rankingu Perspektywy 2023. Tu warto się uczyć! [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Technikum Elektroniczne nr 7 w Bydgoszczy ma powody do radości. Od 13 lat nieprzerwanie plasuje się w najlepszej dziesiątce ogólnopolskiego rankingu Perspektyw. To szkoła wysokich lotów i wspaniała wizytówka Bydgoszczy.
Technikum Elektroniczne nr 7 w Bydgoszczy ma powody do radości. Od 13 lat nieprzerwanie plasuje się w najlepszej dziesiątce ogólnopolskiego rankingu Perspektyw. To szkoła wysokich lotów i wspaniała wizytówka Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz
Wyniki 25. edycji ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 już znane. W tym prestiżowym zestawieniu wśród techników wysokie 6. miejsce w kraju zajął bydgoski „Elektronik”. Najwyżej z bydgoskich liceów sklasyfikowano VI LO.

Zobacz wideo: Bydgoski śpiewak wygrał „Bitwę Tenorów na róże”.

od 16 lat

Wyniki ogłoszono w czwartek (12 stycznia). W jubileuszowej edycji organizatorzy rankingu analizowali wyniki z 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200 działających w kraju) i 1185 techników (z 1745 w Polsce), które spełniły kryterium wejścia do rankingu. Ostatecznie w rankingu głównym sklasyfikowano 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.

Licea zostały ocenione według trzech kryteriów i ich wag procentowych. To sukcesy w olimpiadach 25%, matura - przedmioty obowiązkowe 30% i matura - przedmioty dodatkowe 45%. W rankingu techników pod uwagę brano: sukcesy w olimpiadach 20%, maturę - przedmioty obowiązkowe 20%, maturę - przedmioty dodatkowe 30% oraz wyniki egzaminów zawodowych 30%.

Bydgoskie technika na fali. Elektronik szósty w kraju

„Szkoła wysokich lotów” - tak można bez wątpienia określić Technikum Elektroniczne nr 7 w Bydgoszczy, które nieprzerwanie od 13 lat plasuje się w najlepszej dziesiątce tego prestiżowego rankingu w kraju. Żadna bydgoska szkoła nie może się pochwalić takim osiągnięciem. Przed rokiem „Elektronik” zajął 4. miejsce w kraju, teraz szóste (wskaźnik 85,08). To wciąż ścisła czołówka. Ponadto został najlepszym technikum w województwie kujawsko-pomorskim i zajął 4. miejsce w Rankingu Maturalnym Techników (wsk. 85,13).

- Cieszymy się z miejsca w dziesiątce, choć ranking nie traktujemy jako wyznacznik naszych działań - mówi Piotr Siwka, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. - Chcemy, aby nasi uczniowie zdawali maturę i egzaminy zawodowe w stu procentach, by wszyscy dostawali się na studia i to jest naszym celem. Od 2011 r. plasujemy się w czołówce tego rankingu, ale sukces nie bierze się znikąd. To efekt systematycznej i wytrwałej pracy uczniów i nauczycieli.

Powody do zadowolenia mają także uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Technikum Budowlanego nr 3 w Bydgoszczy. W porównaniu z ubiegłym rokiem „Budowlanka” awansowała w rankingu głównym z 65. miejsca na 29. lokatę w Polsce (wskaźnik 65,41). Uzyskała również tytuł „Złotej Szkoły” i wśród techników z Kujaw i Pomorza jest druga.

"Ekonomik" idzie jak burza. Ogromny awans w rankingu!

Niesamowity skok w rankingu głównym zanotowało Technikum Ekonomiczne nr 6 w Bydgoszczy. Z 409. pozycji na 40. miejsce w kraju! (wskaźnik 63,36) i także zdobyło tytuł „Złotej Szkoły”. Ponadto wywalczyło 4. lokatę w rankingu wojewódzkim techników w Kujawsko-Pomorskiem i było trzecie wśród techników w Bydgoszczy. Jak to się robi?

- Trzeba mieć uczniów chętnych do nauki i nauczycieli, którzy odkryją ich talenty - odpowiada Damian Meller, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy. - Spodziewałem się naszego awansu w tym rankingu, ale nie przypuszczałem, że będziemy tak wspaniale. Złożyło się na to kilka czynników. Przede wszystkim spora liczba olimpijczyków. W „Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich” mieliśmy 1 laureata i 7 finalistów. Z kolei w „Olimpiadzie -Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” 3 finalistów. Do tego matura była zdana na 100 procent, a zdawalność egzaminów zawodowych wyniosła około 88 proc. Dużo naszych uczniów ma też stypendium „Prymus Zawodu Kujaw i Pomorza”, a to pozwala rozwinąć skrzydła. Młodzież uczestniczy też w zagranicznych praktykach, gdzie w znanych firmach zdobywa doświadczenie i to wszystko potem procentuje.

W głównym Rankingu Techników Perspektywy 2023 w pierwszej setce na 67. pozycji uplasowało się Technikum nr 4 w Zespole Szkół Chemicznych - wsk. 59,50 (przed rokiem na 277 miejscu) - także tytuł „Złotej Szkoły”. Na 295. miejscu sklasyfikowano z kolei Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie nr 8 w Bydgoszczy - wsk. 51,08 - tytuł „Srebrnej Szkoły” (awans z 315. miejsca w porównaniu z 2022 r.). Najlepszym technikum w kraju zostało Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) w Warszawie - wsk. 100 (przed rokiem 2 miejsce).

VI LO najwyżej z bydgoskich liceów w rankingu głównym

W głównym Rankingu Liceów Ogólnokształcących wygrało XIV LO im. S. Staszica w Warszawie - wsk. 100, które utrzymało pozycję sprzed roku. Wśród liceów z Kujaw i Pomorza najwyższe - 4. miejsce w Polsce i 1. miejsce w naszym województwie wśród liceów ma Uniwersyteckie LO w Toruniu - wsk. 85,02 (2 miejsce w 2022 r.).

Tempa nie zwalnia bydgoska „Szóstka”, która w porównaniu z ubiegłym rokiem, pnie się w górę i zanotowała w rankingu głównym liceów awans z 81. na 57. miejsce w kraju, uzyskując wskaźnik 62,80. Wśród najlepszych liceów w Kujawsko-Pomorskiem - VI LO w Bydgoszczy jest na drugiej pozycji, a w Bydgoszczy pierwsze.

- Cieszymy się bardzo, bo awans jest spory - mówi Adrian Sajna, wicedyrektor VI LO. - Jeszcze lepiej wypadliśmy w Rankingu Maturalnym Liceów. Tu awans jest aż o 33 oczka z 88. pozycji na 55. miejsce (wsk. 82,19). To świadczy o tym, jak cała nasza szkoła pracuje. Wyniki matur w skali staninowej mieliśmy wysokie, więc liczyliśmy na miejsce lepsze niż przed rokiem i tak się też stało.

Tytuł „Złotej Szkoły” (otrzymały je licea z pozycji 1-200 - przyp. red.) zdobyło także I LO im. Cypriana K. Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy. „Jedynka” uplasowała się na 142. pozycji - wsk. 55,60 (awans z 201. miejsca w 2022 r.). Zajęła też 6 lokatę wśród liceów w Kujawsko-Pomorskiem i drugą w Bydgoszczy.

Miejsca w pierwszej pięćsetce rankingu uzyskało ponadto pięć innych bydgoskich liceów: 242. LO Towarzystwa Salezjańskiego - wsk. 51,71 (197 miejsce w 2022 r.), 273. I Katolickie LO im. Króla Jana III Sobieskiego - wsk. 50,53 (238 miejsce w 2022 r.), 308. IV LO im. Kazimierza Wielkiego - wsk. 49,13 (365 miejsce w 2022 r.), 407. II LO im. M. Kopernika - wsk. 46,53 (258 miejsce w 2022 r.) oraz 436. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. L. Wyczółkowskiego Bydgoszcz - wsk. 45,96 (469 miejsce w 2022 r.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo